Smír v Súdánu? Opozice je ochotná přerušit protesty a jednat o vládě

Súdánská opoziční aliance souhlasí s přerušením protestní občanské neposlušnosti včetně stávky a je ochotná pokračovat v rozhovorech s armádou o vytvoření přechodné vlády. Podle tiskových agentur o tom dnes informoval Mahmúd Dirir, zástupce etiopského premiéra Abiye Ahmeda, který se snaží v súdánském konfliktu sehrát úlohu zprostředkovatele.

"Aliance pro svobodu a změnu přistoupila na ukončení hnutí občanské neposlušnosti od dnešního dne," sdělil podle agentury AFP zástupce předsedy etiopské vlády. Dodal, že obě strany souhlasily s brzkým pokračováním jednání. Ahmed minulý týden v pátek v Chartúmu jednal jak se zástupci vládnoucí vojenské rady, tak se zástupci protestujících.

Dirir podle agentury Reuters také řekl, že vládnoucí súdánská vojenská rada souhlasila i s propuštěním politických vězňů v zájmu vytvoření ovzduší důvěry.

Rozhovory mezi prozatímní vojenskou vládou a aliancí protestujících a opozičních skupin ztroskotaly po násilném zásahu bezpečnostních složek 3. června proti demonstraci před budovou ministerstva obrany v Chartúmu. Zemřely při tom desítky lidí, podle opozice bylo obětí více než 100.

Protestující demonstrovali před budovou ministerstva obrany už od začátku dubna a požadovali odstoupení tehdejšího prezidenta Umara Bašíra, který zemi vládl 30 let. Bašíra donutila k odstoupení 11. dubna armáda, která se dočasně ujala vedení země. Vojáci se s protestujícími dohodli na přechodném období, jež má vést k volbám. Aliance opozičních skupin ale žádá rychlý přechod k civilní vládě.

Válečné zločiny neberou konce

Súdánské bezpečnostní síly pokračují v páchání válečných zločinů a v porušování lidských práv v oblasti Dárfúru. Podle agentury AP na to dnes upozornila organizace zabývající se ochranou lidských práv Amnesty International (AI).

Nepravosti páchané súdánskými polovojenskými oddíly, Jednotkami rychlé podpory (RSF), v Dárfúru zahrnují ničení celých vesnic, vraždění i sexuální násilí, uvedla organizace. Svá tvrzení opírá o "nové znepokojivé důkazy, včetně záběrů ze satelitů".

RSF vznikly z bývalých nechvalně známých arabských milic Džandžauí, které na začátku tisíciletí mobilizoval bývalý prezident Umar Bašír během konfliktu v Dárfúru. Tyto milice byly obviňovány ze zločinů proti lidskosti a Bašír, který je nyní vězněn v Chartúmu, byl obžalován ze spáchání genocidy.

Velitel Jednotek rychlé podpory generál Muhammad Hamdan Dagalo je nyní zástupcem šéfa vojenské rady, která v zemi přechodně vládne. 

Související

Více souvisejících

Súdán válečné zločiny

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy