Rána pro dalajlamu. Úřady JAR mu odmítly vydat vstupní vízum

Kapské Město - Úřady v jihoafrické republice dnes odmítly vydat vstupní vízum dalajlamovi, který se chtěl zúčastnit setkání držitelů Nobelovy ceny za mír. Kolem případu panuje mnoho nejasností, spekuluje se, že JAR je pod vlivem Číny. Jihoafrické úřady případ už ale považují za uzavřený. Čtrnácté setkání laureátů ocenění za přínos světovému míru se bude konat příští měsíc v Kapském Městě.

Neudělení víza dalajlamovi v jihoafrických médiích vyvolalo spekulace o vlivu Pekingu na jihoafrickou zahraniční politiku. Čína je totiž jedním z hlavních obchodních partnerů JAR. Úřady ale jakékoli vměšování třetí strany do vízového řízení odmítají.  Informace o dalajlamově žádosti o vízum se rozcházejí. Dalajlamova zástupkyně v Jihoafrické republice Nangsa Chodonová tamním médiím sdělila, že žádost o vízum byla zamítnuta. Agentuře Reuters nicméně řekla, že od představitelů jihoafrického ministerstva zahraničí se už předem dozvěděli, že tibetský vůdce vízum nedostane, takže se rozhodli žádost stáhnout. Faktem ale zůstává, že dalajlama do JAR nepřijede."Pro tuto chvíli se dalajlama rozhodl cestu do Jihoafrické republiky zrušit," uvedla Nangsa Chodonová. Místní úřady oznámily, že již obdržely písemné potvrzení o zrušení cesty.Během posledních pěti let úřady v JAR zamítly dalajlamovu žádost o vstup do země už třikrát. V roce 2011 nemohl kvůli průtahům navštívit oslavu osmdesátých narozenin slavného bojovníka proti apartheidu, anglikánského arcibiskupa Desmonda Tutua. V roce 2009 se musel vzdát účasti na mírové konferenci. Ještě v roce 1996 se dalajlama do JAR ovšem dostal, setkal se tam tehdy se svým přítelem a prvním jihoafrickým prezidentem černé pleti Nelsonem Mandelou.Čínská komunistická armáda obsadila Tibet v roce 1950. O devět let později dalajlama uprchl po nezdařeném povstání do exilu v Indii, kde pobývá dosud. Usiluje o autonomii Tibetu v rámci Číny a při prosazování tohoto cíle hají nenásilnou cestu. To byl i hlavní důvod, proč dostal v roce 1989 Nobelovu cenu za mír. Peking však dalajlamu považuje za protičínského separatistu a na jeho setkání se světovými představiteli vždy reaguje podrážděně.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama jihoafrická republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy