2900 mrtvých, přes 5500 zraněných. Vláda nám nepomáhá, zasažené vesnice ignoruje, tvrdí Maročané

Aktuální oficiální bilance obětí zemětřesení v Maroku dosáhla čísla 2900. Počet zraněných ale prudce vystřelil a podle úřadů jich je nejméně 5500. Mnozí občané Maroka se ale stále nemají kde ubytovat a přespávají venku. Obyvatelé zasažených horských vesnic pak neskrývají zoufalství a rozčarování nad tím, že jim vláda neposkytla dostatečnou pomoc. 
 

Páteční zemětřesení v oblasti Velkého Atlasu v Maroku bylo nejsilnější za více než sto let. Mnozí se ale stále nemají kam ukrýt, už pátý den přespávají venku v dočasných přístřešcích, a neskrývají zklamání nad tím, že jim úřady neposkytly dostatečnou pomoc. Pomocným týmům při pátrání a záchraně sice pomáhají záchranáři ze Španělska, Británie a Kataru, o další pomoc ale Maroko nestálo.

Tu nabídl například Izrael, Itálie, Belgie, Francie, Německo či Česko, jehož speciální tým na prohledávání sutin USAR byl v pohotovosti od soboty a byl připraven pomoci, nakonec ji ale zrušil a do země neodletěl. 

Nejvíce zasažení jsou obyvatelé odlehlých oblastí, které jsou odříznuty od světa po sesuvech půdy. V dostupných lokalitách se záchranáři snaží pomáhat přeživším, zakládají stanové tábory a distribuují potraviny a vodu. Podle agentury Reuters si ale lidé stěžují na nedostatečnou či přímo nulovou pomoc.

Například jednadvacetiletý Mahdí Aít Bujálí táboří pod širým nebem už pátý den a agentuře řekl, že dostal jídlo a deky, ale od lidí, kteří projížděli kolem. Stát mu neposkytl nic. Dodal, že zasažené vesnice vláda úplně opomíjí, co potvrdil i Hamíd Aít Bujálí. Úřady se podle něj soustředí na větší obce a zapadlé vesnice, které utrpěly nejvíce škod, ignorují.

Řada jejich obyvatel přitom přišla o elektřinu i telefonické spojení, pod sutinami jsou stále zasypáni lidé a obyvatelé je vyhrabávají svépomocí. Jsou závislí na pomoci obyčejných lidí, protože marocká vláda jim dle jejich výpovědí pomoc neposkytla. 

Epicentrum zemětřesení se nacházelo přibližně 72 kilometrů jihozápadně od Marrákeše. Některé historické budovy ve starém městě Marrákeš, které jsou zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO, byly poškozeny. Modernější části města, včetně oblasti u letiště, kde má v říjnu proběhnout zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky s účastí více než 10 000 lidí, zůstaly většinou nepoškozené.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Počet mrtvých v Maroku překonal 2800. Lidé vyhrabávají své příbuzné sami, vláda o pomoc stále nepožádala

Do Maroka zasaženého ničivým zemětřesením měl už druhý večer odletět speciální USAR tým českých hasičů zaměřený na vyhledávání osob v sutinách. Podobně jako v neděli ale ani v pondělí k odletu nedošlo. Marocká strana totiž stále neposlala oficiální žádost. Česko přitom není jedinou zemí, která s pomocí vyčkává. Počet mrtvých mezi tím stoupl 2800 a lidí se snaží své příbuzné z trosek vyhrabávat vlastníma rukama.

Více souvisejících

Maroko Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy