Misráta - Při bombardování a ostřelování libyjského města Misráta, které je jako jedno z mála na západě země ještě v držení povstalců, zemřelo v pátek nejméně 25 lidí. Jak informuje agentura Reuters, mezi oběťmi je i sedm dětí.
Reuters se odvolává na lékaře z tamní nemocnice a na jednoho z obyvatel města. Oba prohlašují, že tanky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího metropoli stále ostřelují. To je v rozporu s tvrzením vzbouřenců, že vládní útok byl odražen.Není jasné, zda Kaddáfího jednotky město ostřelovaly ještě poté, co vláda v pátek odpoledne v reakci na rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyhlásila okamžité příměří a zastavení vojenských operací.Třistatisícové město, které leží asi 200 kilometrů východně od Tripolisu, ostřelují a bombardují vládní jednotky od středy. Při středeční palbě tanků a dělostřelectva zahynulo nejméně pět lidí.Misráta je jedním z posledních měst na západě Libye pod kontrolou povstalců proti Kaddáfího režimu. AFP napsala, že boje zuřily také ve městech Zintán a Nalut. Zda ustaly, nelze potvrdit.Povstání v Libyi pokračuje pátým týdnem. Na kontě konfliktu jsou tisíce mrtvých. Ze země uprchlo přes 300 000 lidí.Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek večer schválila nasazení vojenského letectva k ochraně libyjského obyvatelstva. Příslušná rezoluce, kterou podpořilo 10 z 15 států rady, zahrnuje i zřízení a prosazení bezletové zóny nad Libyí.Mluvčí francouzské vlády Francois Baroin už v pátek ráno na základě rezoluce přijaté Radou bezpečnosti OSN sdělil, že vojenské údery proti Libyi začnou v následujících hodinách. Neuvedl ale, kdy přesně intervence začne a jaký bude mít charakter.Vojenského zásahu by se po boku Francouzů měli zúčastnit Britové a Američané. Zapojit se má i Norsko, Dánsko a další země. Zásahu se naopak nezúčastní Německo, Polsko nabídne jen logistickou podporu.
Související
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
Evropa čelí sílící krizi. Situace v libyjských detenčních zařízeních je kritická, říká Zwiefelhofer Čáslavová
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
před 53 minutami
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
před 1 hodinou
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
před 2 hodinami
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
před 3 hodinami
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
před 3 hodinami
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
před 4 hodinami
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
před 5 hodinami
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
před 6 hodinami
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
před 7 hodinami
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 8 hodinami
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 8 hodinami
Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 9 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 9 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 10 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 10 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 11 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 13 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
Přes tři tisíce případů smrtelně nebezpečné eboly se již potvrdilo v Demokratické republice Kongo. Potvrzuje se tak, že současná epidemie onemocnění se šíří zatím nejrychleji ze všech, konstatovala britská stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková