Hlasování v částech Keni bylo odloženo, zatím panuje klid

Nairobi - Čtvrteční opakované prezidentské volby v Keni vyhrál současný prezident Uhuru Kenyatta. V částech Keni, kde převládají stoupenci opozice, dnes panuje klid. Keňská volební komise v pátek odložila hlasování ve čtyřech oblastech, které byly v posledních týdnech dějištěm nepokojů.

Předseda volební komise oznámil, že hlasování se zúčastnilo 34,5 procenta registrovaných voličů. Příznivci opozice tak uposlechli svého předáka Railu Odingu, který vyzval k bojkotu hlasování a volby označil za protiústavní. Očekává se, že opozice vítězství Kenyatty napadne u soudu.

V ulicích třetího největšího keňského města Kisumu a v chudinských čtvrtích metropole Nairobi, kde žijí zejména stoupenci opozice, dnes panuje klid. Nejistota ohledně politické budoucnosti země ale přetrvává.

Volební komise na dnešek kvůli násilnostem odložila hlasování ve čtyřech ze 47 oblastí. V těchto oblastech se nebude hlasovat, dokud nebude zajištěna bezpečnost zaměstnanců volebních místností. Při násilí spojeném s opakovanými volbami přišlo o život nejméně šest lidí, včetně muže, kterého zastřelila policie.

Politické smýšlení, které se odvíjí od etnické příslušnosti, podle mnoha expertů snižuje demokratické vyhlídky země. Prezident Kenyatta, který ve volbách v srpnu získal 54 procent hlasů, je příslušníkem kmene Kikuyu, zatímco jeho sok, který získal 45 procent hlasů, patří ke kmeni Luo.

Odinga a Kenyatta se utkali ve volbách už v roce 2013, i tehdy však opozice hovořila o nesrovnalostech. Opoziční předák neúspěšně kandidoval i v roce 2007, kdy během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zahynulo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600.000 uprchlo ze svých domovů.

Související

Keňská policie

Už 318 členů sekty v Keni zemřelo v důsledku půstu. Chtěli se setkat s Ježíšem

Keňa prožívá šok způsobený působením kultu v zemi. Nyní soud nařídil psychiatrické vyšetření 64 následovníků jeho lídra Paula Nthenge Mackenzieho a obvinil je z pokusu o sebevraždu. Donutil je odstěhovat se do lesa na východě země. Označil ho za útočiště před apokalypsou, následně své následovníky vyzýval k půstu, aby se mohli setkat s Ježíšem. Vyšetřovatelé zatím našli 318 těl.

Více souvisejících

Keňa Uhuru Kenyatta

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy