Čech Radovan Krejčíř a další lidé odsouzení v jeho kauze v Jihoafrické republice tvrdí, že se proti nim spikla policie a vysocí politici, a požadují propuštění z vězení. Se svou stížností se již obrátili na soudy, prokuraturu, prezidenta Cyrila Ramaphosu a místní inspekci policejních sborů (IPID). Podle IPID je vyšetřování jejich tvrzení, že je policie mučila, falšovala důkazy a podplácela a naváděla svědky, již v pokročilém stadiu a brzy bude jeho výsledek předán místní prokuratuře. Informaci dnes přinesl jihoafrický server news24.com.
Krejčíř a jeho spoluobvinění tvrdí, že jsou v policejní kauze zásadní nedostatky a že za jejich obviněním stojí zločinecká organizace uvnitř policie vedená policistou Nkosanem Ximbou, který vedl vyšetřování jejich kauzy. Ximba podle Krejčíře požadoval pod pohrůžkou peníze od řady podnikatelů, mezi nimi i od jeho přátel. Český rodák se s ním proto sešel a důrazně mu prý sdělil, že on ani jeho blízcí mu platit nebudou.
Dalším důvodem ke spiknutí je podle Krejčíře jeho vztah s Duduzanem Zumou, synem bývalého jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy. Tomu Krejčíř podle svých slov zaplatil 2,5 milionu randů (4,13 milionu korun) za pomoc při získání azylových dokladů. Po smrti zprostředkovatele jejich setkání Cyrila Beeky v roce 2011 však přestal Krejčíř s Duduzanem komunikovat. Jelikož se ve věci jeho azylu nic nedělo, začal požadovat svoje miliony zpět. Podle jeho názoru se pak politik spojil s vlivnými policejními činiteli, kteří ho začali vyšetřovat.
Jihoafrická policie a prokuratura sdělily, že se zatím vyšetřováním nezabývají. Podle policie by musel tvrzení prokázat soud. Prokuratura zase uvedla, že pokud odsouzení požadují propuštění či zkrácení trestů, mají o to usilovat soudní cestou a odvolat se. Ximba a ostatní policisté, které IPID vyšetřuje, odmítli kauzu komentovat.
Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je tam za mřížemi. Odsouzen byl za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami. Zároveň čelí obvinění mimo jiné z pokusu o útěk z vězení a spiknutí, jehož cílem bylo podle obžaloby zavraždit právě Nkosanu Ximbu a právního konzultanta Paula O’Sullivana.
Krejčíř si na jihoafrické úřady stěžuje pravidelně, například si stěžoval na nekvalitní matraci, na jídlo ve vězení, nedostatečnou lékařskou péči či na málo prostoru v cele, která prý neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních.
Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007, jihoafrická justice loni v březnu rozhodla, že vydání připustí. Loni v září jeho právník vzkázal ministru spravedlnosti JAR, který má ve věci učinit závěrečné rozhodnutí, že pokud Krejčíř vydán nebude, pokusí se znovu z vězení utéct.
Pražský vrchní soud loni v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů.
Krejčíř byl svého času považován za jednoho z nejbohatších Čechů. K velkému majetku mu údajně pomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat. Byl však také podezírán z různých obchodních machinací, například při obchodu s lihem.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Krejčířova vila je opět na prodej. Dům prošel rekonstrukcí, stojí desítky milionů
Radovan Krejčíř , jihoafrická republika , Cyril Ramaphosa
Aktuálně se děje
před 31 minutami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 57 minutami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 1 hodinou
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 2 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 2 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 3 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 4 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 5 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 7 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 9 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 10 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 18 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie.
Zdroj: Lucie Podzimková