Diamant míru? Vláda Sierry Leone shrábla peníze, chudí vesničané nedostali nic

Emmanuel Momoh obhlíží klidnou vesnici, která se podobá tolika jiným v provincii Kono na východě Sierry Leone - zemi proslulé diamanty. Rok poté, co byl vydražen výjimečný kámen, vesničané očekávají, že i oni z toho budou mít nějaký užitek. Drahokam, který vláda loni 4. prosince vydražila v New Yorku za 6,5 milionu dolarů (téměř 148 milionů Kč), měl ztělesňovat rozchod s nechvalně proslulými "krvavými diamanty" v této západoafrické zemi, která byla po desetiletí - od roku 1991 do roku 2002 - zmítána občanskou válkou.

Spory kolem diamantů, z nichž byly konflikty v Africe, například v Sieře Leone či Angole, financovány, vedly ke vzniku mezinárodního fóra nazvaného Kimberleyský proces. Platit začal v roce 2003 a stanoví podmínky exportu diamantů pro 75 členských států.

Avšak pro obyčejné lidi se vůbec nic nezměnilo, říká pastor sídlící v metropoli Sierry Leone Freetownu. Právě on má licenci na těžbu drahokamů a zaměstnává ty, kteří loni v březnu tento diamant o hmotnosti 709 karátů v blízkosti vesnice Koryardu objevili.

"Učitelé tady pracují jako dobrovolníci a nemají žádnou kvalifikaci," řekl agentuře AFP. Jeden z učitelů v této oblasti, Victor Tamba Yopoi, to potvrzuje: "Nevidíme nic, co by ukazovalo na to, že se tady těží diamanty. Bylo by potřeba, aby nějaké procento z příjmů putovalo i sem a aby to bylo vidět," říká.

Pastor se řídil jedinou možnou legální cestou a předal neopracovaný drahokam vládě tehdejšího prezidenta Ernesta Bai Koromy, který jej pojmenoval "diamant míru".

"Mohl jsem také vyvézt diamant do Belgie za pomoci jednoho překupníka. Byl jsem ale přesvědčen, že by se vláda měla podílet na pomoci našim spoluobčanům, a tak jsem ho předal úřadům," vysvětluje pastor.

Z dražeb, které v květnu pořádala centrální banka ve Freetownu vláda nejprve považovala nejlepší nabídku přesahující sedm milionů dolarů za nedostačující. Rozhodla se tedy prodat diamant v zahraničí, ale tak nakonec dostala jen uvedených 6,5 milionu dolarů.

Emmanuel Momoh získal z této částky dva miliony dolarů, z nichž polovinu vydal na charitu a předal obyvatelům vesnice. Stát měl z prodeje 60 procent, z nichž asi čtvrtina měla být přidělena fondu na rozvoj Koryardu. Vesnice z toho ale dosud nic neviděla. Leží na konci desetikilometrové silnice, která je šest měsíců v roce neprůjezdná, není napojena na elektrickou síť, nemá pořádnou školu a ani zdravotní středisko.

"Jestliže vláda nesplní své sliby, nebudou jí už lidé věřit a nebudou předávat nalezené diamanty úřadům. A to nejen v Koryardu, ale v celém regionu Kono," předpovídá Momoh.

Kontrakt za milion dolarů vláda prezidenta Koromy přidělila čínské společnosti, která měla postavit novou školu a zdravotní středisko. Po dubnovém nástupu nového prezidenta Juliuse Maady Bia byl ale kontrakt zmrazen, vysvětlují nové úřady. Po novém prozkoumání by však tyto projekty měly být urychleně realizovány.

Aukční síň Rapaport Group, která zdarma organizovala dražby, zatím vesnici v listopadu dodala prvních 50 solárních panelů, aby zmírnila roztrpčení jejích obyvatel. "Chceme vesničanům poskytnout něco hmatatelného, než se vláda plně chopí moci," prohlásil ředitel společnosti Martin Rapaport.

Související

Diamanty

EU představila nové protiruské sankce. Týkají se diamantů

Evropská unie v pondělí schválila další, v pořadí již dvanáctý balík protiruských sankcí. Členské země jím chtějí postihnout zisky plynoucí z vývozu diamantů. Informovala o tom Rada EU. Česko zároveň prosadilo delší výjimku na dovoz ruské oceli až do roku 2028. 

Více souvisejících

Diamanty Sierra Leone Sierra Leone peace diamond dražby afrika válka

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 48 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy