Keňský ústavní soud dostal první stížnost na opakované prezidentské volby

Nairobi - Keňský exposlanec Harun Mwau dnes podal stížnost k ústavnímu soudu v souvislosti s opakovanými prezidentskými volbami. Ty se konaly 26. října a podle oficiálních výsledků je vyhrál stávající prezident Uhuru Kenyatta.

O půlnoci vyprší lhůta, ve které mohou Keňané vítězství Kenyatty soudně napadnout. Podle právních expertů se ještě objeví další stížnosti, napsal server listu Financial Times. Po dnešku bude mít ústavní soud 14 dní na potvrzení, či zneplatnění výsledku voleb, ve kterých získal Kenyatta při téměř 39procentní účasti přes 98 procent hlasů.

Říjnové volby se konaly poté, co ty původní ze začátku srpna označil soud za netransparentní a nezákonné. v důsledku pochybení volební komise. Její šéf při oznamování výsledků minulé pondělí uvedl, že nové hlasování bylo spravedlivé a důvěryhodné.

Mwau požaduje anulování Kenyattova vítězství, protože se podle něj volby nekonaly v souladu s ústavou, zejména s ohledem na nominaci kandidátů. Opozice minulý týden označila volby za podvod, její lídr Raila Odinga, který z opakovaného souboje o prezidentský úřad předtím odstoupil, ale údajně sám stížnost nepodá. Žádá ale, aby se do tří měsíců konaly nové volby pod dohledem nové volební komise. Chce rovněž bojkotovat společnosti napojené na rodinu prezidenta Kenyatty, stejně jako ty, které umožnily konání voleb.

V případě, že soud rozhodne ve prospěch současné hlavy státu, Kenyatta by prezidentskou přísahu složil 28. listopadu. V opačném případě Keňu čekají další volby a pokračování politické krize, která polarizuje místní obyvatelstvo a brzdí až do letošního léta poměrně výkonnou ekonomiku.

Odinga těsně před opakovanými volbami vyhlásil, že jeho politická strana NASA se mění v hnutí odporu proti vládě a vyzval stoupence, aby společně s ním legálním a nenásilným způsobem vystupovali proti vládě strany Jubilee Uhurua Kenyatty. Nenásilný měl být i bojkot říjnových voleb, při demonstracích v baštách opozice ale zemřelo nejméně osm lidí a bylo zraněno několik policistů.

Související

Keňská policie

Už 318 členů sekty v Keni zemřelo v důsledku půstu. Chtěli se setkat s Ježíšem

Keňa prožívá šok způsobený působením kultu v zemi. Nyní soud nařídil psychiatrické vyšetření 64 následovníků jeho lídra Paula Nthenge Mackenzieho a obvinil je z pokusu o sebevraždu. Donutil je odstěhovat se do lesa na východě země. Označil ho za útočiště před apokalypsou, následně své následovníky vyzýval k půstu, aby se mohli setkat s Ježíšem. Vyšetřovatelé zatím našli 318 těl.

Více souvisejících

Keňa Uhuru Kenyatta

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy