Súdánská vojenská rada a koalice opozice a protestních skupin dnes po celonočním vyjednávání podepsaly takzvané politické prohlášení, podle kterého se budou obě strany v zemi podílet na vládě v přechodném období před volbami. Finální mocenské uspořádání ale stanoví až takzvané ústavní prohlášení, které mají obě strany podepsat v pátek. Podle médií ale mezi oběma stranami ještě ohledně konečného znění tohoto dokumentu přetrvává řada sporů.
Politickou dohodu podepsali představitelé prodemokratického hnutí a armády časně ráno v Chartúmu za účasti zprostředkovatelů z Africké unie (AU) a Etiopie. Ti se v procesu angažovali od 3. června, kdy armáda násilně rozehnala pokojný protest a jednání opozice s armádou se ocitla na mrtvém bodě.
Při červnovém zásahu podle vůdců opozice zemřelo 128 lidí, vojáci hovoří o 61 zesnulých včetně tří příslušníků bezpečnostních složek.
Na sdílení moci se obě strany poprvé shodli už na začátku července. Dohoda stanovuje zřízení svrchované rady, jedenáctičlenného orgánu, který bude zemi přechodně řídit asi tři roky. Sestávat bude z pěti zástupců armády, pěti zástupců prodemokratického hnutí a z jednoho civilisty, na kterém se mají obě strany dohodnout. Armáda bude radě předsedat prvních 21 měsíců, civilisté vládu převezmou na zbývajících 18 měsíců.
This is not something you see anywhere in the world. B4 every marsh, the Sudanese people go to the houses of the families that lost a loved one and chant (our martyr did not die, they still live with the us)#العداله_الدوليه_للمجزره#SudanUprisings #Sudan pic.twitter.com/yK3uuBV0hO
— MOHAMMED EISSA (@mohammede) July 16, 2019
Zřízena má být i legislativa, na jejíž podobě se ale mají obě strany shodnout až do tří měsíců od začátku přechodného období, a také čistě civilní vláda.
Plánované ústavní prohlášení má stanovit rozdělení moci mezi těmito třemi institucemi, obě strany se ale v zásadních otázkách stále neshodují. Armáda například požaduje, aby veškeré nominace do civilní vlády i její rozhodnutí podléhaly schválení svrchované rady, zatímco opozice se obává, že tím by kabinet přišel o veškerou reálnou moc.
Součástí ústavního prohlášení má být i sporná otázka beztrestnosti vojenských velitelů. Vůdci opozice už několik týdnů požadují, aby v nové svrchované radě nemohli zasednout ti vojáci, kteří jsou zodpovědní za násilné potlačování protestů, jež v zemi vypukly loni v prosinci. Generálové naproti tomu chtějí v této věci absolutní imunitu.
Podle zástupců opozice stojí za násilnostmi proti pokojným protestům především obávané státní milice Jednotky rychlé podpory (RSF) vedené generálem Mohamedem Hamdanem Dagalem, místopředsedou vojenské rady.
Právě Dagalo podle týdeníku The Economist drží ve vojenské radě otěže moci a nenechá se připravit o křeslo v nově vznikající svrchované radě. Podle zahraničních diplomatů bude i vzdorovat dalšímu požadavku opozice, aby se RSF dostaly pod civilní kontrolu, například spojením s regulérní armádou.
Řada zástupců opozice je podle The Economist se zněním politické dohody částečně nespokojena, jelikož byli nuceni ustoupit z několika požadavků, především z toho nejzásadnějšího - aby politická moc přešla okamžitě do rukou civilistů. Opozice nicméně dohodu přijala jako první krok k civilní vládě, mimo jiné kvůli tlaku mezinárodních prostředníků, především Spojených států.
Podle jednoho z vyjednavačů za stranu protestujících Ibráhíma Amína však Súdán podpisem vstupuje do nové éry. "Nová vláda bude vládou všech Súdánců, pro všechny občany... pod totalitním a diktátorským režimem jsme už protrpěli dost," uvedl Amín.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Súdán se zmítá v krizi. Po válce jej zasáhly silné deště a vážná epidemie
Válka v Súdánu vyhnala z domovů více než deset milionů lidí
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 25 minutami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 29 minutami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 56 minutami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 1 hodinou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 2 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 3 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 4 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 5 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 5 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 6 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 7 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 7 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák