Tažení proti Boko Haram: Nigerijská armáda zabila 300 radikálů

Abuja - Severovýchod Nigérie je ve válce s radikály. Vojáci od pondělí při snaze o znovudobytí 11 měst a vesnic zabili 300 členů islamistické sekty Boko Haram. Situace je značně vypjatá i v sousedním Nigeru.

"Zabavili nebo zničili jsme také jejich zbraně a výstroj," uvedl mluvčí ministerstva Chris Olukolade. Nigerijské pozemní síly při velké ofenzivě ve státě Borno, který je baštou islamistů, ze vzduchu prý podporovalo vojenské letectvo.

Nigérie, Kamerun, Čad, Niger a Benin plánují vytvořit mezinárodní misi o síle téměř devět tisíc mužů na boj proti islamistům z Boko Haram. V úterý jim Hospodářské společenství středoafrických států (ECCAS) přislíbilo poskytnout polovinu z potřebných sta milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) na provoz mise.

Zdroj: YouTube

Na jihovýchodě Nigeru u nigerijských hranic dnes zatím neidentifikované letadlo shodilo bombu na smuteční průvod a zabilo podle agentury AFP mezi 20 a 30 lidmi. Nigerská oblast Diffa se nedávno stala terčem útoku islamistů z Boko Haram. Na pozice radikálů v regionech sousedících s Nigérií provádí letecké údery nigerijské i čadské letectvo. Boko Haram podle dosavadních informací žádná letadla nemá.

Před útoky radikálních islamistů z organizace Boko Haram, která se snaží na severovýchodě Nigérie vytvořit stát s přísnými islámskými pravidly, prchlo ze svých domovů podle místních úřadů od roku 2009 asi 3,2 milionu lidí.

Související

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

Více souvisejících

Nigérie Boko Haram

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Lodní doprava, ilustrační foto

Není kam utéct. Na palubě vědecké lodi se šíří smrtelný virus

Na palubě expediční lodi MV Hondius, která se plavila z Argentiny na Kapverdy, vypukla nákaza nebezpečným hantavirem. Tato tragická událost si vyžádala již tři oběti na životech, zatímco pět dalších osob onemocnělo. Mezi mrtvými je nizozemský pár; sedmdesátiletý muž zemřel po náhlých horečkách a bolestech břicha při příjezdu na ostrov Svatá Helena, jeho devětašedesátiletá partnerka pak podlehla nemoci v nemocnici v Johannesburgu.

před 1 hodinou

Hormuzský průliv

Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ozbrojené síly Spojených států začnou od pondělního rána blízkovýchodního času vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu. Tato klíčová námořní cesta, která slouží pro přepravu ropy, plynu i kontejnerového zboží, byla po týdnech íránských útoků a následné americké blokády fakticky neprůjezdná. Podle šéfa Mezinárodní námořní organizace zůstalo v této oblasti od začátku konfliktu mezi USA a Íránem uvězněno přibližně 2 000 lodí a 20 000 námořníků.

před 2 hodinami

Počasí

Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku

Do Česka v úvodních květnových dnech předčasně dorazilo letní počasí a definitivně ukončilo zimu. I na hřebeni Krkonoš o víkendu roztála souvislá sněhová pokrývka. Sníh tak zmizel z našich nejvyšších hor výrazně dříve, než bývá zvykem, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje

Druhým dnem pokračuje v Národním parku České Švýcarsko boj s rozsáhlým lesním požárem. Hasiči povolali posily z okolních krajů, do akce se v neděli zapojí až sedm vrtulníků. V Česku nadále platí varování meteorologů před rizikem vzniku a šíření požárů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy