Uprchlíci z p*delí světa? Trumpovo vyjádření je minulostí, zdůraznil Tillerson v Africe

Addis Abeba - Ministr zahraničí USA Rex Tillerson Tillerson je od středy v rámci sedmidenní cesty po Africe v Etiopii. On i předseda Africké unie (AU) Moussa Faki dnes dali najevo, že nedávné ponižující vyjádření prezidenta Donalda Trumpa o afrických zemích je uzavřenou záležitostí, k níž se není třeba vracet.

Trump během soukromého setkání s americkými zákonodárci podle svědků označil africké státy za "prdele světa", což vyvolalo rozhořčení napříč černým kontinentem. Dnes se oba politici téma nechtěli příliš rozebírat, napsala AP.

"Věřím, že tento incident patří minulosti," prohlásil Faki na společné tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie.  Faki i Tillerson poukázali na dopis, který Trump krátce po aféře zaslal šéfovi AU a dalším africkým představitelům a v němž potvrdil svůj respekt vůči Africe. "Myslím, že americký závazek vůči Africe je zcela jasný, pokud jde o význam, který tomuto vztahu přikládáme," řekl Tillerson.

Americký ministr zahraničí se v Africe snaží posílit bezpečnostní svazky v době, kdy kontinent stále výrazněji spoléhá na vztahy s Čínou. Tillerson dnes upozornil, že africké země by měly pečlivě zvažovat čínské půjčky, ale zároveň dodal, že Washington se nesnaží bránit čínským investicím v Africe.

Zatímco USA jsou největším dárcem humanitární pomoci Africe, Čína je od roku 2009 hlavním obchodním partnerem kontinentu. Peking investoval miliardy do infrastrukturních projektů, ale kritikové tvrdí, že místní ekonomiky z toho moc nemají, protože silnice či železnice staví čínské firmy a čínská pracovní síla. Tillerson dnes podotkl, že čínské investice v Africe nepřispívají k významnému vytváření pracovních míst.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který dnes navštívil Zimbabwe, Tillersonovi vytkl kritiku vztahů mezi Čínou a africkými státy. Podle něj bylo "nevhodné kritizovat vztahy jeho hostitelů, když tam byl jako host".

Související

Bolton, John

Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry

Po odkladu a neúspěšné snaze americké vlády zablokovat její vydání jde dnes do prodeje kniha bývalého poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona o 17 měsících jeho působení v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paměti nazvané The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) předkládají obrázek administrativy plné nedůvěry a interních půtek v čele s neznalým lídrem, který svou pozici využívá k prosazování vlastních zájmů.
Americká exvelvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

Trumpova bývalá velvyslankyně při OSN vydává paměti, kniha zřejmě vyvolá rozruch

Nikki Haleyová, bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN v administrativě prezidenta Donalda Trumpa, vydává paměti. Tvrdí v nich například, že dva vysoce postavení američtí činitelé, kterých se současný šéf Bílého domu nakonec zbavil, ji vyzývali, aby se s nimi postavila proti některým prezidentovým politickým rozhodnutím. Z knihy, která vyjde v úterý, cituje agentura AP.

Více souvisejících

Rex Tillerson Africká unie Etiopie Donald Trump Sergej Lavrov USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy