Nová súdánská vojenská rada chce vytvořit atmosféru pokojného dialogu, bude mluvit s politickými skupinami a příští vládu by podle ní měla sestávat z civilistů. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil před novináři šéf politického výboru přechodné vojenské rady Umar Zajn Ábidín den poté, co armáda v Súdánu sesadila dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Dnes vojenská rada uvedla, že ho nevydá do Haagu, kde je obviněn z genocidy. Tisíce lidí v Chartúmu nadále demonstrují a požadují vytvoření civilní vlády.
Zajn Ábidín řekl, že vojenská rada se chystá navázat dialog s protestujícími před ministerstvem obrany. Přechodná rada podle něj "nebude lidem nic vnucovat" a ještě dnes chce zahájit dialog s jednotlivými politickými skupinami, s výjimkou dosavadní vládní strany Národní kongres, jíž ale podle Ábidína bude umožněna účast v příštích volbách.
Představitel vojenského režimu slíbil, že vojenská rada nebude do civilní vlády zasahovat, ale uvedl, že ministerstva obrany a vnitra budou pod kontrolou rady.
"Jsme ochránci požadavků lidu na základě konsensu politických subjektů," uvedl Ábidín. Zdůraznil, že přechodné období, které bylo vyhlášeno až na dva roky, může trvat třeba jen měsíc. Zajn Ábidín také řekl, že Bašír, viněný z válečných zločinů, nebude vydán do zahraničí, dokud bude rada u moci. Mohl by však být postaven před soud přímo v Súdánu. "Možná ho budeme soudit, ale nevydáme ho," poznamenal Zajn Ábidín.
"The people want to bring down the regime" Sit-In outside of army headquarters continues into the night despite announced 10pm-4am curfew, Khartoum, #Sudan pic.twitter.com/dHzQBeMlsa
— Isma'il Kushkush (@ikushkush) 11. dubna 2019
V posledních čtyřech měsících demonstranti protestovali proti autokratickému prezidentovi. Od čtvrtka ale odmítají rozhodnutí zřídit přechodnou vojenskou radu, která má podle čtvrtečního prohlášení zemi vládnout následující dva roky a až na konci přechodného období se mají uskutečnit volby. Chtějí pokračovat v protestech, dokud nebude ustavena civilní vláda.
Hlavní skupina organizující protesty v zemi dnes slib vojenské rady předat do dvou let moc civilní vládě a zvolenému prezidentovi odmítla s tím, že "armáda není schopna zajistit změnu". Sdružení súdánských odborníků (SPA) zopakovalo požadavek, aby byla moc okamžitě předána "přechodné civilní vládě".
Nálada v davu byla dnes ráno slavnostní. Demonstranti zpívali a vyzývali k odstoupení šéfa vojenské přechodné rady, dosavadního ministra obrany Avada ibn Aufa, který je na americkém sankčním seznamu kvůli genocidě v západosúdánské provincii Dárfúr. Aktivisté se žlutými reflexními vestami řídili dopravu kolem areálu ministerstva obrany a zablokovali důležitý most v centru Chartúmu. Zajn Ábidín dnes prohlásil, že vojenská rada nepřipustí uzavírání silnic a mostů protestujícími.
Ibn Auf ve čtvrtek vyhlásil mimořádný stav, celonárodní příměří či zákaz vycházení od 22:00 do 04:00. V televizi rovněž oznámil, že Bašír je držen na "bezpečném místě" a že zemi nyní povede vojenská rada.
Světové mocnosti, včetně USA a Británie, uvedly, že podporují pokojnou a demokratickou transformaci v Súdánu dříve než za dva roky. Komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyzvala súdánské úřady k propuštění lidí zadržovaných kvůli pokojným protestům a k vyšetření použití síly proti demonstracím, které se konaly od prosince. Šéf politického výboru slíbil, že ti, kteří zabíjeli demonstranty, budou postaveni před soud.
Také Bašír se dostal k moci 30. června 1989 vojenským převratem. Poté začal tento voják z povolání budovat radikální islámský stát. Země pod jeho vedením byla opakovaně kritizována za porušování lidských práv: mučení, popravy, znásilňování a obchod s dětmi.
Bašír byl jedinou úřadující hlavou státu, kterou Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, a to kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr. Úřad Bacheletové dnes Chartúm vyzval ke spolupráci s ICC, který předtím na sesazeného Bašíra vydal zatykač.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Súdán se zmítá v krizi. Po válce jej zasáhly silné deště a vážná epidemie
Válka v Súdánu vyhnala z domovů více než deset milionů lidí
Súdán , Umar Bašír , genocida
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 1 hodinou
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 1 hodinou
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 2 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 3 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 4 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 5 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 6 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera