Liberijští zdravotníci ve stávce: Bojují s ebolou, plat ubohý

Monrovia - Ebola už v západní Africe zabila přes 4000 lidí, z toho 2300 jich je z Libérie. Tato země se ode dneška navíc musí potýkat se stávkou zdravotníků. Jejich plat v přepočtu činí nanejvýš 6500 korun.

O zlepšení finančních podmínek a také o zajištění lepší ochrany vyjednávali zástupci ošetřovatelů s vládou od pátku, avšak bez úspěchu. Generální tajemník svazu liberijských zdravotníků George Williams dnes řekl, že vláda nezměnila názor a nechce dále jednat. Náměstek liberijského ministerstva zdravotnictví Matthew Flomo ještě ráno prohlásil, že vláda o plánu na stávku nic neví. Podle něj naopak vláda přistoupila na platové požadavky zdravotníků, což však Williams popřel.

Základní mzda zdravotníků činí v Libérii 200-300 dolarů (4300-6500 korun) a ti, kdo pečují o lidi nakažené ebolou, dostávají měsíční příplatek ve výši 500 dolarů. Chtějí ho nyní navýšit na 700 dolarů (15.000 korun). K jejich požadavkům dále patří pojištění a osobní ochranné prostředky.

Ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová dnes epidemii eboly nazvala "nejvážnějším nouzovým stavem v oblasti veřejného zdraví v moderních dějinách". Podle údajů Světové banky, které Chanová citovala, způsobily 90 procent všech hospodářských ztrát v souvislosti s ebolou "iracionální a neorganizované snahy veřejnosti vyhnout se infekci".

Španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo dnes v rozhovoru s deníkem El País obhajoval rozhodnutí své vlády repatriovat dva duchovní s ebolou. Udělala prý, co bylo její povinností a co ostatně udělaly všechny "rozvinuté země, které čelily stejnému problému". Podle lékařů se stav sestry Teresy Romerové, která se od jednoho z duchovních v madridské nemocnici nakazila, mírně zlepšuje. Není však prý zatím důvod k optimismu. U žádného z 15 dalších izolovaných pacientů nemoc dosud nepropukla.

Ve čtvrtek se v Bruselu sejdou zástupci ministerstev zdravotnictví evropské osmadvacítky, aby se radili o dalším postupu a koordinaci boje proti šíření eboly.

V současné době neexistuje proti Ebole žádná vakcína ani léčba. Účinnost všech známých virostatik je prakticky nulová nebo velmi slabá. Jádro léčby spočívá pouze v intenzivní péči a podpůrné terapii. Kvůli dehydrataci potřebují nemocní nitrožilní dodávky tekutin a vitamínů, uvedl server tropicke-nemoci.cz.

Pokud pacient přežije, rekonvalescence bývá velmi zdlouhavá a komplikovaná. Postižení orgánů v průběhu nemoci zanechává trvalé následky. Po prodělání Eboly jsou známé případy ohluchnutí, oslepnutí, poruchy hybnosti, záněty kostní dřeně nebo míchy, záněty očních struktur, osrdečníku, varlat, příušnice a slinivky břišní.

Jestli pacient přežije, závisí na jeho tělesné kondici a na typu viru. Smrt nebo postupné uzdravování přichází většinou 6. – 10. den nemoci.

Související

Ebola, ilustrační fotografie

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto krvácivé onemocnění zemřel v dubnu. Po něm pak zemřela rovněž jeho švagrová. Kongo zasáhla čtrnáctá vlna nákazy ebolou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Reuters potvrdila třetího nemocného ve městě Mbandaka na severozápadě země.

Více souvisejících

Ebola libérie stávka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy