Islámský stát používá zbraně Adolfa Hitlera, v poušti je sbírají beduíni

Káhira - Islámský stát zabíjí překvapivou municí. Ze starých minových polí druhé světové války doluje nacistické a nejspíš i spojenecké miny, které používá pro své útoky. Staré miny už prokazatelně zabíjeli při teroristických útocích, zjistil týdeník Newsweek.

Kde leží největší minová pole světa? Vietnam? Kambodža? Barma? Srbsko? Bosna? Chyba! Překvapivě největší minová pole světa skrývá horký egyptský písek. Je to pozůstatek po bojích druhé světové války, kdy na severu Afriky řádil legendární nacistický generál Erwin Rommel. S nacistickými tanky tam poměřovali síly Spojenci, včetně Čechů.

Při vzájemném přetahování o území armády pokládaly do pouštního písku miliony min. A ty jsou dodnes funkční. Podle Newsweeku leží na severozápadě Egypta neuvěřitelných 17 až 21 milionů nášlapných min a celkem miliony tun výbušnin. A miny jsou stále funkční.

Dodnes je velmi nebezpečné na tato místa vstupovat, ale dosud to byl problém, který se týkal takřka výhradně pouštních beduínů, protože jinak jsou tato horká místa takřka liduprázdná. Jen od roku 2006 se stalo oběťmi výbuchů min přes 150 beduínů.

Psali jsme:
Islámský stát chtěl zřejmě zaútočit na olympiádě v Riu  

Tato statistika v posledních letech narostla. Nemůže za to neopatrnost beduínů, ale smrtící byznys, který kolem minových polí druhé světové války vznikl. Než tzv. Islámský stát ovládl rozsáhlé oblasti na v celém regionu, nikoho nenapadlo, jaké "bohatství" leží v zemi a jak by se dalo využít. To se ale brzy změnilo.

Islamisté začali uplácet beduíny, kteří nebezpečné oblasti znají, aby je k minám buď přivedli nebo je pro teroristy dokonce sami vykopávali. Chudé beduínské kmeny toho využily a rozjely s islamisty nebezpečný byznys.

Miny se používají pro výrobu bomb, improvizovaných výbušných systémů a pro další smrtící využití. Jejich používání se navíc množí. Poprvé taková bomba zabíjela už v roce 2004 v sinajském letovisku Taba. Teroristé tam tehdy použili sedm bomb vyrobených ze starých válečných min. Při útoku tehdy zemřelo 34 lidí. "Měli jsme nejméně deset zpráv o použití min teroristy," potvrdil Fathy el-Shazly, diplomat, který dlouhé roky odpovídal za odminování severozápadního pobřeží Egypta.

Používání výbušných systémů ze starých min se od té doby stalo rozšířenou praxí. Zejména proto, že dodávky moderních zbraní často váznou nebo jsou napadány nepřáteli islamistů. Vyhrabání miny je přitom mimořádně nebezpečný úkol. Pohyblivé písky a divoké větry staré miny pravidelně přivádějí k náhodným explozím.

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) munice Egypt

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 45 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy