Lvi lidožrouti? Králům zvířat chutná lidské maso, vědci nyní zjistili proč

HISTORIE – Na konci 19. století začaly africkou divočinu křižovat nově vznikající železniční koleje. Postup stavitelů ale tehdy velmi zpomalil pár masožravých lvů. Kolik lidí dohromady sežrali, není dodnes jasné. Vědci ale po dlouhých letech zjistili, proč vlastně tato zvířata na lidi útočila.

Rok 1898 vešel do dějin lidstva jako rok útoků lvů zabijáků. Toto témě bylo natolik zajímavé, že se promítlo do literatury i hollywoodských filmů. Dva samci lva celých devět měsíců útočili na dělníky od železnice. Nakonec ale byli oba zastřeleni.

Podle záznamů železniční společnosti zabili asi 28 lidí, plukovník John Patterson, který oba skolil, mluvil dokonce o 135 obětech. Těla obou zastřelených lvů-lidožroutů se podle serveru IFL Science dostala do Field Museum of Natural History v americkém Chicagu, kde se nacházejí dodnes.

Kurátor Muzea doktor Bruce Patterson se rozhodl lvi více prozkoumat. Díky tomu zjistil, že jedno ze zvířat mělo infekci v kořenu špičáku. To lva nejen dráždilo, ale způsobovalo mu to neustálou bolest. Z toho Patterson usoudil, že pro něj bylo obtížnější ulovit si potravu. „Lvi obvykle používají čelisti, aby chytili kořist jako jsou zebry a pakoni, a pak je dusí,“ vysvětluje Patterson „Pro zraněného lva by bylo nepochybně těžké chytit a zabít velkou bojující kořist - a lidi je o tolik jednodušší ulovit,“ uvedl s tím, že i to je zřejmě důvod, proč lvi začali lovit dělníky.

Přestože druhý lev měl také zlomený zub, zřejmě mu to nebránilo v lovu, chuť na lidské maso ale mohl dostat díky svému parťákovi. Izotopová analýza chlupů a kolagenu obou lvů ukázala, že i když lidé tvořili až 30 procent stravy jednoho ze lvů v pozdějších letech, u druhého to bylo jen 13 procent.

Doktor Patersonn, který se shodou okolností jmenuje stejně jako lovec, který lvi zabil, publikoval studii, ve které uvádí, že i zambijský lev, který snědl šest lidí v roce 1991, měl velké problémy se zuby, což naznačuje, že to může být důvod, proč lvi lidi loví.

Dříve se mělo za to, že lvi mohou na lidi útočit v zoufalství v důsledku velkého sucha. Nicméně, Patterson a i další vědkyně, doktorka Larisa DeSantisová z Vanderbilt University, zjistili, že ani jeden ze zubů lvů z Tsavo nenesly známky opotřebení kvůli křoupání kostí, ke kterému se obvykle uchylují, když jsou zásoby potravin malé.

Patterson řekl serveru IFL Science, že zdraví lvi jen málokdy jedí lidi, protože „lvi jsou chytří a lidé jsou nebezpeční.“ Zebry mohou mít smrtící kop, ale pokud lev jednu chytí, zbytek stáda ho neudupe k smrti kvůli pomstě. Lidé, na druhé straně, obvykle smrt jiného člověka oplácí. 

Související

Více souvisejících

Lvi Příroda Keňa afrika

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko podniklo „vědomou volbu“, když na Štědrý den podniklo rozsáhlý noční útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy