Barikády, střelba, slzný plyn. Prezidentské volby v Keni se mění v krveprolití

Nairobi - Opakované prezidentské volby v Keni doprovázejí v metropoli a na západě země střety mezi policií a příznivci opozice, které jejich předák Raila Odinga vyzval k bojkotu hlasování. Úřady hlásí již tři oběti.

Ve volbách nejspíš opět zvítězí dosavadní prezident Uhuru Kenyatta, napsala agentura Reuters. Hlavní Kenyattův vyzyvatel Raila Odinga ze souboje odstoupil, protože proces považuje za zmanipulovaný, a vyzval své stoupence, aby se jej neúčastnili.

Ti to ale nerespektují. V Keni hned ráno propukly nepokoje, a to ve dvou chudinských čtvrtích metropole Nairobi a v západokeňském Kisumu, kde zůstala zavřena většina volebních místností. Místní volební činitel řekl agentuře Reuters, že do zdejších 190 místností nebyla doručena jediná urna. Reportérka deníku The New York Times pak na twitter nahrála fotku z volební místnosti ve čtvrti Kibera v hlavním městě, kde byl po devíti hodinách hlasování pouze jeden hlasovací lístek.

Výtržností se dopouští zejména mladí Keňané, kteří místy zapalují barikády a hází kameny, příslušníci bezpečnostních složek použili vodní děla a slzný plyn. V Kisumu pořádkové síly postřelily čtyři protestující přívržence opozice, z nichž jeden později zraněním podlehl. Další mladý muž byl zastřelen při nepokojích v chudinské čtvrti Mathare v Nairobi a třetí oběť zemřela při střetech s policií v Homa Bay na západě Keni.

Ústavní soud mohl ve středu volby zrušit, avšak na jednání o stížnostech proti jejich konání se nedostavil potřebný počet soudců. Vrchní soud ale rozhodl, že jmenování volebních úředníků na úrovni volebních okrsků bylo nelegální.

Na začátku září anuloval nejvyšší soud v zemi výsledek srpnových voleb, po kterých byl vítězem vyhlášen Kenyatta s více než 54 procenty hlasů. Soud prohlásil, že volby byly netransparentní a jejich výsledek neověřitelný. Tento scénář se přitom může opakovat i v následujících týdnech.

Související

Více souvisejících

Keňa Volby Uhuru Kenyatta

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy