Maročanka zdolala nejvyšší hory všech kontinentů, posledním úlovkem je Mount Vinson

Bušra Bájbánúová jako první Maročanka dokázala vylézt na nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. Trvalo jí to osm let, jako poslední v závěru loňského roku pokořila nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson vysokou 4892 metrů. Jak napsala agentura AFP, devětačtyřicetiletá Maročanka chce svým výkonem inspirovat ostatní ženy, jež "mají odvahu si věřit".

"Jsem na sebe hrdá coby Maročanka a coby žena," řekla ve svém domě v Rabatu, kde je vidět její trofeje.

Moroccan climber inspires girls to conquer fears: https://t.co/rF7njKsO2j#BouchraBaibanou #Hiking #mountains #Treks pic.twitter.com/tMEsCpxmOM

— AfricaTembelea (@ATembelea) 6. března 2019

Na vrchol Mount Vinson se dostala loni v prosinci, kdy tam panovalo minus 40 stupňů Celsia. Tato hora byla podle ní "velká škola". Na otázku, co člověk musí mít, aby se na vrchol dostal, řekla: "Odvahu, optimismus, vytrvalost, odhodlanost a pokoru."

Její vášeň pro výstupy vyžadovala finanční odříkání. Je inženýrka ve státním úřadu a cesty na sedm kontinentů podnikla s rozpočtem dvou milionů dírhámů (4,7 milionu korun). Výpravu na Vinson sponzoři podpořili 60.000 eur, na Mount Everest 80.000 eur. "Být horolezcem v Maroku není moc výnosné," řekla žena.

Bájbánúová se věnuje i veřejné činnosti, chodí přednášet do škol a na univerzity. Propaguje horskou turistiku v Maroku, zejména v národním parku Túbkál. V prosinci Marokem otřásl případ vraždy dvou turistek ze Skandinávie právě v těchto horách. "Tento teroristický čin necharakterizuje mou zem, zem míru a tolerance," řekla k tomu Bájbánúová.

K horolezectví se dostala až v 15 letech na jednom letním táboře. Otec je mechanik a matka v domácnosti a ani jeden z nich se moc nezajímal o přírodu nebo sport. První vrchol zdolala ve 26 letech a byla to právě hora Túbkál, která se vypíná do výšky 4167 metrů. Pak se vydala do francouzského Chamonix a vylezla na Mont Blanc. Do hor doma chodí stále, loni vzala na Túbkál skupinu 30 mladých lidí. Má čtrnáctiletou dceru a podporu rodiny včetně manžela. Podle ní není nic lepšího než extrémní sport, při němž člověk "překoná strach a naučí se nevzdávat se na první překážce".

Související

Sahara, ilustrační fotografie.

Sahara se ocitla pod vodou. To jsme nezažili desítky let, říká meteorolog

Extrémní deštivé počasí v září nezažilo pouze Česko, ale také největší poušť světa Sahara. Během pozdního léta přitom v poušti na jihovýchodě Maroka, které patří k nejsušším místům na Zemi, prší jen výjimečně. Tentokrát spadlo i více než 250 milimetrů během dvou dní, uvedla Al-Džazíra. 
Zemětřesení, ilustrační foto

2900 mrtvých, přes 5500 zraněných. Vláda nám nepomáhá, zasažené vesnice ignoruje, tvrdí Maročané

Aktuální oficiální bilance obětí zemětřesení v Maroku dosáhla čísla 2900. Počet zraněných ale prudce vystřelil a podle úřadů jich je nejméně 5500. Mnozí občané Maroka se ale stále nemají kde ubytovat a přespávají venku. Obyvatelé zasažených horských vesnic pak neskrývají zoufalství a rozčarování nad tím, že jim vláda neposkytla dostatečnou pomoc.  

Více souvisejících

Maroko Bušra Bájbánúová (horolezkyně) Horolezectví Mount Everest

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 40 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy