Esesácké metody, znásilňování, vraždění. Zaznělo varování před běžnou praxí současnosti

Svět nesmí odvracet zrak od brutálního potlačení prodemokratických protestů v súdánském Chartúmu, apeluje editorial serveru The Guardian. Prestižní týdeník v něm připomíná, že po zásahu bezpečnostních složek z minulého pondělí byla těla desítek obětí - podle opozice až čtyřiceti - bezohledně hozena do Nilu, aby je řeka odnesla.

Rozdrcený sen

V druhém největším súdánském městě Omdurmánu, které leží u soutoku Modrého a Bílého Nilu stojí velká chatrč, která sloužila jako oblíbená restaurace, nastiňuje britský server. Dodává, že prašné parkoviště u budovy poskytuje skvělý výhled na největší africkou řeku, která však minulý týden byla plná krve.

V poslední vlně nepokojů bylo zabito přes 100 lidí a dalších 500 zraněno, ačkoliv vládnoucí súdánská junta tato čísla zpochybňuje, konstatuje The Observer. Doplňuje, že násilí v menší míře v zemi pokračuje.

"Po šesti měsících protestů, které svrhly Umara al-Bašíra, vládnoucího diktátorsky zemi 30 let, a zažehly naději na obnovu demokracie, se zdá, že súdánský sen o změně bude rozdrcen v nespoutaných orgiích palby, útoků a znásilňování," píše editorial. Připomíná, že vraždění odsoudily Velká Británie a USA, zatímco OSN a Africká unie volají po vyšetřování.

Kdo za masakr nese vinu, je podle týdeníku ovšem jasné. Takzvaná přechodná vojenská rada vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem v uplynulých týdnech tvrdohlavě odmítala vyjednávat a přistoupit na civilní většinu v navrhované dočasné vládě, což je klíčový požadavek opozice, vysvětluje britský server. Dodává, že výsledkem bylo pokračování pouličních protestů a takovým odporem rozzuřený Burhán - zřejmě za podpory stoupenců tvrdé linie ze Saúdské Arábie a Egypta - nařídil jejich potlačení.       

Většina probíhajících hrůz jde na vrub polovojenským podpůrným oddílům a jejich veliteli, Burhánovu zástupci generálů Mohamedovi Hamdanu Dagolovi, uvádí The Observer. Poukazuje, že Dagolo, známý jako Hemedti, se nechvalné proslavil jako velitel milic Džandžavíd během genocidy v Dárfúru na počátku století, přičemž minulý týden proti neozbrojeným obyvatelům súdánské metropole použil doslova "esesácké" metody.

Běžná praxe dnešních dnů

Následné pokusy Burhánovy junty kontrolovat informace směřující do světa skrze zablokování internetu či zákaz činnosti novinářů televize al-Džazíra žalostně selhaly, konstatuje renomovaný týdeník. Podotýká, že Dagolovo tvrzení o boji s "kriminálními darebáckými živly" mezi demonstranty jsou směšné a oba uvedení velitelé, relikty Bašírova režimu, se dopustili úkladného vraždění.

"Pokud to popírají, musejí umožnit nezávislé vyšetřování, které prokáže jejich nevinu, či opak," pokračuje editorial. Nabádá též, aby byl zároveň neprodleně vyslyšen hlavní požadavek opoziční koalice představované Deklarací sil svobody a změny a moc předána dočasné, civilisty vedené vládě, protože jen tak nastane šance na uklidnění a vytvoření časového rámce pro mezinárodně monitorované volby.

Zprostředkovatelství etiopského premiéra Abiyi Ahmeda, který v pátek jednal v Chartúmu separátně s oběma stranami, bylo podle britského serveru důležitým prvním krokem k obnově dialogu, ale Ahmed se rychle vrátil do vlasti. Je proto nutný cílenější tlak na súdánskou juntu, aby dodržovala mír, deklaruje The Observer. Připomíná, že obyvatele Chartúmu stále zužuje strach z nelegálních polovojenských oddílů, které se toulají ulicemi, a přibližuje je děsivá alternativa v podobě vypuknutí občanské války.

"Bude existovat dostatečná mezinárodní vůle?" táže se prestižní týdeník. Kritizuje, že Spojené státy, které roky požadují po Súdánu demokratické reformy, zatím neučinily nic, ačkoliv země nyní dosáhla zlomového momentu, a také vláda Velké Británie, někdejší koloniální mocnosti se "nafoukla a splaskla" jako balón, když ministryně pro Afriku Harriet Baldwinová pouze prezentovala súdánskému velvyslanci "naprosté zděšení" a žádala zastavení "barbarských útoků".   

To je však běžná praxe současné doby, zoufá si editorial. Připomíná, že společnou akci Rady bezpečnosti OSN blokují Rusko a Čína, zatímco Africká unie chce vše nechat na etiopském premiérovi, a tak se zdá zůstane na hlavních podporovatelích súdánské junty - Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Egyptu, aby utáhli uzdu jejímu divočení. "Doufejme, že budou jednat rychleji, než budou v Nilu plavat další těla," uzavírá The Observer.

Související

Více souvisejících

Súdán Abdal Fattáh Burhán Mohamad Hamdan Dagolo

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 30 minutami

před 41 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

Nová bilance: V Pásmu Gazy zemřelo přes 34 500 lidí

Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo 34.568 lidí. Ve středu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásemm informovala agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy