V Súdánu to vře: Armáda chránila demonstranty proti policii a tajné službě +VIDEO

Súdánské bezpečnostní složky dnes použily slzný plyn proti tisícům demonstrantů, kteří se v centru metropole Chartúm účastnili už třetí den protestu vsedě za demisi prezidenta Umara Bašíra. Na obranu manifestantů zasáhla proti tajné službě a pořádkové policii armáda, uvedla agentura AFP.

Ministr vnitra Bišár Džumaa dnes oznámil, že při víkendových protestech zemřelo sedm lidí, šest z nich v Chartúm a další člověk v západním regionu Dárfúr. Policie podle ministra zadržela 2496 demonstrantů.

Protivládní protesty v Súdánu propukly loni v prosinci, prezident ale stále odmítá odstoupit a jmenovat přechodnou vládu. Armáda se dosud do nepokojů nevměšovala. Nynější třídenní protest je od počátku manifestací nejmohutnější, uvedla BBC.

Members of the Sudanese army reportedly fight off security forces sent to disperse protesters from sit-in front of the army’s headquarters in Khartoum, #Sudan April 8, 2019 pic.twitter.com/hF2CkP42aF

— Isma'il Kushkush (@ikushkush) 8. dubna 2019

Vozy bezpečnostních složek, z nichž se na demonstranty pálil slzný plyn, dnes vytlačili vojáci. Podle svědků se pak členové tajné služby a pořádkové policie pokusili rozehnat protest podruhé. Vojáci stříleli výstražně do vzduchu. Podle svědků se bezpečnostní složky z místa stáhly a lidé přitom skandovali "Armáda nás chrání" a "Jeden národ, jedna armáda". Mluvčí vlády naopak uvedl, že bezpečnostní složky protest rozehnaly.

Protesty v Súdánu byly původně namířeny proti zvýšení cen paliva a potravin. Následně však přerostly v požadavek ukončení 30leté vlády prezidenta Bašíra. Vládní síly na demonstrace odpověděly slzným plynem, střelbou gumovými i ostrými náboji a masovým zatýkáním. Podle organizace Human Rights Watch přišlo o život od počátku demonstrací 51 lidí, místní úřady informovaly o 32 mrtvých.

Protesty společně organizují pracovníci ve zdravotnictví a právníci. Jako hlavní síla se projevili lékaři, na které se proto nyní zaměřuje státní moc. Odhaduje se, že dvě třetiny demonstrantů tvoří ženy, které protestují proti sexismu a patriarchální společnosti.

Související

Více souvisejících

Súdán Umar Bašír

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy