Tragické následky války v Súdánu: 400 tisíc mrtvých, miliony lidí hladoví

Juba - Občanská válka v Jižní Súdánu si od vypuknutí bojů v roce 2013 vyžádala bezmála 400.000 obětí na životech. Uvádí to zpráva, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí. Bilance obětí občanské války v této africké zemi není dlouhodobě známa, dosud se uváděly jen desítky tisíc mrtvých, upozornila agentura AP.

Na zprávě se podíleli experti z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM), podle nichž zhruba polovina z celkem 382.900 lidí zemřela v Jižním Súdánu v důsledku násilí. Zvýšené riziko onemocnění a omezený přístup ke zdravotnictví pak způsobily smrt dalších lidí.

"Podle nás je to první komplexní odhad počtu lidí, kteří zemřeli v důsledku války," uvedl Francesco Checchi, šéf vědecké skupiny, jež zprávu vypracovala.

Bývalý člen mise OSN v Jižním Súdánu Klem Ryan uvedl, že nově zveřejněná bilance je mnohem realističtější než dosud užívaný počet 50.000 obětí. Odborník zároveň upozornil, že počítat oběti občanské války je těžké hlavně proto, že k násilí dochází v odlehlých regionech země.

Jižní Súdán se ocitl ve válce dva roky po svém vzniku v roce 2011. Vojenská konfrontace tehdy byla výsledkem sporu mezi prezidentem Salvou Kiirem a jeho tehdejším viceprezidentem, nynějším vůdcem ozbrojené opozice Riekem Macharem.

Nová zpráva je založena na statistickém modelování a uvádí například, že nejvíce obětí konfliktu bylo v letech 2016 a 2017. Nová vlna násilí v roce 2016 propukla v jihosúdánské metropoli Jubě, když selhala mírová dohoda. Boje se následně rozšířily do dalších regionů. Nejvíce obětí podle zprávy pochází z jižních a severovýchodních oblastí a většina z nich byli dospělí muži.

Prezident Kiir a lídr opozice Machar podepsali letos v srpnu další mírovou dohodu, která má konflikt v zemi definitivně ukončit. Už v září však propukly nové boje a strany se navzájem obviňují z dalších útoků.

Boje v Jižním Súdánu způsobily největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Miliony lidí trpí hladem a válčící strany jsou obviňovány, že nedovolují, aby se humanitární pomoc dostala k potřebným.

Související

Papež František

Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi

Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným konfliktům. V jihosúdánské metropoli Jubě se k němu připojili nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields. Dětem, které papeži vyprávěli o svých nesnadných životech, František řekl, že lepší budoucnost vybudují tak, že etnickou nenávist nahradí odpuštěním. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Jižní Súdán

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 8 minutami

před 35 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy