Před krutostmi v Kongu prchají desítky tisíc lidí, OSN zdvojnásobí humanitární pomoc

Světový potravinový program (WFP), organizace spadající pod OSN, se chystá více než zdvojnásobit humanitární pomoc v regionu Ituri na severovýchodě Konga, kde etnické násilnosti jen za poslední měsíc vyhnaly z domovů několik desítek tisíc lidí. S odkazem na sdělení organizace o tom informovala agentur AFP. Ituri zmítal v letech 1999 až 2003 konflikt mezi etnikem Hema a Lendu, který si vyžádal desetitisíce obětí. V současnosti navíc v oblasti vypukla epidemie eboly, jedné z nejobávanějších nemocí na světě.

WFP nyní v regionu dokáže potravinově a finančně zabezpečit 116.000 lidí, do budoucna však bude organizace usilovat o to, aby se mohla postarat až o 300.000 lidí. Takový počet osob je totiž podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na útěku před násilnostmi, při kterých podle místních úřadů jen mezi 10. a 12. červnem zemřelo nejméně 160 lidí.

"Tyto nesmyslné krutosti přišly zrovna v čase sklizně. Mnoho obětí rostoucího násilí trpí podvýživou a bylo donuceno se několikrát stěhovat," uvedl mluvčí WFP. "Poslední odhady ukazují, že hlad se zvětšuje v provincii Ituri, zejména v místech, kterých se v posledních letech dotkl etnický konflikt," dodal.

Ze stejného regionu úřady loni v srpnu ohlásily ebolu. Tomuto virovému onemocnění, které poškozuje cévy a způsobuje vnitřní i vnější krvácení, již podlehlo téměř 1600 lidí. WFP se snaží o to, aby místní měli co jíst a nemuseli se vydávat za jídlem do sousedních oblastí, což zvyšuje riziko šíření nemoci.

Potravinová krize, která nyní v oblasti panuje, je podle WFP druhá nejhorší na světě po krizi v Jemenu. Nedostatkem jídla trpí 13 milionů lidí, z toho pět milionů dětí. Podvýživa v raném věku přitom děti ovlivní na celý život. Jsou častěji nemocné, mají méně rozvinuté kognitivní funkce a nedaří se jim proto tolik ve škole. V dospělosti jsou pak méně produktivní, uvedl nedávno jeden z šéfů WFP.

Související

Více souvisejících

Kongo humanitární pomoc OSN uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy