80 let od nejničivějšího útoku na Japonsko. USA jeho brutalitou předčily i svržení atomových bomb

Více lidí zahynulo při bombardování Tokia v roce 1945 než při atomovém útoku na Nagasaki o několik měsíců později. Přesto v Japonsku dodnes neexistuje národní památník, přesná bilance obětí ani odškodnění pro přeživší, píše The Guardian.

Ani osmdesát let nedokázalo vymazat vzpomínky Šizuko Nišio na noc, kdy americká letadla během několika hodin usmrtila desítky tisíc lidí a proměnila město v popel.

V časných ranních hodinách 10. března 1945 svrhlo přibližně 300 bombardérů B-29 Superfortress na Tokio 330 000 zápalných bomb. Odhaduje se, že při útoku zahynulo 100 000 civilistů, což bylo více než při pozdějším svržení atomové bomby na Nagasaki. Přesto se na tento útok téměř zapomnělo a jeho přeživší se nyní pokoušejí naposledy domoci uznání svého utrpení.

Noc před náletem se tehdy šestiletá Nišio těšila na své narozeniny a na nástup do školy. Když se rozezněly sirény, její otec nařídil rodině, aby utekla do krytu v místní škole. Byl však přeplněný, a tak Nišio s matkou zamířily do jiného úkrytu. Její sestřenice a zdravotní sestra zůstaly v původním krytu – a už nikdy nevyšly. O den později byly jejich spálené ostatky nalezeny mezi 200 lidmi, kteří byli uvězněni v hořícím krytu a „uvařeni zaživa“.

Bomby, speciálně navržené k ničení tradičních japonských domů ze dřeva a papíru, změnily čtvrť Šitamachi v ohnivé peklo. Plameny zničily 41 kilometrů čtverečních Tokia a připravily milion lidí o domov.

I když se atomové útoky na Hirošimu a Nagasaki staly symbolem konce druhé světové války, požární bombardování Tokia představovalo zásadní eskalaci americké snahy zlomit odpor Japonska. Americký generál Curtis LeMay tehdy nařídil nízkoletící útoky zápalnými bombami, aby zcela zničily celé oblasti města.

„Cílem bylo spálit celé čtvrti, zabít dělníky, zničit malé továrny a oslabit japonskou válečnou ekonomiku,“ uvedl historik Richard Overy, autor knihy Déšť zkázy: Tokio, Hirošima a kapitulace Japonska. „Není pochyb o tom, že civilisté byli záměrně cílenou obětí.“

Podle historika Jošiakiho Tanaky z univerzity Senšu mnoho přeživších dodnes trpí traumatem a výčitkami svědomí. „Někteří nebyli schopni o svých zážitcích mluvit, takže jsme je požádali, aby své vzpomínky nakreslili. To jim pomohlo otevřít se,“ říká Tanaka.

Navzdory rozsahu tragédie neexistuje v Japonsku žádný národní památník obětem požárního bombardování, neproběhl žádný oficiální pokus o zjištění přesného počtu obětí a přeživší nedostali žádné odškodnění.

Japonské vlády od konce války poskytly vojenským veteránům a rodinám padlých vojáků finanční podporu ve výši 60 bilionů jenů (405 miliard dolarů) a přeživší atomových útoků v Hirošimě a Nagasaki mají přístup k lékařské péči. Civilní oběti amerického bombardování Tokia a dalších měst však nedostaly nic.

Soudy opakovaně odmítly žádosti o odškodnění s tím, že obyvatelé byli součástí válečného úsilí a měli proto snášet utrpení. V roce 2020 skupina poslanců navrhla jednorázovou platbu 500 000 jenů (3 700 dolarů) pro přeživší, ale plán byl zablokován členy vládní strany.

Tanaka věří, že odškodnění, veřejný památník a archiv svědectví přeživších by pomohly uzdravit rány minulosti a zároveň varovat budoucí generace před hrůzami války.

„Je správné uctívat oběti atomových bomb, ale neměli bychom zapomínat ani na požární bombardování Tokia. Je důležité připomenout si, jakému utrpení bychom se měli vyvarovat,“ říká Tanaka.

Jednou z přeživších, která bojuje za uznání, je Jumi Jošida, jež při útoku přišla o rodiče a sestru. Vzhledem k vysokému věku pamětníků a dlouhé době do dalšího kulatého výročí Jošida říká: „Letos máme poslední šanci.“

Nišio se později stala odbornicí na veřejné zdraví a pracovala v Národním institutu infekčních nemocí. O svých zážitcích ale dokázala mluvit až po odchodu do důchodu.

Dnes ji k bolestným vzpomínkám vrací válka na Ukrajině. „Viděla jsem v televizi reportáž o Ukrajině. Byla tam malá holčička, která plakala v krytu... a já si řekla: 'To jsem já,'“ říká Nišio. 

Související

Ilustrační foto

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.
Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

Japonsko II. světová válka historie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Aktualizováno před 34 minutami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 4 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 7 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

včera

včera

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

včera

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

včera

Co se jedlo na Boží hod velikonoční?

Boží hod velikonoční nebo také slavnost Zmrtvýchvstání Krista, to byl v minulosti ten nejdůležitější svátek v celém roce. Kristovo vítězství nad smrtí, a tedy i dobra nad zlem, bylo potřeba oslavit mimo jiné dobrým jídlem. Velikonoční hostina, která se navíc odehrávala po dlouhém období přísného půstu, bývala velmi bohatá a zahrnovala také pokrmy, jejichž názvy už dnes neznáme. Víte, co je třeba škvarenica nebo hlavička?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy