Libye se zmítá ve válečné spirále: Buďte stateční a nemilosrdní, vyzval vojáky Haftar. Boje nezastavil ani ramadán

Ponořená již měsíc do konfliktu, Libye se více než kdy jindy utápí v chaosu poté, co maršál Haftar vyzval z neděle na pondělí ke znásobení úsilí o dobytí Tripolisu, sídla „vlády národní jednoty" a rozděleného parlamentu, píše agentura AFP.

Země, sužovaná nestabilitou od pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011, se opět zmítá ve válečné spirále od okamžiku, kdy maršál Chalífa Haftar, nacházející se do té doby na východě země, zahájil 4. dubna se svou armádou ofenzívu na hlavní město Tripolis, sídlo „vlády národní jednoty" na čele Fajizem as-Sarradžem, kterého uznává mezinárodní společenství.

Plongée depuis un mois dans un conflit meurtrier, la Libye apparaît plus que jamais embourbée dans le chaos, après l'appel du maréchal Haftar cette nuit à redoubler d'efforts pour conquérir Tripoli, siège du Gouvernement d'union nationale https://t.co/v4higkYD3e #AFP pic.twitter.com/2gp9zqTV1L

— Agence France-Presse (@afpfr) 6. května 2019

Haftarova armáda již měsíc přešlapuje u bran Tripolisu

Po rychlém nástupu Haftarovi vojáci se samozvané Libyjské národní armády (LNA) „přešlapují měsíc u bran Tripolisu", jež brání síly „vlády národní jednoty", včetně ozbrojených skupin města Misuráta, Boje probíhají na jižním okraji předměstí hlavního města a na jihu města, píše AFP.

Od 4. dubna stály střety a bombové útoky smrt přinejmenším 432 lidí, 2 069 jich bylo zraněných a více než 50 000 vysídlených, jak informuje Organizace spojených národů (OSN), která opakuje své výzvy k zastavení nepřátelských akcí.

Podpůrná mise OSN v Libyi (MANUL) v neděli odpoledne vyzvala bojovníky k „týdennímu obnovitelnému humanitárnímu příměří" u příležitosti pondělního zahájení ramadánu.

„Buďte stateční a nemilosrdní," vyzval své bojovníky Haftar v předvečer ramadánu

Maršál Haftar tento požadavek odmítl: během noci vyzval své jednotky, aby nepříteli, jenž hájí libyjské hlavní město způsobily „ještě tvrdší lekci". „Vyzývám vás, abyste svému nepříteli způsobili vaší sílu a vaším odhodláním, lekci ještě tvrdší a větší než byly ty předchozí (...), dokud je nevyrvete z naší milované země," vyzval své jednotky ve zprávě, kterou přečetl generál Ahmad al-Mesmari, mluvčí LNA.

S pondělním vstupem do „požehnaného měsíce ramadánu, měsíce džihádu", tedy svaté války, maršál Haftar požádal své jednotky, aby předvedly, že jsou „stateční a nemilosrdní", aby ze země vymýtili „terorismus".

Maršál Haftar ospravedlňuje svou ofenzívu vůlí „očistit západ" Libye od „teroristů a žoldáků", kteří podle něj tvoří různé ozbrojené skupiny. „V případě stažení nepřítele je nutné, aby ho síly pronásledovaly silou a rychlostí, nedovolily mu utéct a zničily ho," říká maršál ve svém poselství, které cituje AFP.

Napětí v libyjském parlamentu: další krok k dlouhodobému rozdělení

Libyjský parlament přijal v neděli další krok směrem k „dlouhodobému rozdělení", když 42 disidentských poslanců jmenovalo svého „prozatímního" předsedu parlamentu jako alternativu k současnému prezidentovi AguiloviSalehovi, který podporuje postup maršála Haftara.

Parlament, složený ze 188 poslanců zvolených v roce 2014, sídlí na východě země, kam uprchl po převzetí Tripolisu koalicí vojenských milic. Nejprve působil v Tobruku, odkud se 13. dubna přemístil do Benghází, jež ovládá maršál Haftar. 

Po zahájení ofenzívy se 42 poslanců rozhodlo bojkotovat práci shromáždění, aby odsoudilo probíhající vojenskou operaci a linii předsedy Aguily Salaha. Tato válka je „neopodstatněná", uvedli na svém prvním setkání v Tripolisu.

Pro své druhé zasedání v neděli jmenovali „prozatímního" předsedu parlamentu, jímž se stal nejstarší poslanec Sadek al-Keheli, a to pouze „na dobu 45 dnů".

Toto rozhodnutí „má dát příležitost ostatním členům, aby se k nám připojili, neboť někteří nebyli schopni tak učinit kvůli bezpečnostní situace v Tripolisu," vysvětlil AFP poslanec Sulejman al-Fakih.

Nicméně, s počtem pouhých 42 poslanců, nemá toto shromáždění dostatečné kvórum, požadované Ústavní deklarací (tj. polovinu a jednoho zástupce, totiž 95 poslanců), aby legálně vedlo parlamentní zasedání.

Mezinárodní společenství uznává parlament, který se nachází na východě země, jenž vznikl po volbách v roce 2014. Neuznává ovšem ale vládu Abdallaha al-Theniho, která z nich vzešla, a nachází se rovněž ve východní oblasti.

Mezinárodní společenství uznává a podporuje od konce roku 2015 „vládu národní jednoty", která je výsledkem politické dohody pod záštitou OSN, sídlící v Tripolisu.

Související

Tripolis

Po bojích v libyjském hlavním městě podle úřadů nejméně 12 mrtvých

Při bojích, které v noci na dnešek vypukly v libyjském hlavním městě Tripolisu a pokračovaly i dnes, přišlo o život nejméně 12 osob. Dalších nejméně 87 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AFP s odvoláním na libyjské ministerstvo zdravotnictví. Boje zasáhly šest nemocnic v metropoli a vyvolaly obavy z nové války v Libyi, kde panuje chaos a kde vládnou dva znepřátelené kabinety.

Více souvisejících

Libye Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

SMS, ilustrační fotografie

Esemesky (SMS) zrychlují komunikaci mezi lidmi už 30 let

Při samozřejmosti jejich dnešního používání se ani nechce věřit, že esemesky jsou s lidmi na světě "pouhých" 30 let. Úplně první z nich obsahovala přání „Merry Christmas“ (Veselé Vánoce), a odeslal ji 3. prosince 1992 programátor Neil Papworth, zaměstnanec IT společnosti Sema Group, svému kolegovi Richardu Jarvisovi, který se právě účastnil firemního předvánočního večírku. Přenos zprostředkoval britský mobilní operátor Vodafone a Jarvis si vzkaz přečetl na dvoukilovém mobilním telefonu Orbitel 901. Od té doby esemesky zlepšují komunikaci mezi lidmi a byť jim dnes konkurují jiné formy komunikace na sociálních sítích či pomocí aplikací WhatsApp či Viber, zůstávají stále populární.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

KVIFF CLassics: V návaznosti na tradici uvádění digitálně zrestaurovaných filmů a filmových retrospektiv na karlovarském festivalu se jeho pořadatelé rozhodli věnovat filmovým legendám samostatnou přehlídku.

Nová přehlídka KVIFF Classics připomene v pražských kinech filmové legendy

Projekcí digitálně restaurovaného filmu Sedmikrásky režisérky Věry Chytilové začne dnes v pražském kině Světozor přehlídka KVIFF Classics věnovaná filmovým legendám. Pořádá ji karlovarský filmový festival a na diváky čekají filmy ze zlatého fondu světové kinematografie, k jejichž autorům patří Jean-Luc Godard, Paul Thomas Anderson, Martin Scorsese či Luchino Visconti. V pražských kinech Světozor a Ponrepo potrvá do neděle.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Kramný u soudu (15. 9. 2015)

Petr Kramný se vrací k soudu. Byl odsouzený za vraždu své ženy a dcery. Obnoví se proces, je nevinný?

Krajský soud v Ostravě dnes bude pokračovat v projednávání návrhu na obnovu řízení v kauze Petra Kramného, který byl v roce 2016 odsouzen k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Součástí návrhu obhajoby jsou tři nové znalecké posudky, které podle obhájkyně Kramného Jany Rejžkové vylučují elektřinu jako příčinu smrti. Žádostí se soud začal zabývat v úterý. Podle místopředsedy krajského soudu Igora Krajdla senát s největší pravděpodobností dnes nerozhodne.

Aktualizováno před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj chce, aby se Musk na Ukrajině podíval na škody způsobené Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele Twitteru Elona Muska na Ukrajinu, aby viděl škody způsobené ruskými invazními vojsky, informuje americký list The New York Times (NYT). Podle Zelenského by návštěva Ukrajiny Muskovi mohla pomoci porozumět situaci na místě, když se k ní vyjadřuje. Ukrajinský prezident také uvedl, že si nemyslí, že se ruský prezident Vladimir Putin chystá použít jaderné zbraně.

Aktualizováno včera

Islámský stát (ISIS), ilustrační fotografie

Mimořádná zpráva Vůdce Islámského státu (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul "v boji proti nepřátelům". Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters. Podle USA stojí za jeho smrtí povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii.

včera

Cyril Ramaphosa

Prezident JAR Ramaphosa je podezřelý z porušení ústavy

Skupina tří expertů, kterou jmenoval parlament, dnes vyzvala k prošetření, zda jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa neporušil přísahu a ústavu země. Podezření ohledně nekalého chování Ramaphosy zesílila poté, co vyšlo najevo, že na svém statku měl několik milionů dolarů v hotovosti, napsala agentura AFP. Samotný prezident odmítá, že by porušil ústavu. Parlament by mohl hlavu státu odvolat, což je ale málo pravděpodobné.

včera

Rusko, ilustrační fotografie.

Překvapivý průzkum. Více Rusů je pro vyjednávání než pro válčení

Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes zpravodajský server Meduza o výsledcích neveřejného průzkumu veřejného mínění, provedeného za zakázku Kremlu. Současně portál připustil, že Kreml, který není ochoten k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu. Větší vliv spíše bude mít další průběh války.

včera

Cristiano Ronaldo

Rozhodl se už Cristiano Ronaldo? Jeho kroky mají po šampionátu zamířit do Saúdské Arábie

Před mistrovstvím světa v Kataru bylo jasné, že hvězdný portugalský reprezentant Cristiano Ronaldo bude v dějišti tohoto sportovního svátku řešit i svou budoucnost poté, co skončil v Manchesteru United. Nyní se začínají v médiích objevovat spekulace, že by měl už mít jasno v tom, kam ho jeho kroky zavedou. Mluví se totiž o exkluzivní smlouvě se saúdskoarabským klubem an-Nasr, díky které by mohlo přistát Ronaldovi na účet za každou sezónu 200 milionů eur (v přepočtu 4,9 miliardy korun). Podle zákulisních informací už se pouze dolaďují detaily a mělo by být vše jen krok od podpisu.

Aktualizováno včera

Policie zasahuje na ambasádě Ukrajiny v Madridu

Na ambasádě Ukrajiny v Madridu vybuchla obálka s bombou

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce zranila jednoho zaměstnance. Kyjev v reakci na incident oznámil, že posiluje bezpečnost všech svých velvyslanectví. Madridský soud Audiencia Nacional, který se zbývá závažnými trestnými činy, uvedl, že výbuch na velvyslanectví bude předběžně vyšetřovat jako terorismus, uvedla agentura AFP.

včera

Ilustrační fotografie.

EU varovala Muska před možným zákazem pro Twitter, informuje deník

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval, že EU zakáže twitter, pokud nebude dodržovat přísná pravidla o moderování obsahu. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovorem. V EU se tak podle agentur zřejmě schyluje k regulační bitvě o budoucnost této sociální sítě.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

V Rusku údajně soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana

Ruský soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana a uznal jeho povolání do armády za nezákonné, oznámil dnes právník a ochránce lidských práv Pavel Čikov, od něhož tuto zprávu převzala média, včetně ruské redakce BBC. Průlomový verdikt vynesl soud v Gatčině, asi 50 kilometrů od Petrohradu na severozápadě Ruska.

Aktualizováno včera

Hasiči zasahovali u požáru roubeného domu v Novém Boru. (30.11.2022)

Tragédie při zásahu u požáru domu v Novém Boru. Zemřel dobrovolný hasič

Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru na Českolipsku zemřel dnes ráno 39letý dobrovolný hasič. Zřítil se na něj strop, svým zraněním přes veškerou snahu zdravotníků podlehl, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Požár domu v části Arnultovice sice hasiči uhasili, zásah ale neskončil a možná potrvá celou noc. Policie pohřešuje 73letého spolumajitele, který v domě bydlel. Není vyloučeno, že byl v době požáru doma a zemřel.

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

NATO by mělo chránit podmořskou infrastrukturu, chtějí to Německo a Norsko

Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu, jako jsou plynovody a telekomunikační kabely. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes po společném jednání řekli německý kancléř Olaf Scholz a norský premiér Jonas Gahr Störe. 

včera

Olaf Scholz

Západ se nezalekne jaderných hrozeb, vzkázal Scholz Rusku

Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který označil Severoatlantickou alianci za garanta bezpečnosti. Dodal, že dokud budou jaderné arzenály států jako Rusko hrozbou, musí si NATO udržet potenciál vojenského odstrašení. Přispět k tomu podle kancléře hodlá i Německo.

Aktualizováno včera

Volby prezidenta 2023: Hrozí zrušení registrace Denisy Rohanové. Soud dostal 13 podnětů

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy