Čech Radovan Krejčíř a další lidé odsouzení v jeho kauze v Jihoafrické republice tvrdí, že se proti nim spikla policie a vysocí politici, a požadují propuštění z vězení. Se svou stížností se již obrátili na soudy, prokuraturu, prezidenta Cyrila Ramaphosu a místní inspekci policejních sborů (IPID). Podle IPID je vyšetřování jejich tvrzení, že je policie mučila, falšovala důkazy a podplácela a naváděla svědky, již v pokročilém stadiu a brzy bude jeho výsledek předán místní prokuratuře. Informaci dnes přinesl jihoafrický server news24.com.
Krejčíř a jeho spoluobvinění tvrdí, že jsou v policejní kauze zásadní nedostatky a že za jejich obviněním stojí zločinecká organizace uvnitř policie vedená policistou Nkosanem Ximbou, který vedl vyšetřování jejich kauzy. Ximba podle Krejčíře požadoval pod pohrůžkou peníze od řady podnikatelů, mezi nimi i od jeho přátel. Český rodák se s ním proto sešel a důrazně mu prý sdělil, že on ani jeho blízcí mu platit nebudou.
Dalším důvodem ke spiknutí je podle Krejčíře jeho vztah s Duduzanem Zumou, synem bývalého jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy. Tomu Krejčíř podle svých slov zaplatil 2,5 milionu randů (4,13 milionu korun) za pomoc při získání azylových dokladů. Po smrti zprostředkovatele jejich setkání Cyrila Beeky v roce 2011 však přestal Krejčíř s Duduzanem komunikovat. Jelikož se ve věci jeho azylu nic nedělo, začal požadovat svoje miliony zpět. Podle jeho názoru se pak politik spojil s vlivnými policejními činiteli, kteří ho začali vyšetřovat.
Jihoafrická policie a prokuratura sdělily, že se zatím vyšetřováním nezabývají. Podle policie by musel tvrzení prokázat soud. Prokuratura zase uvedla, že pokud odsouzení požadují propuštění či zkrácení trestů, mají o to usilovat soudní cestou a odvolat se. Ximba a ostatní policisté, které IPID vyšetřuje, odmítli kauzu komentovat.
Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je tam za mřížemi. Odsouzen byl za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami. Zároveň čelí obvinění mimo jiné z pokusu o útěk z vězení a spiknutí, jehož cílem bylo podle obžaloby zavraždit právě Nkosanu Ximbu a právního konzultanta Paula O’Sullivana.
Krejčíř si na jihoafrické úřady stěžuje pravidelně, například si stěžoval na nekvalitní matraci, na jídlo ve vězení, nedostatečnou lékařskou péči či na málo prostoru v cele, která prý neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních.
Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007, jihoafrická justice loni v březnu rozhodla, že vydání připustí. Loni v září jeho právník vzkázal ministru spravedlnosti JAR, který má ve věci učinit závěrečné rozhodnutí, že pokud Krejčíř vydán nebude, pokusí se znovu z vězení utéct.
Pražský vrchní soud loni v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů.
Krejčíř byl svého času považován za jednoho z nejbohatších Čechů. K velkému majetku mu údajně pomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat. Byl však také podezírán z různých obchodních machinací, například při obchodu s lihem.
Související
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Krejčířova vila je opět na prodej. Dům prošel rekonstrukcí, stojí desítky milionů
Radovan Krejčíř , jihoafrická republika , Cyril Ramaphosa
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák