Starověcí vládci Egypta: Hyksósové naučili Afriku obchodovat i válčit

HISTORIE - Hyksósové ovládli Dolní Egypt na dvě a půl století. Za tu dobu se tomuto původně asijskému kmeni podařilo Egypt otevřít okolnímu světu, zdokonalit armádu, čile obchodovat. Pozdější králové Nové říše však Hyksósy prezentovali jako útočné dobyvatele, za kterých došlo k úpadku Egypta.

Hyksósové – synonymum pro kmeny, které převzaly nadvládu nad Dolním Egyptem v tzv. druhém přechodném období. To bylo způsobeno úpadkem 13. dynastie a poklesem vojenské moci Egypta na konci Střední říše a trvalo mezi lety 1783 a 1540 před Kristem. I v tom důsledku docházelo k přílivu asijských nomádů na egyptské území. Východní delta Nilu byla v období úpadku 13. dynastie převážně asiatská.  O původu Hyksósů nepanuje mezi historiky shoda. Původ slova Hyksós označuje „vládce cizích zemí“, Spekuluje se o možnosti vojenského vpádu, když byl Egypt oslaben, zároveň však neexistují žádné důkazy válečného konfliktu mezi Hyksósy a Egypťany z té doby.

Kmeny Hyksósů  žily na území Egypta pravděpodobně ještě před uchopením moci. Lehce se totiž přizpůsobily tamní kultuře a používaly i egyptská jména. Mezi Hyksóské dynastie lze zařadit 15. dynastii, ale částečně i 13., 14. a 16. dynastii.  Označení „Hyksós“ se však dá vyložit i jako původní označení vládců syropalestinského království – to by pak hyksóské dynastie představovaly pouze 15. a 16. dynastii. Přenesení významu slova, původně označujícího vládce, na menšinu tak v mnohém usnadní situaci. Jako Hyksósy tedy lze označit přistěhovalce, kteří přišli do Egypta ve Střední říši a v první polovině Druhé přechodné doby a kteří se usadili nejčastěji v severovýchodní Deltě.

Asijské kmeny čile obchodovali se Středomořím

Doba vlády hyksóských dynastií nad Dolním Egyptem není lehce zmapovatelná. Většina znalostí o Hyksósech vychází pouze z několika málo egyptských písemných pramenů, dále také z vykopávek v centru hyksóské říše, z města Avarida (Tell ed-Dabaa). Egypťané označovali obyvatele hlavního hyksóského města pojmem „aamu“, kterým se označovali i obyvatelé Syropalestiny. Výraz lze přeložit doslova jako „Asijec“.

Hyksósové byli zdatnými obchodníky. Například bohatství města Avarida pocházelo kromě z obchodu s Palestinou a Levantou také z Kypru. Také styky mezi Núbií a Hyksósy mohly být uskutečňovány buď po řece, nebo paralelním koridorem přes oázy v Západní poušti. Hyksósové nejčastěji dováželi vozy a koně, lodě, zlato, stříbro, tyrkys, bronz, dřevo nebo tuk a med. Už se však neví, za co Hyksósové zboží směňovali. I čilý obchod nahrál technologickému rozmachu Egypta, bylo dovezeno kolo nebo nové zbraně. Nejdůležitějším centrem byla právě Avarida, která zajišťovala veškeré obchodní styky se Syropalestinou.

Armáda začala hojně používat útočné vozy

Jak již bylo řečeno, Hyksósové se lehce přizpůsobili egyptskému kulturnímu prostoru. A zřejmě právě proto, že někteří z nich už v Egyptě žili ve Střední říše. Hyksósové přejali bez jakýchkoliv úprav egyptský jazyk, písmo, tituly a jména. Nedochoval se ani jeden nápis, který by byl v jazyce Hyksósů, pokud tedy nějaký existoval. Dynastie převzaly i dobře fungující egyptský administrativní systém. Druhé přechodné období je často nesprávně označeno jako doba chaosu a úpadku. Nicméně samotný vliv Hyksósů na život prostých Egypťanů nebyl neblahý a zachoval víceméně stejnou kvalitu jejich života.

Hyksósové nevynikali pouze obchodem, ale také válečným umem. Kmeny často překonávaly hranici s Horním Egyptem a útočily na tamější města. Významná je v tomto smyslu doba vlády krále Chaiana, za něj Dolní Egypt velmi prosperoval.

Co se týče architektury, Hyksósové ovlivnili zejména podobu běžných domů. U nich je patrný neegyptský půdorys, v některých domech je dokonce do konstrukce domu zavedena hrobka, do níž v některých případech vedla i samostatná místnost. Jaké bylo hyksóské umění? To bohužel nevíme, nedochovaly se totiž žádné původní sochy ani reliéfy. Někdejší hyksóský palác v Avaridě však vykazoval svou strukturou známky neegyptských syropalestinských chrámů střední doby bronzové. Hyksósové částečně přejali i egyptské Bohy, příkladem může být egyptský bůh Suteh, toho označili Hyksósové jako pána Avaridy, jemuž byly stavěny chrámy.

Hyksósové přijali egyptské Božstvo, přepisovali knihy

Kromě egyptské administrativy, která byla funkční a nebylo třeba ji měnit, Hyksósové zřejmě převzali i organizační strukturu armády. Hyksósové však výrazně inovovali co do vybavení vojska. Velkou novinkou, byly postupně hojně rozšířené válečné vozy.  Z dřívějšího období neexistují žádné doklady o vozech. Kromě vozů Hyksósové přišli s novým typem válečných seker a také se složeným lukem.

Pro Egypťany znamenala hyksóská nadvláda jakýsi úpadek. Následně panovníci Nové říše zintenzivnili odpor vůči Hyksósům, doba přechodného období měla být zapomenuta. Vnímáni jsou tak částečně i do dnešních dnů. Jako barbarští dobyvatelé, kteří ukončili období prosperity. Jedno se však Hyksósům upřít nedá, za jejich vlády se Egypt otevřel okolnímu světu, přejímaly se tradice a kultury. Králové 15. dynastie se navíc snažili o důslednou egyptianizaci a opisovali literární a vědecká díla velkého významu.

Hyksósové vládli Dolnímu Egyptu asi dvě a půl století. První stopy vzbouření Egypťanů proti nim jsou patrné z období kolem roku 1500 před Kristem. Thébský král Kamos aktivně bojoval s Hyksósy a jejich vazalskými státy, jako první úspěšně dobyté město je dnes přijímána Heliopolis.  Kamos málem dobyl i Avaridu, nicméně smrtelnou ránu zasadil Hyksósům až jeho nástupce Ahmose I., za něhož započalo období egyptské Nové říše, období bohatství a prosperity.

Hyksósové (Semitské kmeny aamu – Asiaté) Egypt Asie historie

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 53 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy