Další krvavá válka? Burundi se bouří proti prezidentovi, policie nasadila vodní děla

Bujumbura - Prezident východoafrického Burundi Pierr Nkurunziza chce potřetí kandidovat, ačkoli mu to ústava země zakazuje. Na protest proti jeho rozhodnutí vyšly do ulic davy lidí. Policie rázně zasáhla. Krok prezidenta Burundi už kritizovaly například USA, podle nichž jeho nová kandidatura ohrožuje posilování demokracie v zemi.

Nkurunziza nyní dokončuje druhé funkční období a ústava mu podle opozice neumožňuje ucházet se o třetí mandát. Panují přitom obavy, že deset let po skončení občanské války mohou v zemi opět vypuknout krvavé střety.

Policie proti protestujícím zasáhla slzným plynem, vodními děly i střelbou. Podle místní organizace Červeného kříže v metropoli Bujumbura zastřelila dva účastníky protestů. Další čtyři lidé byli zraněni, jeden je v kómatu.

Vláda nezávislým elektronickým médiím odpojila vysílače, čímž jim znemožnila vysílat mimo hlavní město. "Od 11:00 byly z nařízení vlády odpojeny vysílače rozhlasových stanic Bonesha, Isanganiro a RPA," řekl agentuře AFP předseda burundské vysílací asociace (ABR) Patrick Nduwimana.

Zdroj: YouTube

Předtím ministr vnitra Édouard Nduwimana společně s policií vtrhli do budovy soukromé rozhlasové stanice RPA, která o demonstraci vysílala reportáže. Vedení stanice prý vyhrožovali, že ukončí její provoz, protože údajně rozšiřuje zprávy, které lidi navádějí k protestům.

Mezinárodní společenství na prezidenta Burundi několik měsíců apelovalo, aby se myšlenek na možnou další kandidaturu vzdal. Nkurunziza ale v sobotu oznámil, že se bude 26. června ucházet o znovuzvolení.

Více než 300 organizací a spolků okamžitě vyzvalo k zahájení protestů. Prezident se podle nich dopouští "puče" proti ústavě, která hlavě státu povoluje pouze dvě za sebou jdoucí funkční období. Stovky lidí, kteří výzvy uposlechli, se dnes v ulicích metropole střetly s policií, která demonstranty rozháněla nejen slzným plynem a vodními děly, ale také střelbou gumovými projektily.

Nduwimana tvrdí, že demonstrace byla nelegální, protože vláda jakékoli protesty proti rozhodnutí prezidenta kandidovat zakázala.

Související

Děti, ilustrační fotgorafie

Burunďanka, která rodila při vstupním testu, dostala práci

Devětadvacetiletá Burunďanka Emilienne Manigirubuntuová začala vyučovat obchod a ekonomiku na střední škole. Známá je z loňska, kdy přišla na konkurz, ale začala mít porodní bolesti. Stihla odjet do nemocnice, po porodu se vrátit a test dokončit. Její osud sleduje stanice BBC. Žena řekla, že ji potěšila nabídka ministerstva školství vyučovat na střední škole.
Burundi

Ozbrojenci v Kamerunu zabili 22 lidí, tvrdí OSN. Armáda mluví o nešťastné náhodě

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom dnes informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská armáda agentuře AFP naopak sdělila, že úmrtí byla důsledkem nešťastné náhody. Podle armády lidé zemřeli po výbuchu paliva, jenž nastal při výměně palby mezi bezpečnostními složkami a povstalci.

Více souvisejících

Burundi Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy