Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Rusko bude opět zásobeno západními značkami

Dříve bylo oznámeno, že obchod bude otevřen dne 9. prosince v 10:00 moskevského času. Podle agentury má prodejna rozlohu 1014 metrů čtverečních. Ilja Komissarov uvedl, že v současné době je v prodejně k dispozici 768 položek, ačkoliv se sortiment mírně rozšíří, počet značek zůstane nezměněn. Dále dodal, že ASP plánuje otevřít další obchody, ale konkrétní termíny a lokality zatím nebyly specifikovány.

Ilja Komissarov uvedl 6. prosince v rozhovoru pro Kommersant, že společnost Lestate plánuje vybudovat síť specializovaných prodejen se zbožím od Adidas a Reebok pod značkou ASP. Zdůraznil, že aktuálně probíhají jednání ohledně počtu prodejen s označením ASP, a že rozšiřování této maloobchodní sítě bude postupné. 

I přes odchod z ruského trhu budou produkty Adidas a Reebok nadále dostupné prostřednictvím nové sítě ASP, kterou zahájila společnost Lestate, distribuční partner západních sportovních značek. Deník o tom informoval s tím, že tato firma již nabízí oblečení a obuv od Nike, dalšího zahraničního prodejce, který po vypuknutí ruské agrese ("války" - běžně užívaného označení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou západním demokratickým světem - poznámka redakce) na Ukrajině omezuje svou činnost v Ruské federaci. Ruská veřejnost, zvyklá na vysokou kvalitu západních značek, nechce opustit tuto možnost. Přesto v oblasti sportovního vybavení narůstá konkurence v důsledku rozšiřujících se místních hráčů.

Těžká volba

Od vypuknutí války v Rusku se podle výzkumníků z Yaleovy univerzity stáhlo nebo přerušilo svou činnost více než 1000 zahraničních společností. Uvedl to server CNN.

První vlnu odchodů vedly ropné společnosti, automobilky, technologické firmy, poradenské společnosti a banky, které byly pod tlakem rozsáhlých západních sankcí. McDonald's prodal více než 800 místních restaurací a zažil ztrátu přes 1 miliardu dolarů.

BP se rozhodla prodat svůj 19,75% podíl v Rosněfti, největší ruské ropné společnosti, za částku 24,4 miliardy dolarů. Tento krok také ovlivnil zásoby ropy a plynu britského energetického gigantu.

I přes masivní exodus velkých korporací výzkumníci z Yale odhadují, že více než 200 firem z celého světa stále pokračuje v obchodních aktivitách v Rusku.

Dalších 178 společností „kupuje čas“, což znamená, že zastavily nové investice a omezily své operace, ale stále udržují svou přítomnost v zemi.

Mezi tyto společnosti patří i globální giganti se spotřebním zbožím, jako jsou Unilever, Nestlé, Mondelēz a Procter & Gamble.

Přestože se přesné důvody pro setrvání jednotlivých společností liší, běžná témata zahrnují ohled na blaho zaměstnanců a jejich rodin v Rusku. Mnohé firmy se také cítí zavázány k místním partnerům, včetně farmářů. Argumentují, že pokračování v poskytování životně důležitých zásob běžným lidem je klíčové, a některé tvrdí, že opuštění ruských aktiv by jen posílilo válečnou hru Kremlu, umožňující mu snazší přístup k novým zdrojům příjmů.

Samozřejmě, prodej není jednoduchý a nese s sebou vysoké sankce. Společnosti jsou povinny prodat svá aktiva s 50% slevou oproti tržní hodnotě a zaplatit Kremlu výrazný poplatek. Americké společnosti potřebují k zaplacení takového poplatku povolení od ministerstva financí, jak vyplývá z pokynů vydaných Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv v březnu. Západní sankce proti téměř 2 000 jednotlivcům a subjektům dále komplikují situaci, a tak je obtížné nalézt legitimní kupce, uvedl server CNN.

Související

Více souvisejících

Rusko Moskva Adidas Reebok

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy