Starší než dinosauři: Prehistorické ryby můžeme potkat ještě dnes, hrozí jim ale vyhynutí

Podle dostupných informací žije na světě ještě 30 takzvaných lalokoploutvých prehistorických ryb, kterým v důsledku ropného průmyslu hrozí vyhynutí. Přestože se jedná o druh, který údajně žil před 410-650 miliony lety, tak jeho nejznámější zástupce latimérie podivná stále žije. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Starší než dinosaurus, těžká jako průměrně vážící muž a jasně modře zbarvená prehistorická ryba je momentálně považovaná za nejvzácnější a nejohroženější druh nejen v Jihoafrické republice, u jejíž břehů byla poprvé v roce 1938 odchycená, ale i na celém světě. Podle sledování vědců jich žije v blízkosti jihoafrických břehů pouhých 30 a případná výstavba ropných vrtů v této oblasti tak může ohrozit jejich další existenci. 

Lalokoploutvá ryba latimérie podivná, jejíž tvar zůstal po celých 420 milionů let nezměněn, se stala předmětem světové pozornosti poté, co se podařilo vylovit její tělo u jihoafrického přístavního města East London v roce 1938 krátce před rozpoutáním druhé světové války. Po tomto objevu se po usilovném pátrání vědců povedlo v 50. letech zachytit v blízkosti Komor několik dalších druhů, což jasně potvrdilo, že se skutečně jedná o prehistorickou rybu, která se dožila čtvrtohor.

Následně v prosinci 2000 byl proveden další výzkum, který potvrdil existenci celé kolonie latimérií podivných v podmořských příkopech, v blízkosti jihoafrického zálivu Sodwana. Z nově objevených ryb se pak následně stal chráněný a ohrožený druh. Nyní se však římská energetická společnost Eni rozhodla postavit několik ropných vrtů známých jako Block ER236 hluboko pod mořskou hladinou, čímž by ale mohla způsobit vyhynutí tohoto posledního zachovalého druhu prehistorických ryb. 

"Při hledání zdrojů ropy v Mexickém zálivu, v roce 2010, došlo k výraznému snížení populace žijících ryb. Z tohoto důvodu lze předpokládat, že pokud to samé provedeme i zde, hrozí trvalé vyhynutí celých kolonií latimérií podivných," varoval Dr. Andrew Venter, výkonný ředitel Wildtrust, jedné z několika lobbistických skupin požadujících rozšíření chráněných mořských oblastí 

Kolonie latimérií žijící v blízkosti zálivu Sodwana jsou momentálně 40 km od severní hranice místa, kde energetická společnost Eni provádí hledání zdrojů ropy, a 200 km severně od prvních ropných vrtů. Venter však tvrdí, že je případná ropná skvrna může ohrozit bez ohledu na to, jak moc daleko se nacházejí od ní. Za pravdu mu dal i profesor Mike Bruton, který řekl, že jsou ryby velice citlivé na narušování životního prostředí.

Zničující dopady ropných skvrn

"Cokoliv, co dokáže jakýmkoli způsobem znemožnit rybám a ostatním mořským živočichům absorbaci kyslíku, jako je těžba ropy, může ohrozit jejich další existenci. Riziko ropných skvrn a havárií spojené s výstavbou ropných vrtů Block ER236 je předmětem vážných obav," řekl profesor Mike Bruton

Přestože se společnost Eni rozhodla v minulém roce provést posudek dopadů hledání ropy na životní prostředí, včetně vlivu na kolonie ryb, tak nakonec došla k závěru, že v tomto nelze spolehlivě předvídat. V případě ropných havárií je ohrožen život mnoha organismů. Ropná skvrna dokáže nejen znemožnit mořským živočichům absorbaci kyslíku, ale i v krajním případě způsobit požár, který pak vypadá, jako kdyby hořela voda. Znečištěná mořská voda má neblahé dopady nejen na životy fauny, ale i lidské zdraví. Jedná se především o země, které jsou závislé na získávání zdrojů odsolováním mořské vody.  

Profesor Mike Bruton závěrem připomněl, že při budování dalších ropných vrtů a rafinérií je třeba brát maximální ohled na chráněné mořské oblasti a životní prostředí. Pokud by skutečně bylo riziko vyhynutí kolonií latimérií podivných, pak by bylo lepší další výstavbu pozastavit, a pokusit se najít jiné zdroje ropy. 

Související

Více souvisejících

Ryby Oceán ropa

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 46 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy