V Kongu se dějí šílené věci: Demonstranti si přinesli lidskou hlavu, hledá je policie

Konžská policie dnes vyhlásila pátrání po demonstrantech, kteří na středeční protest proti pokračujícím násilnostem vůči civilistům v regionu Ituri na severovýchodě země přinesli lidskou hlavu jedné z nedávných obětí. Informaci přinesla agentura AFP. V Ituri se v posledních měsících stupňují násilnosti mezi etniky Hema a Lendu, jež spolu bojovala při občanské válce mezi lety 1999 a 2003, kdy zemřelo několik desítek tisíc lidí.

Policie ve svém vyjádření odsoudila "ituriskou mládež, jež si dovolí promenovat se s lidskými ostatky" a také uživatele internetu, kteří zveřejnili a šířili fotografie lidské hlavy na sociálních sítích, především na twitteru.

Mladí lidé protestovali ve středu poté, co objevili těla pěti civilistů u města Bunia, hlavního města provincie. Další tři těla se objevila ve čtvrtek. Policie demonstranty rozehnala a pět lidí vyslýchala.

Podle týdeníku The Economist zemřelo v posledních týdnech v oblasti asi 280 lidí, kolem 300.000 jich však již kvůli bojům opustilo svoje domovy. Jen v jediném masovém hrobě nalezeném ve vesnici Tche policie našla 161 těl, mezi nimi i kojence a malé děti. Podle některých obyvatel ozbrojenci své oběti pojídají, aby zaseli mezi nepřáteli strach.

Konžský prezident Felix Tshisekedi na začátku července oznámil, že rozsáhlé vojenské operace v regionu oslabily ozbrojence, kteří za násilnostmi stojí. Armáda rovněž uvedla, že jich od středy do dneška při zásahu v lesích Wago 19 zabila.

Hlavními oběťmi násilností jsou především příslušníci etnika Hema, ačkoliv mrtví jsou i mezi Lendui.

Zástupci Hemů se domnívají, že současná vlna násilností je plánovaná. "Není to přece tak, že se jednoho dne probudíte a začnete sekat lidi jako stromy," řekl The Economist Victor Ngona, vůdce Hemů v Bunie.

Nepřátelství mezi oběma etniky podle týdeníku v minulosti vždy posilovaly a využívaly okolní státy a koloniální mocnosti k dosažení svých cílů. Region je totiž bohatý na ropu a zlato. Za stupňováním násilností při občanské válce z let 1999 až 2003 do značné míry stála sousední Rwanda a Uganda, které vyzbrojovaly místní milice a využívali je k plundrování přírodních zdrojů v zemi.

Po skončení války vláda věnovala málo pozornosti poválečné rekonstrukci. Bývalí členové milicí často uměli pouze drancovat, ale nebyli schopni si najít normální zaměstnání, kterého v zemi bylo i tak málo. Z okruhu těchto bývalých bojovníků může rekrutovat své členy lenduská milice CODECO, která se zdá být vybavena velkým množství zbraní, munice a benzínu, píše The Economist.

Každý další masakr přitom podle zvyšuje mezi místními chuť po odvetných opatřeních. Řada obyvatel se tak obává, že by se mohl krvavý konflikt vrátit, ačkoliv místní úřady ani zástupci obou komunit o této možnosti raději ani nehovoří a svádějí násilnosti na řádění "černé ruky", píše agentura AFP.

Provincie Ituri se také dotýká epidemie eboly, která byla vyhlášena loni v srpnu v sousední provincii Severní Kivu. Viru v Kongu podlehlo již téměř 1700 lidí, Světová zdravotnická organizace označila ve středu výskyt nemoci za mimořádnou událost světového dosahu.

Související

Více souvisejících

Kongo Demonstrace policie Felix Tshisekedi (Kongo)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy