2900 mrtvých, přes 5500 zraněných. Vláda nám nepomáhá, zasažené vesnice ignoruje, tvrdí Maročané

Aktuální oficiální bilance obětí zemětřesení v Maroku dosáhla čísla 2900. Počet zraněných ale prudce vystřelil a podle úřadů jich je nejméně 5500. Mnozí občané Maroka se ale stále nemají kde ubytovat a přespávají venku. Obyvatelé zasažených horských vesnic pak neskrývají zoufalství a rozčarování nad tím, že jim vláda neposkytla dostatečnou pomoc. 
 

Páteční zemětřesení v oblasti Velkého Atlasu v Maroku bylo nejsilnější za více než sto let. Mnozí se ale stále nemají kam ukrýt, už pátý den přespávají venku v dočasných přístřešcích, a neskrývají zklamání nad tím, že jim úřady neposkytly dostatečnou pomoc. Pomocným týmům při pátrání a záchraně sice pomáhají záchranáři ze Španělska, Británie a Kataru, o další pomoc ale Maroko nestálo.

Tu nabídl například Izrael, Itálie, Belgie, Francie, Německo či Česko, jehož speciální tým na prohledávání sutin USAR byl v pohotovosti od soboty a byl připraven pomoci, nakonec ji ale zrušil a do země neodletěl. 

Nejvíce zasažení jsou obyvatelé odlehlých oblastí, které jsou odříznuty od světa po sesuvech půdy. V dostupných lokalitách se záchranáři snaží pomáhat přeživším, zakládají stanové tábory a distribuují potraviny a vodu. Podle agentury Reuters si ale lidé stěžují na nedostatečnou či přímo nulovou pomoc.

Například jednadvacetiletý Mahdí Aít Bujálí táboří pod širým nebem už pátý den a agentuře řekl, že dostal jídlo a deky, ale od lidí, kteří projížděli kolem. Stát mu neposkytl nic. Dodal, že zasažené vesnice vláda úplně opomíjí, co potvrdil i Hamíd Aít Bujálí. Úřady se podle něj soustředí na větší obce a zapadlé vesnice, které utrpěly nejvíce škod, ignorují.

Řada jejich obyvatel přitom přišla o elektřinu i telefonické spojení, pod sutinami jsou stále zasypáni lidé a obyvatelé je vyhrabávají svépomocí. Jsou závislí na pomoci obyčejných lidí, protože marocká vláda jim dle jejich výpovědí pomoc neposkytla. 

Epicentrum zemětřesení se nacházelo přibližně 72 kilometrů jihozápadně od Marrákeše. Některé historické budovy ve starém městě Marrákeš, které jsou zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO, byly poškozeny. Modernější části města, včetně oblasti u letiště, kde má v říjnu proběhnout zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky s účastí více než 10 000 lidí, zůstaly většinou nepoškozené.

Související

Sahara, ilustrační fotografie.

Sahara se ocitla pod vodou. To jsme nezažili desítky let, říká meteorolog

Extrémní deštivé počasí v září nezažilo pouze Česko, ale také největší poušť světa Sahara. Během pozdního léta přitom v poušti na jihovýchodě Maroka, které patří k nejsušším místům na Zemi, prší jen výjimečně. Tentokrát spadlo i více než 250 milimetrů během dvou dní, uvedla Al-Džazíra. 
Zemětřesení, ilustrační foto

Počet mrtvých v Maroku překonal 2800. Lidé vyhrabávají své příbuzné sami, vláda o pomoc stále nepožádala

Do Maroka zasaženého ničivým zemětřesením měl už druhý večer odletět speciální USAR tým českých hasičů zaměřený na vyhledávání osob v sutinách. Podobně jako v neděli ale ani v pondělí k odletu nedošlo. Marocká strana totiž stále neposlala oficiální žádost. Česko přitom není jedinou zemí, která s pomocí vyčkává. Počet mrtvých mezi tím stoupl 2800 a lidí se snaží své příbuzné z trosek vyhrabávat vlastníma rukama.

Více souvisejících

Maroko Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy