Súdánská policie opět rozháněla demonstranty slzným plynem

Súdánská policie dnes znovu rozháněla slzným plynem tisíce demonstrantů, kteří začali pochodovat k prezidentskému paláci v metropoli Chartúmu. Africkým státem na severovýchodě kontinentu zmítají od 19. prosince protesty proti režimu prezidenta Umara Bašíra, který je v čele Súdánu už 29 let. Lidé demonstrují i proti rostoucím cenám potravin. Podle lidskoprávních aktivistů si střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami vyžádaly desítky mrtvých.

Agentura AP dnes napsala, že podle nepotvrzených informací policie střílela do demonstrantů ostrými náboji. Na videu, které zveřejnili aktivisté, nesou lidé muže v zakrváceném oblečení a s poraněnou hlavou; na dalším pak skupina demonstrantů utíká ulicemi metropole a je slyšet střelba.

Aktivisté z organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch dnes vyzvali súdánskou vládu, aby zabránila bezpečnostním složkám užívat proti demonstrantům smrtící zbraně. Podle nevládních organizací bylo od začátku protestů při střetech zabito 40 lidí. Policisté mimo jiné některé demonstranty zbili a stovky lidí skončily za mřížemi, dodávají aktivisté.

Podle súdánských médií se prezident Bašír v neděli sešel s policejními veliteli a slíbil, že jeho vláda nebude tolerovat jakékoli pokusy podkopat stabilitu a bezpečnost země. Snažil se také ospravedlnit tvrdé zásahy proti demonstrantům. "Cílem není zabít demonstranty, ale... zajistit bezpečnost občanů," uvedl na záznamu, který zveřejnila státní média.

Demonstranti se o pochod k prezidentskému paláci pokusili dnes již podruhé, poprvé se snažili k sídlu prezidenta dostat už minulý týden v úterý. I tehdy proti nim policie zasáhla slzným plynem a obušky. Tentokrát ale odborářské svazy, které demonstrace organizují, vyzývají občany, aby zůstali v ulicích až do zahájení nového roku, kdy slaví Súdán vznik samostatného nezávislého státu.

Bašír se po většinu období své vlády potýká s řadou ekonomických potíží. Neuspěl také ve snahách udržet mír mezi nábožensky a etnicky rozděleným obyvatelstvem. V roce 2011 přišel Súdán o tři čtvrtiny svého ropného bohatství, když obyvatelé převážné křesťanské části země rozhodli v referendu o vzniku samostatného státu Jižní Súdán.

Související

Papež František

Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi

Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným konfliktům. V jihosúdánské metropoli Jubě se k němu připojili nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields. Dětem, které papeži vyprávěli o svých nesnadných životech, František řekl, že lepší budoucnost vybudují tak, že etnickou nenávist nahradí odpuštěním. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Jižní Súdán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy