Nizozemští vojáci zajali sedm somálských pirátů

Mogadišo - Nizozemské vojenské jednotky na válečné lodi Severoatlantické aliance zajaly v sobotu sedm somálských pirátů, kteří v Adenském zálivu zaútočili na tanker plující pod vlajkou Marshallových ostrovů. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Piráti se pokusili unést tanker MT Handytankers Magic, který vlastní řecká společnost Roxana Shipping. Zaútočili na něj granáty a puškami. Nizozemští vojáci připluli tankeru na pomoc a podařilo se jim útok pirátů odvrátit. Sedm útočníků přitom zajali.

Nizozemští vojáci poté, co odvrátili útok pirátů na tanker, osvobodili 20 rukojmích, které piráti zadržovali na své lodi.

Pirátství u břehů Somálska a východní Afriky je v posledních letech na vzestupu. Jen během pondělí a úterý se piráti zmocnili čtyř lodí.

V roce 2008 somálští piráti přepadli a unesli desítky lodí s posádkami a nechali si za ně vyplácet výkupné. 17 lodí a přibližně 260 členů jejich posádek stále drží v zajetí. V oblasti Adenského zálivu přitom hlídkují mezinárodní flotily, které mají obchodní lodě a jejich posádky před řáděním pirátů chránit.

Skupinky somálských pirátů operují v rychlých člunech a snaží se dostat na paluby nákladních lodí. Unesená plavidla a posádky se stávají předmětem vyjednávání o výkupné od majitelů unesených lodí.

Adenský záliv na severu Somálska je důležitou námořní stezkou mezi Evropou a Asií, kvůli pirátům ale také jednou z nejnebezpečnějších námořních cest. Pirátství se zde stalo sice riskantním, ale výnosným obchodem, protože piráti za unesené lodě inkasují výkupné v milionech dolarů.

Související

Zdeněk Hřib Rozhovor

Pirát Hřib pro EZ o euru, školství i koalicích. Má jasno, s kým se spolupracovat nebude

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz nastínil, zda a za jakých podmínek by si jeho strana dokázala představit spolupráci s hnutím ANO, zhodnotil působení Pirátů ve vládě Petra Fialy a vyjádřil se i k možnosti budoucí koaliční spolupráce. Původně šlo o anketu určenou více stranám, odpověděli však pouze Piráti – i proto dostal jejich předseda prostor k podrobnějšímu představení postojů strany.

Více souvisejících

Piráti Nizozemí

Aktuálně se děje

včera

včera

Markéta Vondroušová

Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest

Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.

včera

Daně, ilustrační fotografie.

Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května

Už ve středu 1. dubna 2026 uplynula základní lhůta pro podání přiznání k daním z příjmů. Nyní je možné podat daňové přiznání už jen elektronicky. Finanční správa zatím eviduje přes 1,6 milionu daňových přiznání. Podíl elektronických podání dosáhl více než 62 %, což potvrzuje pokračující trend digitalizace v oblasti správy daní. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno 18. dubna 2026 21:54

18. dubna 2026 20:17

18. dubna 2026 19:04

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

Zdroj: David Holub

Další zprávy