Súdánská vojenská rada a koalice opozice a protestních skupin dnes po celonočním vyjednávání podepsaly takzvané politické prohlášení, podle kterého se budou obě strany v zemi podílet na vládě v přechodném období před volbami. Finální mocenské uspořádání ale stanoví až takzvané ústavní prohlášení, které mají obě strany podepsat v pátek. Podle médií ale mezi oběma stranami ještě ohledně konečného znění tohoto dokumentu přetrvává řada sporů.
Politickou dohodu podepsali představitelé prodemokratického hnutí a armády časně ráno v Chartúmu za účasti zprostředkovatelů z Africké unie (AU) a Etiopie. Ti se v procesu angažovali od 3. června, kdy armáda násilně rozehnala pokojný protest a jednání opozice s armádou se ocitla na mrtvém bodě.
Při červnovém zásahu podle vůdců opozice zemřelo 128 lidí, vojáci hovoří o 61 zesnulých včetně tří příslušníků bezpečnostních složek.
Na sdílení moci se obě strany poprvé shodli už na začátku července. Dohoda stanovuje zřízení svrchované rady, jedenáctičlenného orgánu, který bude zemi přechodně řídit asi tři roky. Sestávat bude z pěti zástupců armády, pěti zástupců prodemokratického hnutí a z jednoho civilisty, na kterém se mají obě strany dohodnout. Armáda bude radě předsedat prvních 21 měsíců, civilisté vládu převezmou na zbývajících 18 měsíců.
This is not something you see anywhere in the world. B4 every marsh, the Sudanese people go to the houses of the families that lost a loved one and chant (our martyr did not die, they still live with the us)#العداله_الدوليه_للمجزره#SudanUprisings #Sudan pic.twitter.com/yK3uuBV0hO
— MOHAMMED EISSA (@mohammede) July 16, 2019
Zřízena má být i legislativa, na jejíž podobě se ale mají obě strany shodnout až do tří měsíců od začátku přechodného období, a také čistě civilní vláda.
Plánované ústavní prohlášení má stanovit rozdělení moci mezi těmito třemi institucemi, obě strany se ale v zásadních otázkách stále neshodují. Armáda například požaduje, aby veškeré nominace do civilní vlády i její rozhodnutí podléhaly schválení svrchované rady, zatímco opozice se obává, že tím by kabinet přišel o veškerou reálnou moc.
Součástí ústavního prohlášení má být i sporná otázka beztrestnosti vojenských velitelů. Vůdci opozice už několik týdnů požadují, aby v nové svrchované radě nemohli zasednout ti vojáci, kteří jsou zodpovědní za násilné potlačování protestů, jež v zemi vypukly loni v prosinci. Generálové naproti tomu chtějí v této věci absolutní imunitu.
Podle zástupců opozice stojí za násilnostmi proti pokojným protestům především obávané státní milice Jednotky rychlé podpory (RSF) vedené generálem Mohamedem Hamdanem Dagalem, místopředsedou vojenské rady.
Právě Dagalo podle týdeníku The Economist drží ve vojenské radě otěže moci a nenechá se připravit o křeslo v nově vznikající svrchované radě. Podle zahraničních diplomatů bude i vzdorovat dalšímu požadavku opozice, aby se RSF dostaly pod civilní kontrolu, například spojením s regulérní armádou.
Řada zástupců opozice je podle The Economist se zněním politické dohody částečně nespokojena, jelikož byli nuceni ustoupit z několika požadavků, především z toho nejzásadnějšího - aby politická moc přešla okamžitě do rukou civilistů. Opozice nicméně dohodu přijala jako první krok k civilní vládě, mimo jiné kvůli tlaku mezinárodních prostředníků, především Spojených států.
Podle jednoho z vyjednavačů za stranu protestujících Ibráhíma Amína však Súdán podpisem vstupuje do nové éry. "Nová vláda bude vládou všech Súdánců, pro všechny občany... pod totalitním a diktátorským režimem jsme už protrpěli dost," uvedl Amín.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Súdán se zmítá v krizi. Po válce jej zasáhly silné deště a vážná epidemie
Válka v Súdánu vyhnala z domovů více než deset milionů lidí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek