U Libye se utopilo 160 uprchlíků: Plavala tam spousta těl, řekl záchranář

Tripolis - Pobřežní vody Libye se staly hrobem pro nejméně 160 uprchlíků, kteří se v neděli snažili na chatrné lodi dostat do EU. Záchranit se podařilo 36 osob. Koncem srpna se u Libye utopilo přes 200 lidí, celkem jsou každý rok mrtvých stovky.

Neštěstí se stalo zřejmě krátce po vyplutí plavidla poblíž přístavu Tadžura, který leží jen 20 kilometrů východně od Tripolisu.

"Plavala tam spousta těl. Protože jsme neměli dostatek techniky, nemohli jsme všechna vyzvednout, zvláště poté, co se setmělo. Naším prvořadým zájmem byla záchrana přeživších," citovala agentura AFP velitele záchranných prací, plukovníka Ajúba Kásima.

Podle Kásima se zatím zcela přesně neví, kolik osob se na potopené lodi plavilo. Podle všech dosavadních informací jich bylo kolem dvou stovek. Jejich národnost úřady nesdělily, většinu z nich zřejmě tvořili Afričané.

Zdroj: YouTube

Libye je pro uprchlíky z Afriky i Asie hlavní tranzitní zemí při jejich nelegální cestě do Evropy. Kvůli příhodné geografické poloze odtud každý týden vyrážejí tisíce lidí zejména do Itálie. Pokusů o překonání Středozemního moře neustále přibývá, v Libyii totiž převáděči a organizátoři plaveb využívají chaosu, který v zemi panuje kvůli bojům znepřátelených milic.

Související

Migranti na moři

Potopená loď s migranty u Tuniska: 58 obětí

Počet obětí z lodi vezoucí migranty, která se potopila minulý týden u tuniského pobřeží, vzrostl na 58. S odvoláním na místní organizaci Červený půlměsíc to uvedla agentura Reuters, podle které pobřežní stráž dnes z moře vylovila 38 těl. Červený půlměsíc odhaduje, že konečný počet obětí přesáhne 80; v takovém případě by šlo o jedno z největších lodních neštěstí týkajících se migrantů.

Více souvisejících

Uprchlíci z Tunisu Libye Lodní nehody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy