Farmáři jsou ve válce se slony, konflikt by měl vyřešit elektrický plot

Nairobi - V Keni vyrůstá elektrická ohrada, která má trvale chránit slony, ale i farmáře. Ti si opakovaně stěžují, že jim přechod stád likviduje úrodu.

S mačetou v ruce Paul Njoroge obhlíží svých pět hektarů pozemků mezi údolím Rift a Mount Kenya. Jeho pole se vzpamatovávají z posledního přechodu slonů z konce dubna. "Nemáme nic proti slonům. Ale jejich činnost nás zbídačuje," říká třiapadesátiletý muž.

Na jeho poli jsou ještě vidět obrovské stopy slonů na půdě posypané polámanými větvemi, nejnovější důkazy o téměř každodenních konfliktech mezi obyvateli tohoto regionu a slony, které někdy vedou až k pytláctví.

Aby tyto incidenty omezila, zahájila nevládní organizace na ochranu slonů Space for Giants 10. června výstavbu elektrifikovaného plotu o délce 163 kilometrů, který povede kolem rezervace Western Laikipia. Oficiálního zahájení stavby se zúčastnila ministryně životního prostředí Judi Wakhunguová, guvernér Laikipie a zástupci britské armády, která projekt rovněž financuje.

Tento plot je první konkrétní operací financovanou díky penězům, které slíbil koncem dubna v Keni uvolnit summit o zákazu obchodu se slonovinou. Keňa poté zlikvidovala své zásoby sloních klů. "Pytláctví je naléhavý, ale krátkodobý problém. Z dlouhodobého hlediska se však konflikty s lidmi stanou hlavní výzvou pro zachování slonů v Africe," soudí Max Graham, zakladatel a ředitel Space for Giants.

Náhorní planina Laikipia, kde žije 6300 slonů, má druhou největší populaci těchto tlustokožců v Keni a je zároveň oblastí, kde jsou konflikty mezi lidmi a slony nejčetnější. Podle Space for Giants jich bylo za dva roky téměř 6700.

Pro místní farmáře je soužití se slony katastrofální. "V noci je neslyšíme, když přecházejí přes pahorek. Stačí ale zapraskání větvičky, moji psi začnou štěkat a já hned vím, co se děje," říká Paul.

Jennifer unikla smrti před deseti lety. Před svým domkem tváří v tvář slonu volala o pomoc, ale nemohla se strachy pohnout. Zvíře se přiblížilo a jeden kel pronikl staré dámě do levého boku. Ta dodnes musí chodit o holi. "Během dvou let zemřelo při podobných incidentech 21 lidí," vypočítává Paul. Nikdy však nepomýšlel na to, aby se odstěhoval. "Budeme tu žít dál. Pohřbíme naše sousedy a život začne znovu," říká.

Související

Ilustrační fotografie.

Smutek v pražské ZOO. Uhynulo slůně Amalee

V pražské zoologické zahradě uhynulo slůně Amalee. Podlehlo nemoci, která se nazývá sloní herpes. Pražská zoo o tom dnes informovala na webu. Amalee byla nejmladším slůnětem v pražské zahradě, narodila se v květnu 2020.

Více souvisejících

Sloni Keňa

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy