Kdo jsou vrazi turistek v Maroku? Zvrat v případu, vyšetřovatelé mají novou teorii

Podle marockých úřadů nebyli útočníci, kteří v zemi brutálně zavraždili dvě turistky z Dánska a Norska, napojeni na Islámský stát ani žádnou jinou teroristickou organizaci. Vyšetřovatelé jsou nyní přesvědčení, že jednali na vlastní pěst.

Těla obou mladých turistek byla nalezena 17. prosince. Později se na sociálních sítích začalo šířit video z brutálního útoku, během kterého pachatelé dívky ubodali a uřízli jim hlavy. Marocké úřady včera zadrželi dalších pět lidí, celkový počet zatčených tak stoupl na 19.

Útočníci ve videu zveřejněném týden před útokem slíbili věrnost Islámskému státu. Dánské i marocké úřady proto nejdřív pracovaly s verzí, že je za vraždy zodpovědná tato teroristická organizace. Podle nových informací však nejspíš vrazi jednali sami a na organizaci neměli žádné skutečné napojení.

Podle webu News.com.au včera na tiskové konferenci mluvčí marocké policie Boubker Sabik označil pachatele za „osamělé vlky“ a řekl, že čin nebyl koordinován s nikým ze zahraničí.

Čtyři hlavní podezřelí, kteří se natočili na video a obě turistky zabili, byli zatčeni během tří dnů. Od té doby však policie zadržela dalších patnáct lidí. Ti byli podle zveřejněných informací součástí lokální teroristické buňky, kterou jeden ze zatčených vedl. Během domovních prohlídek byly nalezeny součástky pro výrobu bomby, lovecká puška, nože a elektronická zařízení s dalšími důkazy.

Abdessamad Ejjoud byl podle prokurátora Abdelkhama Khiama, který za vyšetřování zodpovídá, „emírem skupiny“. Tento 25letý pouliční prodavač měl „zformovat skupinu, která plánovala, jak v království spáchat teroristický útok.“

Ejjoud má být jedním z mužů, kteří na videu přísahají věrnost Abú Bakru al-Bagdádímu. „(Skupina) pod vlivem svého emíra souhlasila s tím, že spáchá teroristický útok … zacílený buď na bezpečnostní složky, nebo na zahraniční turisty,“ uvedl Khiam.

Dva dny před útokem měli muži cestovat do regionu Imlil, který je mezi cizinci populární. Dalším útočníkům bylo mezi 27 a 33 lety.

„Členové této buňky neměli žádný kontakt na operativce Daeš (akronym pro Islámský stát) v konfliktních zónách, ať už v Sýrii, Iráku nebo Libyi.“ Tři z později zadržených měli nicméně neupřesněný trestní záznam související s terorismem.

Podle News.com.au měly marocké bezpečnostní složky od roku 2002 odhalit a zlikvidovat 185 teroristických buněk. Poslední velký útok proběhl v zemi v roce 2011, kdy bomba v Marrakéši zabila 17 lidí, z velké části evropských turistů. V roce 2003 zase při sérii sebevražedných útoků zemřelo v Casablance 33 lidí.

Podle Khiama je třeba bojovat i s příčinami terorismu. „Je nutné bojovat s kořeny extremismu – jmenovitě nejistotou, negramotností a nevědomostí.“

Související

Sahara, ilustrační fotografie.

Sahara se ocitla pod vodou. To jsme nezažili desítky let, říká meteorolog

Extrémní deštivé počasí v září nezažilo pouze Česko, ale také největší poušť světa Sahara. Během pozdního léta přitom v poušti na jihovýchodě Maroka, které patří k nejsušším místům na Zemi, prší jen výjimečně. Tentokrát spadlo i více než 250 milimetrů během dvou dní, uvedla Al-Džazíra. 
Zemětřesení, ilustrační foto

2900 mrtvých, přes 5500 zraněných. Vláda nám nepomáhá, zasažené vesnice ignoruje, tvrdí Maročané

Aktuální oficiální bilance obětí zemětřesení v Maroku dosáhla čísla 2900. Počet zraněných ale prudce vystřelil a podle úřadů jich je nejméně 5500. Mnozí občané Maroka se ale stále nemají kde ubytovat a přespávají venku. Obyvatelé zasažených horských vesnic pak neskrývají zoufalství a rozčarování nad tím, že jim vláda neposkytla dostatečnou pomoc.  

Více souvisejících

Maroko Terorismus Islámský stát (IS) vražda turistek v Maroku

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 10 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy