Zimbabwe chce prolomit zákaz obchodu se slonovinou, mohla by získat 300 milionů dolarů

Zimbabwe bude usilovat o to, aby mohlo prodat zásoby slonoviny, které nashromáždilo za poslední desetiletí. S odkazem na sdělení zimbabwské vlády o tom informovala agentura AFP. Podle některých odhadů by zásoby mohly vynést až 300 milionů dolarů (téměř 6,8 miliard korun), které země zmítaná ekonomickou krizí chce použít na údržbu národních parků. Obchod se sloními kly však zakazuje Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES), a to zejména kvůli ochraně chobotnatců před pytláky.

"Jsme toho názoru, že by nám mělo být umožněno (slonovinu) prodávat, podali jsme proto k CITES společnou žádost," uvedl Tinashe Farawo, mluvčí zimbabwské správy národních parků.

Zimbabwe spolu s Botswanou, Namibií a Zambií, tedy zeměmi, kde žije převážná část afrických slonů, požadují, aby se za určitých podmínek se sloními kly obchodovat dalo, zejména v případě sportovního (trofejního) lovu.

"Obyvatelstvo, jež žije v blízkosti rezervací, musí mít možnost z přítomnosti slonů těžit díky prodeji jejich slonoviny," řekl Farawo. Lidé žijící u národních parků prý s chobotnatci často přicházejí do konfliktu a zvířata jim také způsobují značné materiální škody. "CITES by měl regulovat obchod s ohroženými druhy, ale když žádný obchod neexistuje, neslouží už (CITES) ničemu," podotkl.

Pohrozil také, že pokud jim CITES obchodování neumožní, přestanou se v jeho rámci účastnit diskusí o ochraně slonů.

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) se za posledních deset let snížil počet slonů v Africe o 110.000 kusů, momentálně jich tam žije asi 415.000. Asi 40.000 slonů ročně zabijí pytláci.

V Zimbabwe žije kolem 84.000 slonů, podle nedávného vyjádření ministryně turismu se však vláda dokáže postarat pouze o 55.000 zvířat. Země pravidelně prodává slony do Číny, z výtěžku financuje provoz národních parků.

Zimbabwe se potýká s ekonomickou krizí, inflace nedávno dosáhla desetiletého maxima. Zemi rovněž sužují rozsáhlé výpadky proudu, které by mohly ohrozit i výnosný těžařský průmysl, který je pro místní ekonomiku zásadní.

Související

Více souvisejících

zimbabwe Sloni

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Žhavá láva

Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki na ostrově Flores v úterý vychrlila sloup popela do výšky 11 kilometrů. Úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti a varovaly turisty, aby se oblasti vyhnuli. Erupce narušila desítky letů na Bali a zasáhla přes tisíc cestovatelů. Dopady mohou pocítit i čeští turisté, pro které je Indonésie stále oblíbenější destinací.

před 49 minutami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj letěl tisíce kilometrů za Trumpem. Ten schůzku na poslední chvíli zrušil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj absolvoval tisíce kilometrů dlouhý let do kanadského Banffu, kde se účastnil summitu skupiny G7. Jeho hlavním cílem bylo setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. To se však neuskutečnilo – Trump se totiž rozhodl summit předčasně opustit kvůli rostoucímu napětí mezi Izraelem a Íránem. Odjezd oznámil nečekaně krátce před plánovaným jednáním se Zelenským. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Obavy z rozšíření konfliktu: Írán by mohl zaútočit na USA a vtáhnout je do války, varuje bývalý velvyslanec

Bývalý izraelský velvyslanec v USA Michael Oren varoval, že Írán by mohl záměrně zaútočit na americké cíle, aby zatáhl Spojené státy do probíhající války mezi Izraelem a Teheránem. Ve vysílání stanice BBC Radio 4 Oren uvedl, že by Írán mohl napadnout americkou loď nebo základnu, čímž by přinutil prezidenta USA Donalda Trumpa k vojenské reakci.

před 6 hodinami

Prezident Trump

Trump je pod tlakem. Americká intervence v Íránu by vážně ohrozila celý region – opět

Rostoucí tlak izraelských spojenců přibližuje amerického prezidenta Donalda Trumpa k rozhodnutí udeřit na íránský jaderný program. Americká operace by ale nemusela vést k vítězství, nýbrž ke zhroucení íránského režimu – a tím i k hluboké destabilizaci regionu. Hrozil by kolaps státu, občanská válka, boj o jaderné technologie i masová migrace. Zasáhnout může být lákavé, ustát důsledky mnohem méně.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Čeští hráči do 21 let nestačili ani na Německo. Na Euru skončí už ve skupině

Dva zápasy na turnaji a konec. Čeští reprezentanti do 21 let si stejně jako na posledním evropském šampionátu této věkové kategorie ani tentokrát nezahrají vyřazovací fázi. Po Anglii, se kterou svěřenci kouče Jana Suchopárka, prohráli 1:3, v neděli nestačili na Němce, se kterými prohráli pro změnu 2:4. Oproti zmíněnému úvodnímu duelu s Anglií však proti Německu nezopakovali sympatický nebojácný výkon, ve druhém vystoupení na Euru byli naopak do 60. minuty pod tlakem a dopředu se moc nedostávali.

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Izraelské stíhačky útočily na klíčové íránské továrny. Teherán odpověděl salvou hypersonických Fatahů

Izrael v noci zasáhl až dvacet vojenských cílů v oblasti Teheránu, včetně závodů na výrobu raket a odstředivek. Írán odpověděl salvou hypersonických raket Fatah-1 na Tel Aviv. Situace rychle eskaluje, počet obětí roste. Spojené státy uzavřely ambasádu v Jeruzalémě a zvažují další kroky. Donald Trump vyzývá k evakuaci Teheránu, ale zároveň naznačuje možnost dohody. 

před 8 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump znovu prodlužuje životnost TikToku v USA

Populární sociální síť TikTok dostane ve Spojených státech amerických další tři měsíce života. Americký prezident Donald Trump je již rozhodnutý, že potřetí od návratu do Bílého domu prodlouží lhůtu na uskutečnění prodeje platformy. Pokud by k transakci nedošlo, hrozí TikToku zákaz.

před 9 hodinami

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem

Ruský tajemník bezpečnostní rady Sergej Šojgu dorazil 17. června do Severní Koreje na "zvláštní misi" pověřenou osobně prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla ruská státní agentura TASS s odkazem na svého zpravodaje přímo na místě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy