NÁZOR - Během prvních šesti měsíců v úřadě Donald Trump využíval prezidentství coby platformu k dehonestaci či odmítání všeho, co stojí v cestě jeho předvolebním slibům, nebo mu jednoduše není pochuti, píše bezpečnostní analytik Richard Fontaine v komentáři pro server CNN. President washingtonského Centera pro novou americkou bezpečnost dodává, že šéf Bílého domu naopak uznává a vychvaluje lidi a věci, které se mu líbí, což tak či onak přitahuje pozornost k subjektům jeho poznámek.
Silný Trumpův megafon
Nyní se podle analytika Trumpovi nabízí mimořádný cíl, takzvané čtyři hladomory, které momentálně zasáhly Jižní Súdán, Nigérii, Somálsko a Jemen. Spojené státy přitom poskytují štědré zdroje k zamezení šíření hladomoru v uvedených zemí, zatímco jiné bohaté země v tomto směru selhaly, poukazuje Fontaine. Domnívá se, že Trump by si tak v daném problému mohl připsat body pro svou administrativu i lidskost obecně.
"Megafon prezidenta Trump je zřejmě nejhlasitější ze všech zapamatovatelných světových politiků," uvádí odborník. Připomíná, že jeho prohlášení a kroky jsou sledovány nonstop, Trump má na sociálních sítích desítky milionů odběratelů, a proto má jedinečnou možnost nastínit humanitární katastrofu, které se dotklo jen málo médií v USA i jinde, a pomoci zachránit miliony životů.
Čísla jsou podle analytika otřesná, přičemž odkazuje na slova americké vyslankyně při OSN, která nazvala situaci "nejhorší potravinovou bezpečnostní situací od druhé světové války". Letos bude potřeba pomoc k záchraně těch, kterým již prakticky nic jiného nezbývá, vysvětluje Fontaine. Dodává, že hladomorem je ohroženo na 20 milionů lidí - podle odhadů UNICEF hrozí bezprostřední riziko smrti 1,4 milionu dětí -, přičemž OSN potřebuje téměř 5 miliard dolarů, aby se jí podařilo čtyři hladomory zastavit; jen letos pak bude potřeba další 2,2 miliardy dolarů k odvrácení nejhoršího.
Pro pomoc neexistují jen silné morální, ale též závažné bezpečnostní důvody, konstatuje expert. Jako příklad uvádí nedostatek potravin v Somálsku, které již vyhnal miliony uprchlíků do zemí jako Keňa, což ohrožuje tamní stabilitu. "Hladomor zvyšuje migraci, nadále destabilizuje slabé státy a otevírá dveře radikálním apelům, jako jsou ty al-Šabábu a Islámského státu," píše Fontaine. Dodává, že riziko hladomoru odstraní pouze vyřešení občanských válek v Jižním Súdánu a Jemenu a otázky extremistických milicí v Nigérii a Somálsku, což je ale dlouhodobý úkol.
Navzdory obecné skepsi Trumpovy administrativy vůči zahraniční pomoci Spojené státy do značné míry vyslyšely aktuální prosby a Washington přislíbil od loňského listopadu na boj s hladomorem 1,2 miliardy dolarů, což je o 300 milionů více než Trump avizoval při květnovém setkání s papežem Františkem, poukazuje analytik. Doplňuje, že Kongres se chystá uvolnit další prostředky, ale s ohledem na to, co je v sázce, by Amerika mohla a měla dělat víc.
Prvořadý světový problém, o kterém se neví
Odpověď bohatých přátel a spojenců USA je však silně nedostatečná, deklaruje Fontaine. Uvádí, že země jako Německo, Británie a Švédsko sice přispěly štědře a nad požadovaný rámec, zatímco jiné, například Saúdská Arábie, své sliby nesplnily a další, třeba Rusko, se teprve musí smysluplně zapojit. Také soukromý sektor drží slib a počty hlášených dárců skutečně rostou, pokračuje odborník. Vysvětluje, že ochota korporací pomoci řešit hladomor, ale nepřitahuje pozornost veřejnosti a v tomto směru je potřeba ujít ještě dlouhou cestu - nedávný průzkum společnosti International Rescue Committee zjistil, že o šířících se hladomorech neslyšelo na 85% Američanů, ale jakmile se o nich dozvěděli, 73% z nich je označilo za prvořadý světový problém.
"Je jasné, že když Spojené státy zaměří trvalejší úsilí na vysoké úrovni na nějaký zahraničněpolitický problém, další země odpoví," tvrdí Fontaine. Připomíná, že svět vzhlížel k americké vůdčí úloze od Afghánistánu přes Islámský stát, pomoc po tsunami a rekonstrukci Haiti a když šéf Bílého domu vysvětlí vážnost blížící se katastrofy americkému lidu a nastíní roli USA v jejím odvrácení, většinou se dočká podpory.
Jelikož na vlásku visí 20 milionů životů a stabilita mnoha zemí, zmírnění hladomoru si nepochybně zaslouží masivní americké úsilí, deklaruje analytik. Doporučuje, aby Trumpova administrativa navýšila americký finanční příspěvek, a tak inspirovala korporace i jednotlivce k dárcovství.
Trumpova administrativa by také měla vyzvat další bohaté země, aby následovaly příkladu a veřejně ocenit ty, které tak učiní, domnívá se expert. Navrhuje rovněž, aby promyslela alternativní cesty doručování pomoci do násilím zmítaných regionů a brala v potaz fakt, že ve světe hemžícím se bezvýchodnými problémy je hladomor tím, kde se dají americká síla a prosperita uplatnit skutečně efektivně.
"Takový přístup je jak šitý pro prezidenta a administrativu s bezprecedentním komunikačním dosahem. Spolu s americkým finančním závazkem může takové úsilí skutečně zachránit miliony životů a zastavit šíření nestability," konstatuje analytik. Dodává, že v rozdělené zemi a spletitém světě je těžké dosáhnout zahraničněpolitického úspěchu, přičemž vítězství v boji s hladomorem by nebylo špatným výsledkem pro první rok Trumpa v úřadu.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , hladomor , Somálsko , migrace
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák