Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Rusko bude opět zásobeno západními značkami

Dříve bylo oznámeno, že obchod bude otevřen dne 9. prosince v 10:00 moskevského času. Podle agentury má prodejna rozlohu 1014 metrů čtverečních. Ilja Komissarov uvedl, že v současné době je v prodejně k dispozici 768 položek, ačkoliv se sortiment mírně rozšíří, počet značek zůstane nezměněn. Dále dodal, že ASP plánuje otevřít další obchody, ale konkrétní termíny a lokality zatím nebyly specifikovány.

Ilja Komissarov uvedl 6. prosince v rozhovoru pro Kommersant, že společnost Lestate plánuje vybudovat síť specializovaných prodejen se zbožím od Adidas a Reebok pod značkou ASP. Zdůraznil, že aktuálně probíhají jednání ohledně počtu prodejen s označením ASP, a že rozšiřování této maloobchodní sítě bude postupné. 

I přes odchod z ruského trhu budou produkty Adidas a Reebok nadále dostupné prostřednictvím nové sítě ASP, kterou zahájila společnost Lestate, distribuční partner západních sportovních značek. Deník o tom informoval s tím, že tato firma již nabízí oblečení a obuv od Nike, dalšího zahraničního prodejce, který po vypuknutí ruské agrese ("války" - běžně užívaného označení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou západním demokratickým světem - poznámka redakce) na Ukrajině omezuje svou činnost v Ruské federaci. Ruská veřejnost, zvyklá na vysokou kvalitu západních značek, nechce opustit tuto možnost. Přesto v oblasti sportovního vybavení narůstá konkurence v důsledku rozšiřujících se místních hráčů.

Těžká volba

Od vypuknutí války v Rusku se podle výzkumníků z Yaleovy univerzity stáhlo nebo přerušilo svou činnost více než 1000 zahraničních společností. Uvedl to server CNN.

První vlnu odchodů vedly ropné společnosti, automobilky, technologické firmy, poradenské společnosti a banky, které byly pod tlakem rozsáhlých západních sankcí. McDonald's prodal více než 800 místních restaurací a zažil ztrátu přes 1 miliardu dolarů.

BP se rozhodla prodat svůj 19,75% podíl v Rosněfti, největší ruské ropné společnosti, za částku 24,4 miliardy dolarů. Tento krok také ovlivnil zásoby ropy a plynu britského energetického gigantu.

I přes masivní exodus velkých korporací výzkumníci z Yale odhadují, že více než 200 firem z celého světa stále pokračuje v obchodních aktivitách v Rusku.

Dalších 178 společností „kupuje čas“, což znamená, že zastavily nové investice a omezily své operace, ale stále udržují svou přítomnost v zemi.

Mezi tyto společnosti patří i globální giganti se spotřebním zbožím, jako jsou Unilever, Nestlé, Mondelēz a Procter & Gamble.

Přestože se přesné důvody pro setrvání jednotlivých společností liší, běžná témata zahrnují ohled na blaho zaměstnanců a jejich rodin v Rusku. Mnohé firmy se také cítí zavázány k místním partnerům, včetně farmářů. Argumentují, že pokračování v poskytování životně důležitých zásob běžným lidem je klíčové, a některé tvrdí, že opuštění ruských aktiv by jen posílilo válečnou hru Kremlu, umožňující mu snazší přístup k novým zdrojům příjmů.

Samozřejmě, prodej není jednoduchý a nese s sebou vysoké sankce. Společnosti jsou povinny prodat svá aktiva s 50% slevou oproti tržní hodnotě a zaplatit Kremlu výrazný poplatek. Americké společnosti potřebují k zaplacení takového poplatku povolení od ministerstva financí, jak vyplývá z pokynů vydaných Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv v březnu. Západní sankce proti téměř 2 000 jednotlivcům a subjektům dále komplikují situaci, a tak je obtížné nalézt legitimní kupce, uvedl server CNN.

Související

Více souvisejících

Rusko Moskva Adidas Reebok

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy