Tři měsíce od pádu súdánského diktátora. Lidé se stále bouří, policie nasadila snajpry a slzný plyn

Desetitisíce Súdánců v ulicích metropole Chartúmu a dalších městech v této africké zemi demonstrovaly za přechod k civilní vládě. Bezpečnostní složky davy podle agentury rozháněly slzným plynem. Zabito bylo při protestech nejméně pět demonstrantů, oznámili podle agentury AFP zdravotníci. Agentura Reuters s odvoláním na představitele vládnoucí vojenské rady uvedla, že nejméně pět civilistů a tři příslušníky vojenských sil zasáhli neznámí odstřelovači. Súdánci za přechod k civilní vládě demonstrují téměř tři měsíce poté, co armáda sesadila dlouholetého autokratického vůdce Umara Bašíra.

Nejnovější velké demonstrace se konají na pozadí sporu vládnoucí vojenské rady a vůdců protestu. Jednání obou stran jsou na mrtvém bodě od 3. června, kdy armáda násilně rozehnala pokojný protest.

Podle organizátorů protestů bylo při potlačení demonstrací od té doby zabito 128 lidí, úřady naopak uvádějí, že o život přišlo 61 osob, včetně tří příslušníků bezpečnostních složek.

The scale of today's mass protests are just unheard of.According to some activists these are the biggest protests in #Sudan's history. #SudanUprising#مليونيه30يونيو pic.twitter.com/4V7hlunVoj

— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) 30. června 2019

Demonstranti dnes vyšli do ulic na několika místech v Chartúmu a také ve městě Omdurman, a následně pochodovali k domovům obětí protestů. Agentura Reuters s odvoláním na svědka uvedla, že několik tisíc nespokojenců pochodovalo k ministerstvu obrany a bezpečnostní následně složky střílely do vzduchu.

Čtyři demonstranti byli podle zdravotníků zabiti v Umdurmánu blízko Chartúmu, pátou oběť zasáhla kulka do hrudníku v Atbaře.

Velitel Jednotek rychlé podpory generál Mohamed Hamdan Dagalo, který je zástupcem šéfa přechodné vojenské rady, uvedl, že snipeři zasáhli pět nebo šest civilistů a tři příslušníky Jednotek rychlé podpory. Neupřesnil, zda někdo přišel o život, ani kdo střílel. BBC píše o jednom mrtvém demonstrantovi.

Podle agentury AFP bezpečnostní složky u prezidentského paláce v Chartúmu a ve třech dalších čtvrtích metropole protestující rozháněly slzným plynem.

Protesty začaly loni v prosinci a vyvolala je ekonomická krize. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírovu sesazení z obav, že se armáda bude snažit držet u moci a zachová režimní struktury.

Vojenská rada uvedla, že není proti protestům, zároveň ale vůdce demonstrantů varovala, že je bude vinit z případného násilí a vandalismu. Africká unie a Etiopie mezitím zintenzivnily snahy zprostředkovat jednání vedoucí k vyřešení současné krize vytvořením přechodné vlády.

Související

Více souvisejících

Súdán Umar Bašír

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy