V Malawi proběhnou prezidentské, parlamentní i komunální volby

V Malawi dnes volí prezidenta, 193 členů parlamentu a zástupce místní správy. Mandát obhajuje 78letý prezident Peter Mutharika, který o post těsně soupeří s viceprezidentem Saulosem Chilimou a bývalým pastorem Lazarusem Chakwerou, jenž vede opozici. Země na jihovýchodě Afriky silně závisí na zahraniční pomoci a často ji sužují sucha, která ohrožují životy tisíců lidí, napsala agentura Reuters. Vedle vysoké míry chudoby je nejpalčivějším problémem země špatný stavu ekonomiky, zejména zemědělství.

Mutharika, bývalý profesor práva, se během svého prvního mandátu zasadil o zlepšení infrastruktury a výrazné snížení inflace. Kritici jej ale obviňují z korupce a klientelismu, což prezident popírá. Těší se díky dotačním programům oblibě ve venkovských oblastech, ale na jiných místech si lidé přejí změnu.

"Lidé by měli volit podle svého přesvědčení. To je demokracie," řekl dnes Mutharika ve volební místnosti ve městě Thyolo na jihu země. Hlas dal své Demokratické pokrokové straně (DPP).

Šestačtyřicetiletý Chilima, bývalý ředitel telekomunikační společnosti, z DPP loni odešel a založil vlastní Jednotné transformační hnutí (UTM). Oslnivou kampaň na sociálních médiích, v níž nechyběla ani hiphopová videa, zaměřil na mladé voliče.

Jak Chilima, tak 64letý Chakwera slíbili, že s korupcí skoncují. Druhý jmenovaný, nynější viceprezident, v minulých prezidentských volbách v roce 2014 v souboji s Mutharikou prohrál. Nyní spojil síly s liberální Lidovou stranou (PP) bývalé prezidentky Joyce Bandaovoé.

Muthariku minulý rok místní média obvinila, že mu plynul prospěch ze zakázky na dodávání jídla policii za čtyři miliony dolarů (92,5 milionů korun). Prezident tyto informace označil za klamné zprávy.

Minulé volby zase předznamenal korupční skandál Cashgate. Ze státní kasy v roce 2013 podle auditu sponzorovaného britskou vládou zmizelo přes třicet milionů dolarů, které dostalo 16 malawských firem za fiktivní služby a zboží. Škoda byla ale patrně ještě vyšší.

K volbám se registrovalo 6,8 milionu voličů, tedy přes třetinu obyvatel země. Více než polovina registrovaných voličů ještě nedosáhla 34 let. Sčítání hlasů by mělo trvat dva dny.

První demokratické pluralitní volby se zde poprvé konaly v roce 1994. Ukončily tři desetiletí vlády tvrdé ruky diktátora Hastingse Kamuzu Bandy, který dovedl bývalou britskou kolonii v roce 1964 k nezávislosti. Zemřel v roce 1997.

Související

Více souvisejících

Malawi afrika Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy