Rwanďané v referendu odhlasovali změnu ústavy, USA skřípou zuby

Kigali - V africké Rwandě se v pátek konalo referendum o změně ústavy. Lidé jasnou většinou podpořili návrh, aby se mohl stávající prezident Paul Kagamem o úřad ucházet potřetí v řadě, případně v něm setrvat až do roku 2034. O výsledku hlasování nebylo předem žádných pochybností.

"Viděli jsme vůli lidu. Je jasné, že to, co lid chce, to také může dostat," prohlásil předseda státní volební komise Kalisa Mbanda, který o předběžných výsledcích informoval. "Lidé žádají změnu ústavy a dostanou ji," dodal.

Souhlas s ústavní reformou podle dosavadních součtů vyjádřilo 98,13 procenta hlasujících voličů. Jde o údaje, které už přišly z 21 volebních obvodů. To je 70 procent z celkem 30 volebních obvodů v celé zemi.

Kagame získal první sedmiletý mandát šéfa státu v roce 2003, kdy pro něj hlasovalo 90 procent zúčastněných voličů. Se stejným výsledkem byl opět zvolen v roce 2010. Ke své případné opětné kandidatuře v roce 2017 se zatím nevyjádřil, řekl jen, že se rozhodne podle výsledku referenda.

Zamýšlená revize ústavy vyvolala velkou kritiku u zahraničích partnerů Rwandy, zejména v USA, které Kagameho vyzvaly, aby v roce 2017 odešel.

Kagame je silnou osobností Rwandy od července 1994. Tehdy jeho Rwandská vlastenecká fronta při povstání vyhnala z Kigali extremisty většinového kmene Hutuů, kteří během 100 dnů trvající genocidy povraždili na 800.000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů.

Od r. 1994, kdy došlo k pádu o 40 %, vykazovala ekonomika dlouhodobě růst 6–9 % ročně; úrovně roku 1990 bylo nicméně dosaženo až v r. 2000. Po genocidě byly hlavními tahouny růstu průmysl, obchod a služby; nyní je to zemědělský sektor, který je hlavním odvětvím národního hospodářství (31,9 % HDP a 90 % pracovních sil), a který rostl stabilním tempem 8 %.

Země je ovšem silně závislá na zahraniční pomoci: polovina výdajů státního rozpočtu je kryta z vnějších zdrojů. S ohledem na dobrou gesci zdrojů nejsou větší problémy se získáváním zahraniční rozvojové pomoci. Pokud bude zajištěna dlouhodobá ekonomická stabilita země, může Rwanda navázat na dřívější období, kdy byla pro svůj hornatý profil a pořádek nazývána „Africkým Švýcarskem". Světové společenství především pozitivně vnímá boj vlády korupcí, kde byla vyhlášena nulová tolerance.

Související

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 
Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

Rwanda

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy