Tisíce Súdánců vyšly do ulic, žádaly odchod prezidenta Bašíra

Tisíce lidí dnes v súdánském městě Kadárif demonstrovaly proti režimu dlouholetého prezidenta Umara Bašíra a požadovaly jeho odchod, informovala agentura AP. Protivládní protesty v Súdánu trvají už téměř tři týdny. Zatčeno bylo podle nejnovější bilance ministerstva vnitra 816 lidí. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes zároveň oznámila, že při demonstracích již zahynulo nejméně 40 lidí, z toho 23 právě v Kadárifu. Vládní bilance činí 19 mrtvých.

Manifestace v Súdánu začaly 19. prosince. Nejprve byly namířeny proti vysokým cenám potravin, postupně ale přerostly v demonstrace proti Bašírovi, jenž stojí v čele této africké země od roku 1989. HRW dnes obvinila bezpečnostní složky ze zbytečné střelby ostrými náboji a neúměrného používání síly vůči protestujícím.

Súdánské úřady rovněž zatkly desítky opozičních vůdců a v některých městech platí zákaz nočního vycházení a podobná opatření. Ve školách i na univerzitách téměř v celé zemi se nevyučuje, uvedla AP.

Policie dnes pro rozehnání demonstrace v Kadárifu, který leží jihovýchodně od metropole Chartúmu, použila slzný plyn, nejsou ale zprávy o mrtvých nebo zraněných.

Bašír se po většinu období své vlády potýká s řadou ekonomických potíží. Neuspěl také ve snahách udržet mír mezi nábožensky a etnicky rozděleným obyvatelstvem. V roce 2011 přišel Súdán o tři čtvrtiny svého ropného bohatství, když obyvatelé převážně křesťanské části země rozhodli v referendu o vzniku samostatného státu Jižní Súdán.

Související

Více souvisejících

Súdán Umar Bašír

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy