Že by nebyla taková nacionalistka, jak se říká? Le Penová chce poskytnout finanční pomoc zemím, odkud pochází migranti

N'Djamena - Marine Le Penová, vůdkyně krajně pravicové Národní fronty, je známá obhájkyně národního státu a ostrou odpůrkyní globalizace, která podle ní ohrožuje bezpečnost i ekonomickou prosperitu Francie. I přes svůj izolacionismus žádá posílení zahraničních vazeb s vzhledem k jejímu odporu vůči migrantům překvapivým kandidátem – Afrikou, uvádí server The Quartz.

Le Penová je tento týden na návštěvě v Čadské republice, kde pobývá 3500 francouzských vojáků. Ve své řeči předcházející její cestě představila zahraniční program, ve kterém hraje Afrika významné místo. V tzv. novém přístupu, Le Penová usiluje o vybudování nového vztahu s Afrikou založeného na „otevřenosti, respektu a vzájemné spolupráci.“ Jádrem tohoto přístupu má být „nevměšování se, což neznamená lhostejnost“, spočívající v poskytování rozvojové pomoci a udržování francouzské vojenské přítomnosti v zemích, jako je Kamerun a Čad.

Její návštěva si vysloužila kritiku opozičních stran v zemi, které ji nechtěli kvůli její fašistické pověsti vůbec vpustit. Zatímco oficiální důvod její návštěvy je setkání se s protiteroristickými jednotkami, podle opoziční strany Vlastenecké shromáždění obnovy (Patriotic Rally of Renewal – PRR) pravým důvodem je získání prostředků na její kampaň od čadských představitelů. „Čad už není francouzskou kolonií a čadští lidé musí rozbít pouta s neokoloniální politikou Francie a vzít osud do svých rukou,“ uvedla PRR ve svém prohlášení. Le Penová na obvinění nereagovala, informuje BBC.

Afrika je díky kolonialistické minulosti Francie jedním z důležitých témat francouzských prezidentských voleb. Pravicový kandidát Francis Fillon, bývalý favorit voleb, uvedl v srpnu, že Francie by neměla „být viněna z toho, že chce jen sdílet a šířit svoji kulturu s lidmi z Afriky.“ Jeho protivník, nynější favorit Emmanuel Macron, způsobil rozruch svým označením francouzské kolonizace Alžírska jako „zločinu proti lidskosti“.

Francie doposud těží ze svých kolonialistických vazeb na Afriku a proto není s podivem, že i Le Penová uznává důležitost Afriky. Francouzští vojáci jsou rozeseti po celé Africe – v Džibuti na východě, v Mauritánii na severu, Burkině Faso, Mali a Nigeru na západě – kde uskutečňují protiteroristické akce a krizové intervence. Tyto vojenské kampaně jsou z velké části prováděny v bývalých francouzských koloniích a slouží k ochraně národních zájmů, k zabránění rozšiřování džihádismu a k zajištění stability jižní Evropy. Le Penová chce ještě navýšit financování těchto vojenských základen vzhledem k nedávné sérií teroristických útoků ve Francii.

Co se týče ekonomické stránky, francouzský podíl na africkém trhu byl oslaben orientací Afriky na Čínu, Indii a Brazílii. Ale ani to nezastavilo současného prezidenta Françoise Hollandeho, aby žádal po francouzských podnikatelských sférách zdvojnásobit obchod s Afrikou kvůli navýšení pracovních příležitostí. 150 podniků, které jsou součástí Francouzské rady pro investice v Africe, má obrat ve výši 60 miliard, okolo 80% z francouzské ekonomické aktivity v Africe.

Související

Jean Castex

Francouzský premiér Castex stráví Silvestra na základně v Čadu

Francouzský premiér Jean Castex bude na Silvestra a Nový rok na vojenské základně v Čadu. Ctí tak tradici svátků strávených s příslušníky ozbrojených sil na zahraničních misích, v tomto případě s vojáky, kteří v Mali nedávno přišli o tři své kolegy, píše agentura AFP. Castexova návštěva regionu podle AFP nic nevypovídá o francouzském angažmá v oblasti Sahelu.

Více souvisejících

Čad Marine Le Pen afrika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy