Maroko popraví tři muže za vraždy dvou turistek

Marocký soud dnes odsoudil tři muže k trestu smrti za loňské vraždy dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký Atlas. Ačkoli se odsouzení hlásili k teroristické organizaci Islámský stát (IS), ta za vraždy nikdy nepřijala odpovědnost. Ve stejném procesu bylo odsouzeno i dalších 21 lidí v souvislosti s těmito vraždami či za různé trestné činy spojené s terorismem. Soud jim podle agentury AFP vyměřil pětileté až doživotní tresty.

Obžalovaní dnes před soudem v marockém městě Salé pronesli závěrečné řeči. Pětadvacetiletý pouliční prodejce Abdassamád Idžúd, který se již dříve k vraždě jedné z žen přiznal a uvedl, že byl mozkem celé akce, požádal před vyřčením rozsudku Boha o odpuštění. "Alláh je jediný Bůh... kéž mi odpustí," řekl tribunálu.

Idžúd a další z odsouzených na smrt turistky sťali, zatímco třetí spolupachatel je při tom natáčel. Video následně zveřejnili na sociálních sítích ve skupinách nakloněných IS. Marocká tajná služba však již dříve uvedla, že nikdo ze skupiny zadržených neudržoval kontakt s vedením IS v Iráku a v Sýrii a k teroristické organizaci oficiálně nepatřil.

Těla čtyřiadvacetileté Dánky Louisy Vestagerové Jespersenové a osmadvacetileté Norky Maren Uelandové objevil 17. prosince francouzský pár deset kilometrů od obce Imlíl. Ta slouží jako výchozí bod pro výstup na horu Túbkál, nejvyšší vrchol pohoří Vysoký Atlas.

Mezi jednadvaceti dalšími odsouzenými byl jediný cizinec španělsko-švýcarského původu Kevin Zoller Guervos, který se do Maroka odstěhoval, když konvertoval k islámu. Soud ho poslal na 20 let za mříže za "ustavení teroristické skupiny".

Soud třem mužům odsouzeným za vraždu turistek a jednomu z jejich kompliců rovněž přikázal zaplatit odškodné rodičům Maren Uelandové ve výši dvou milionů dírhámů (asi 4,7 milionu korun). Nevyhověl naopak žádosti rodičů Vestagerové Jespersenové, kteří požadovali odškodné deset milionů dírhámů (téměř 23,8 milionů korun) od marockého státu kvůli jeho "morální zodpovědnosti".

Ačkoli marocké soudy stále ještě vyměřují rozsudky smrti, od roku 1993 místní úřady absolutní trest nevykonávají. V zemi se podle AFP hovoří o jeho úplném zrušení.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

2900 mrtvých, přes 5500 zraněných. Vláda nám nepomáhá, zasažené vesnice ignoruje, tvrdí Maročané

Aktuální oficiální bilance obětí zemětřesení v Maroku dosáhla čísla 2900. Počet zraněných ale prudce vystřelil a podle úřadů jich je nejméně 5500. Mnozí občané Maroka se ale stále nemají kde ubytovat a přespávají venku. Obyvatelé zasažených horských vesnic pak neskrývají zoufalství a rozčarování nad tím, že jim vláda neposkytla dostatečnou pomoc.  
Zemětřesení, ilustrační foto

Počet mrtvých v Maroku překonal 2800. Lidé vyhrabávají své příbuzné sami, vláda o pomoc stále nepožádala

Do Maroka zasaženého ničivým zemětřesením měl už druhý večer odletět speciální USAR tým českých hasičů zaměřený na vyhledávání osob v sutinách. Podobně jako v neděli ale ani v pondělí k odletu nedošlo. Marocká strana totiž stále neposlala oficiální žádost. Česko přitom není jedinou zemí, která s pomocí vyčkává. Počet mrtvých mezi tím stoupl 2800 a lidí se snaží své příbuzné z trosek vyhrabávat vlastníma rukama.

Více souvisejících

Maroko Trest smrti Vražda

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy