Armáda a opozice v Súdánu podepsaly dohodu, problém dělá krutý generál Dagal

Súdánská vojenská rada a koalice opozice a protestních skupin dnes po celonočním vyjednávání podepsaly takzvané politické prohlášení, podle kterého se budou obě strany v zemi podílet na vládě v přechodném období před volbami. Finální mocenské uspořádání ale stanoví až takzvané ústavní prohlášení, které mají obě strany podepsat v pátek. Podle médií ale mezi oběma stranami ještě ohledně konečného znění tohoto dokumentu přetrvává řada sporů.

Politickou dohodu podepsali představitelé prodemokratického hnutí a armády časně ráno v Chartúmu za účasti zprostředkovatelů z Africké unie (AU) a Etiopie. Ti se v procesu angažovali od 3. června, kdy armáda násilně rozehnala pokojný protest a jednání opozice s armádou se ocitla na mrtvém bodě.

Při červnovém zásahu podle vůdců opozice zemřelo 128 lidí, vojáci hovoří o 61 zesnulých včetně tří příslušníků bezpečnostních složek.

Na sdílení moci se obě strany poprvé shodli už na začátku července. Dohoda stanovuje zřízení svrchované rady, jedenáctičlenného orgánu, který bude zemi přechodně řídit asi tři roky. Sestávat bude z pěti zástupců armády, pěti zástupců prodemokratického hnutí a z jednoho civilisty, na kterém se mají obě strany dohodnout. Armáda bude radě předsedat prvních 21 měsíců, civilisté vládu převezmou na zbývajících 18 měsíců.

This is not something you see anywhere in the world. B4 every marsh, the Sudanese people go to the houses of the families that lost a loved one and chant (our martyr did not die, they still live with the us)#العداله_الدوليه_للمجزره#SudanUprisings #Sudan pic.twitter.com/yK3uuBV0hO

— MOHAMMED EISSA (@mohammede) July 16, 2019

Zřízena má být i legislativa, na jejíž podobě se ale mají obě strany shodnout až do tří měsíců od začátku přechodného období, a také čistě civilní vláda.

Plánované ústavní prohlášení má stanovit rozdělení moci mezi těmito třemi institucemi, obě strany se ale v zásadních otázkách stále neshodují. Armáda například požaduje, aby veškeré nominace do civilní vlády i její rozhodnutí podléhaly schválení svrchované rady, zatímco opozice se obává, že tím by kabinet přišel o veškerou reálnou moc.

Součástí ústavního prohlášení má být i sporná otázka beztrestnosti vojenských velitelů. Vůdci opozice už několik týdnů požadují, aby v nové svrchované radě nemohli zasednout ti vojáci, kteří jsou zodpovědní za násilné potlačování protestů, jež v zemi vypukly loni v prosinci. Generálové naproti tomu chtějí v této věci absolutní imunitu.

Podle zástupců opozice stojí za násilnostmi proti pokojným protestům především obávané státní milice Jednotky rychlé podpory (RSF) vedené generálem Mohamedem Hamdanem Dagalem, místopředsedou vojenské rady.

Právě Dagalo podle týdeníku The Economist drží ve vojenské radě otěže moci a nenechá se připravit o křeslo v nově vznikající svrchované radě. Podle zahraničních diplomatů bude i vzdorovat dalšímu požadavku opozice, aby se RSF dostaly pod civilní kontrolu, například spojením s regulérní armádou.

Řada zástupců opozice je podle The Economist se zněním politické dohody částečně nespokojena, jelikož byli nuceni ustoupit z několika požadavků, především z toho nejzásadnějšího - aby politická moc přešla okamžitě do rukou civilistů. Opozice nicméně dohodu přijala jako první krok k civilní vládě, mimo jiné kvůli tlaku mezinárodních prostředníků, především Spojených států.

Podle jednoho z vyjednavačů za stranu protestujících Ibráhíma Amína však Súdán podpisem vstupuje do nové éry. "Nová vláda bude vládou všech Súdánců, pro všechny občany... pod totalitním a diktátorským režimem jsme už protrpěli dost," uvedl Amín.

Související

Více souvisejících

Súdán Súdánská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy