Lagos - Úroveň zdravotní péče v Nigérii se sice pokládána za velmi nízkou, země se přesto dokázala epidemii eboly ubránit. Virus v celé západní Africe usmrtil přes 4550 osob a nakaženo je více než 9200 lidí. V Nigérii se nakazilo pouze 20 lidí, z nichž osm ebole podlehlo. A jak pokračuje vývoj vakcíny?
První nigerijskou obětí byl liberijský úředník, který přicestoval do dvacetimilionového Lagosu v červenci. Libérie je spolu se Sierrou Leone a Guineou nejpostiženější ze západoafrických zemí.
Stosedmdesátimilionová Nigérie se stane po Senegalu druhou africkou zemí, jíž se podle dobrozdání WHO podařilo s ebolou vyrovnat. Nigerijské úřady reagovaly velmi rychle a nechaly prověřit stav všech osob, které přišly do styku s nakaženými. V Lagosu a také Port Harcourtu se tak dostalo pod dohled na 900 lidí. K této práci bylo vyčleněno 1800 zdravotníků.
Stav nigerijského zdravotnického systému je přitom tristní. V mnoha státních nemocnicích není údajně k dispozici tekoucí voda a někdy ani lékaři, protože stávkují za zlepšení pracovních podmínek.
AFP ale připomíná, že v případě Nigérie šlo také o určité štěstí, protože nemocný Liberijec se sám hned po příletu do Lagosu vydal do nemocnice, takže se vyhnul zalidněným místům. Úřady ale spustily velmi účinnou a rychlou kampaň a informovaly veřejnost o nebezpečí prostřednictvím rozhlasu, televize a také SMS.
Pracovat s virem Ebola se smí (mimo samotné místo epidemie) pouze v laboratořích se 4. úrovní bezpečnosti. Jedno z těchto pracovišť se nachází i v Česku; je jím Centrum biologické ochrany u Těchonína v Orlických horách. Pacienti musí být důkladně izolováni, personál používá ochranný oděv.
Léčba Eboly je velice komplikovaná. Virus prakticky nereaguje na léčbu interferonem. Účinnost všech známých virostatik je prakticky nulová nebo velice slabá. Sérum získané z přeživších nemocných má jen velmi omezený účinek a jeho výroba a uchovávání jsou neúnosně drahé. Za nejúčinnější způsob léčení se momentálně považují silné dávky séra, virostatik, udržování homeostázy (v rámci možností) a vitamíny.
Kanada příští týden dodá WHO 800 dávek vakcíny, která má ochránit před virem zvířata. Zda je látka bezpečná pro lidi, zatím nebylo ověřeno.
Vakcínu vyvíjela několik let kanadská mikrobiologická laboratoř. Je kombinací viru eboly a jiného, nesmrtícího viru. Testována byla zatím jenom v USA a předpokládá se, že dokáže v imunitním systému vytvořit antilátku, která bude schopná bojovat proti ebole.
WHO má zajistit další testování v Německu, Švýcarsku a v několika afrických zemích, které nejsou postižené epidemií eboly.
Gregory Taylor z kanadské organizace pro zdraví veřejnosti řekl, že vakcína je výsledek několikaletého výzkumu a může se stát významnou složkou boje proti současné epidemii.
Související
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Nigérie , Ebola , WHO (Světová zdravotnická organizace)
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
před 1 hodinou
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 2 hodinami
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 3 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 4 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 4 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 5 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 6 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 7 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
Policie nemá informace, které by nasvědčovaly tomu, že by se pachatel sobotního útoku na Pride v německém Berlíně, po němž se pátrá, nacházel v Česku. Mladík s vazbami na vjel s dodávkou do lidí. Jedna žena zemřela, další lidé utrpěli zranění.
Zdroj: Jan Hrabě