Keňský prezident odletěl do Haagu, čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti

Nairobi - Mezinárodní trestní tribunál (ICC) v Haagu zítra začne řešit etnické násilí v Keni po volbách v roce 2007. Před soudem stane prezident Uhuru Kenyatta, který dnes odletěl z Nairobi do Nizozemí. Ovšem jako soukromá osoba.

Kenyatta již dříve uvedl, že pravomoci hlavy státu po dobu své nepřítomnosti v zemi dočasně předá viceprezidentovi Williamu Rutoovi a do Nizozemska tak pojede jako "soukromá osoba" a nikoli hlava státu. Do letadla prý dnes společně s ním nastoupila i jeho manželka a jedno z dětí.

Doprovázejí ho také tři ministři a šest poslanců, kteří mu chtějí vyjádřit svou podporu. Podle nejmenovaného keňského představitele si Kenyatta cestu sám platí, právě vzhledem k tomu, že cestuje jako soukromá osoba.

I přesto, že mluví o soukromé cestě, politik se stane první úřadující hlavou státu, která stane před mezinárodním soudem. Kenyatta vždy jakoukoli vinu popíral. Během dvoudenního slyšení by měl soud stanovit datum zahájení procesu, uvedla britská BBC.

Podle obžaloby byl současný keňský prezident hlavním organizátorem vlny násilí, v níž proti sobě po prezidentských volbách v roce 2007 stanuli příslušníci kmene Kikuyu a Luo.

Související

Více souvisejících

Keňa Uhuru Kenyatta

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy