Nairobi - V říjnu před 25 lety začal v Keni vznikat největší uprchlický komplex na světě – tábor Dadaab. Nyní se přibližuje termín jeho ohlášeného uzavření. Zatímco se tisíce lidí začínají přesouvat do válkou rozvráceného Somálska, Lékaři bez hranic žádají, aby keňská vláda a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zvážily jiné možnosti řešení situace. Kupříkladu menší tábory v Keni, přesídlení do dalších zemí nebo integraci do místních komunit. Lékaři bez hranic to dnes uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Lékaři bez hranic nyní vydali zprávu nazvanou „Z Dadaabu do Somálska: Odsunuti zpět do nebezpečí". Vyplývá z ní, že osm z deseti dotazovaných uprchlíků se nechce vrátit, zejména kvůli obavám o bezpečnost, strachu z nuceného verbování do ozbrojených skupin, sexuálního násilí a nedostupné zdravotní péči v Somálsku. Ve své zprávě Lékaři bez hranic rovněž upozorňují na vážné zdravotnické dopady masivního přesunu lidí.
„Je zřejmé, že uprchlické tábory nejsou nejlepší možný způsob, jak řešit 25 let trvající krizi. Uzavřít je bez nabídky jiného dlouhodobého řešení však lidi zatlačuje zpět do konfliktní oblasti, kde se zoufale nedostává zdravotní péče," vysvětluje Bruno Jochum, generální ředitel Lékařů bez hranic. „Toto rozhodnutí je jen další ránou v globální ochraně uprchlíků, opět vidíme naprosté selhání v poskytování bezpečného útočiště lidem, kteří jsou v ohrožení. Samotná OSN nedávno informovala, že pět milionů lidí v Somálsku je ohroženo hladem. Poslat trpět do takové země ještě více lidí je nehumánní a nezodpovědné."
Od chvíle, kdy Keňa, Somálsko a UNHCR podepsaly v listopadu 2013 dohodu o dobrovolné repatriaci, se do Somálska vrátilo na 30 tisíc uprchlíků. Většina z nich tam z Keni odešla během letošního roku. Letos v květnu keňská vláda oznámila, že uzavře uprchlický tábor Dadaab, kde žije 277 tisíc uprchlíků, a jako nejzazší termín označila 30. listopad 2016. To vyvolává otázku, zda návrat somálských uprchlíků bude skutečně dobrovolný.
Somálsko: akutní nedostatek zdravotní péče
Lékaři bez hranic letos v létě provedli průzkum v táboře Dagahaley, tedy v jednom z pěti táborů, které tvoří komplex Dadaab. Cílem bylo lépe porozumět obavám a potřebám jeho obyvatel. Setkali se například s dětmi, které přišly ze Somálska a nebyly očkované proti preventabilním nemocem. To je výrazná známka toho, že se systém zdravotnictví v Somálsku zcela rozpadl a není schopen pokrýt ani ty nejzákladnější potřeby. Těhotným ženám se tam může dostat jen minimální péče, což ohrozí jejich život i život jejich dětí. V ohrožení jsou i lidé trpící chronickými nemocemi, ať už se jedná o diabetiky, kteří potřebují inzulin, nebo lidi s vysokým tlakem, u nichž je důležitá nepřerušovaná léčba.
Kromě toho jsou ohrožení pacienti s psychickými potížemi. V Dagahaley užívá léky 70% pacientů s psychickými potížemi, jimž pomáhají Lékaři bez hranic. „Je-li pacient s psychózou donucen přerušit léčbu, jeho stav se začne zhoršovat. Uváznutí ve státě, kde je prakticky nulová psychologická péče, ohrozí životy těchto lidí," upozorňuje Liesbeth Aelbrechtová, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Keni.
Lékaři bez hranic opakují, že vybudování Dadaabu podobných uprchlických táborů na druhé straně hranice jen přesouvá odpovědnost jinam. Urychleně by se měla zvážit trvalejší řešení: například menší tábory v Keni, přesídlování uprchlíků do dalších zemí nebo jejich integrace do keňských komunit. Lékaři bez hranic rovněž žádají mezinárodní komunitu, aby keňské vládě pomohla.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Lékaři bez hranic v Rusku definitivně skončili. Důvod neznají
Dějiny vás budou soudit, nečinnost RB OSN z ní dělá spoluviníky zabíjení, píší Lékaři bez hranic
Lékaři bez hranic , uprchlické tábory , Keňa
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák