Pytláci si v Africe našli novou kořist: Začali ve velkém vybíjet hrochy

Johannesburg - Po slonech a nosorožcích se pytláci v Africe zaměřili na hrochy. Zuby těchto zvířat jsou například v Hongkongu značně ceněné. Jsou trvanlivé, levnější než slonovina a snadno se z nich vyřezávají dekorativní předměty a další tretky.

Hroši jsou na seznamu ohrožených druhů. V subsaharské Africe jich žije odhadem 113.000 až 150.000. V Kongu už byla kdysi početná hroší populace vyhubena kvůli poptávce po jejich zubech a mase. A pod značným tlakem jsou také populace hrochů v Tanzanii a Ugandě, odkud pocházejí tři čtvrtiny vyvážených hroších produktů.

Poptávka po hroších zubech prudce stoupla, když byl v roce 1989 vyhlášen zákaz mezinárodního obchodu se slonovinou. Úměrně tomu, jak sílí snahy na ochranu slonů před pytláctvím a zostřují se opatření proti obchodu se slonovinou, se mnozí obávají, že se méně chránění hroši stanou novou obětí neustálé poprávky po africkém "bílém zlatě".

Hroši patří mezi nejnebezpečnější zvířata v Africe, kde ročně zabijí zhruba 3000 lidí. Jsou krajně agresivní a teritoriální, mají ostré zuby a průměrně váží 1,4 tuny. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí a sílící konkurenci v boji o skrovné zdroje se hroši čím dál tím častěji dostávají do kontaktu s lidmi.

Obchod s hrošími zuby je legální a regulovaný. Vědci ale přišli na to, že deklarované množství hroších zubů dovezených do Hongkongu se "podstatně liší" od množství uvedeného v oficiálním vývozu z Tanzanie a Ugandy.

Zjištěný rozdíl činil zhruba 14 tun, což odpovídá asi 2700 zabitým hrochům, tedy dvěma procentům světové populace. Autoři studie Alexandra Anderssonová a Luke Gibson vyzvali Hongkong, aby pečlivěji kontroloval dovozní povolení.

Související

Hroch

V ZOO Dvůr Králové se narodil hrošík, na přírůstek se čekalo 29 let

V ZOO Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se ve středu narodilo mládě hrocha. Naposledy se hroch ve dvorské zoo narodil v roce 1989. Další hroch jiné samici by se v zoo mohl narodit během několika týdnů. ČTK to dnes řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu nosorožců či žiraf.

Více souvisejících

Hroši pytláctví jihoafrická republika Hongkong Zvířata

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 27 minutami

před 36 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy