V Malawi proběhnou prezidentské, parlamentní i komunální volby

V Malawi dnes volí prezidenta, 193 členů parlamentu a zástupce místní správy. Mandát obhajuje 78letý prezident Peter Mutharika, který o post těsně soupeří s viceprezidentem Saulosem Chilimou a bývalým pastorem Lazarusem Chakwerou, jenž vede opozici. Země na jihovýchodě Afriky silně závisí na zahraniční pomoci a často ji sužují sucha, která ohrožují životy tisíců lidí, napsala agentura Reuters. Vedle vysoké míry chudoby je nejpalčivějším problémem země špatný stavu ekonomiky, zejména zemědělství.

Mutharika, bývalý profesor práva, se během svého prvního mandátu zasadil o zlepšení infrastruktury a výrazné snížení inflace. Kritici jej ale obviňují z korupce a klientelismu, což prezident popírá. Těší se díky dotačním programům oblibě ve venkovských oblastech, ale na jiných místech si lidé přejí změnu.

"Lidé by měli volit podle svého přesvědčení. To je demokracie," řekl dnes Mutharika ve volební místnosti ve městě Thyolo na jihu země. Hlas dal své Demokratické pokrokové straně (DPP).

Šestačtyřicetiletý Chilima, bývalý ředitel telekomunikační společnosti, z DPP loni odešel a založil vlastní Jednotné transformační hnutí (UTM). Oslnivou kampaň na sociálních médiích, v níž nechyběla ani hiphopová videa, zaměřil na mladé voliče.

Jak Chilima, tak 64letý Chakwera slíbili, že s korupcí skoncují. Druhý jmenovaný, nynější viceprezident, v minulých prezidentských volbách v roce 2014 v souboji s Mutharikou prohrál. Nyní spojil síly s liberální Lidovou stranou (PP) bývalé prezidentky Joyce Bandaovoé.

Muthariku minulý rok místní média obvinila, že mu plynul prospěch ze zakázky na dodávání jídla policii za čtyři miliony dolarů (92,5 milionů korun). Prezident tyto informace označil za klamné zprávy.

Minulé volby zase předznamenal korupční skandál Cashgate. Ze státní kasy v roce 2013 podle auditu sponzorovaného britskou vládou zmizelo přes třicet milionů dolarů, které dostalo 16 malawských firem za fiktivní služby a zboží. Škoda byla ale patrně ještě vyšší.

K volbám se registrovalo 6,8 milionu voličů, tedy přes třetinu obyvatel země. Více než polovina registrovaných voličů ještě nedosáhla 34 let. Sčítání hlasů by mělo trvat dva dny.

První demokratické pluralitní volby se zde poprvé konaly v roce 1994. Ukončily tři desetiletí vlády tvrdé ruky diktátora Hastingse Kamuzu Bandy, který dovedl bývalou britskou kolonii v roce 1964 k nezávislosti. Zemřel v roce 1997.

Související

Více souvisejících

Malawi afrika Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy