Krejčíř chce z vězení. Kauza v JAR je spiknutím politiků a policie, stěžuje si

Čech Radovan Krejčíř a další lidé odsouzení v jeho kauze v Jihoafrické republice tvrdí, že se proti nim spikla policie a vysocí politici, a požadují propuštění z vězení. Se svou stížností se již obrátili na soudy, prokuraturu, prezidenta Cyrila Ramaphosu a místní inspekci policejních sborů (IPID). Podle IPID je vyšetřování jejich tvrzení, že je policie mučila, falšovala důkazy a podplácela a naváděla svědky, již v pokročilém stadiu a brzy bude jeho výsledek předán místní prokuratuře. Informaci dnes přinesl jihoafrický server news24.com.

Krejčíř a jeho spoluobvinění tvrdí, že jsou v policejní kauze zásadní nedostatky a že za jejich obviněním stojí zločinecká organizace uvnitř policie vedená policistou Nkosanem Ximbou, který vedl vyšetřování jejich kauzy. Ximba podle Krejčíře požadoval pod pohrůžkou peníze od řady podnikatelů, mezi nimi i od jeho přátel. Český rodák se s ním proto sešel a důrazně mu prý sdělil, že on ani jeho blízcí mu platit nebudou.

Dalším důvodem ke spiknutí je podle Krejčíře jeho vztah s Duduzanem Zumou, synem bývalého jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy. Tomu Krejčíř podle svých slov zaplatil 2,5 milionu randů (4,13 milionu korun) za pomoc při získání azylových dokladů. Po smrti zprostředkovatele jejich setkání Cyrila Beeky v roce 2011 však přestal Krejčíř s Duduzanem komunikovat. Jelikož se ve věci jeho azylu nic nedělo, začal požadovat svoje miliony zpět. Podle jeho názoru se pak politik spojil s vlivnými policejními činiteli, kteří ho začali vyšetřovat.

Jihoafrická policie a prokuratura sdělily, že se zatím vyšetřováním nezabývají. Podle policie by musel tvrzení prokázat soud. Prokuratura zase uvedla, že pokud odsouzení požadují propuštění či zkrácení trestů, mají o to usilovat soudní cestou a odvolat se. Ximba a ostatní policisté, které IPID vyšetřuje, odmítli kauzu komentovat.

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je tam za mřížemi. Odsouzen byl za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami. Zároveň čelí obvinění mimo jiné z pokusu o útěk z vězení a spiknutí, jehož cílem bylo podle obžaloby zavraždit právě Nkosanu Ximbu a právního konzultanta Paula O’Sullivana.

Krejčíř si na jihoafrické úřady stěžuje pravidelně, například si stěžoval na nekvalitní matraci, na jídlo ve vězení, nedostatečnou lékařskou péči či na málo prostoru v cele, která prý neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních.

Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007, jihoafrická justice loni v březnu rozhodla, že vydání připustí. Loni v září jeho právník vzkázal ministru spravedlnosti JAR, který má ve věci učinit závěrečné rozhodnutí, že pokud Krejčíř vydán nebude, pokusí se znovu z vězení utéct.

Pražský vrchní soud loni v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů.

Krejčíř byl svého času považován za jednoho z nejbohatších Čechů. K velkému majetku mu údajně pomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat. Byl však také podezírán z různých obchodních machinací, například při obchodu s lihem.

Související

Více souvisejících

Radovan Krejčíř jihoafrická republika Cyril Ramaphosa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy