V Zimbabwe nešlo o vojenský puč, řekl soud. Davy se mstí Mugabeho ministrům

Harare - Nejvyšší soud v Zimbabwe konstatoval, že postup armády, který vedl k pádu dlouholetého vládce země Roberta Mugabeho, byl v souladu s ústavou. Zimbabwská armáda od počátku tvrdila, že její akce není státním převratem.

Mugabeho nahradil v pátek ve funkci viceprezident Emmerson Mnangagwa. Armáda zasáhla do dění v polovině listopadu poté, co Mugabe sesadil Mnangagwu. Svého dosavadního spojence se údajně snažil zbavit proto, aby moc mohl předat své manželce Grace.

Vojenské akce, které spočívaly v "zásahu motivovaném snahou zabránit převzetí" Mugabeho ústavních funkcí lidmi z jeho okolí, "jsou v souladu s ústavou a zákony", uvedl v pátečním rozhodnutí soudce nejvyššího soudu George Chiweshe. Podle AP tak zjevně narážel na Grace Mugabeovou.

Kromě verdiktu týkajícího se postupu ozbrojených sil soudce Chiweshe rovněž rozhodl, že sesazení viceprezidenta Mnangagwy bylo nelegální.

Kritiku si rozhodnutí soudu vysloužilo nejen ze strany spojenců Roberta Mugabeho a jeho ženy, ale i od některých právníků. Nejvyšší soud obviňují, že verdikt vydal na objednávku armády. Ke kritikům se přidal například i ředitel pobočky mezinárodní organizace Human Rights Watch pro jižní Afriku Dewa Mavhinga, který rozhodnutí soudu označil za "prapodivné".

Řada Mugabeho spojenců včetně mnoha ministrů se od vojenského zásahu neobjevila na veřejnosti. Obhájci lidských práv se obávají, že by se mohli stát terčem odplaty. Domy některých členů Mugabeho vlády už vyraboval rozzuřený dav.

Související

Spalničky

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo už 157 lidí

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Více souvisejících

zimbabwe Robert Mugabe Emmerson Mnangagwa Human Rights Watch

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy