Čech Radovan Krejčíř a další lidé odsouzení v jeho kauze v Jihoafrické republice tvrdí, že se proti nim spikla policie a vysocí politici, a požadují propuštění z vězení. Se svou stížností se již obrátili na soudy, prokuraturu, prezidenta Cyrila Ramaphosu a místní inspekci policejních sborů (IPID). Podle IPID je vyšetřování jejich tvrzení, že je policie mučila, falšovala důkazy a podplácela a naváděla svědky, již v pokročilém stadiu a brzy bude jeho výsledek předán místní prokuratuře. Informaci dnes přinesl jihoafrický server news24.com.
Krejčíř a jeho spoluobvinění tvrdí, že jsou v policejní kauze zásadní nedostatky a že za jejich obviněním stojí zločinecká organizace uvnitř policie vedená policistou Nkosanem Ximbou, který vedl vyšetřování jejich kauzy. Ximba podle Krejčíře požadoval pod pohrůžkou peníze od řady podnikatelů, mezi nimi i od jeho přátel. Český rodák se s ním proto sešel a důrazně mu prý sdělil, že on ani jeho blízcí mu platit nebudou.
Dalším důvodem ke spiknutí je podle Krejčíře jeho vztah s Duduzanem Zumou, synem bývalého jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy. Tomu Krejčíř podle svých slov zaplatil 2,5 milionu randů (4,13 milionu korun) za pomoc při získání azylových dokladů. Po smrti zprostředkovatele jejich setkání Cyrila Beeky v roce 2011 však přestal Krejčíř s Duduzanem komunikovat. Jelikož se ve věci jeho azylu nic nedělo, začal požadovat svoje miliony zpět. Podle jeho názoru se pak politik spojil s vlivnými policejními činiteli, kteří ho začali vyšetřovat.
Jihoafrická policie a prokuratura sdělily, že se zatím vyšetřováním nezabývají. Podle policie by musel tvrzení prokázat soud. Prokuratura zase uvedla, že pokud odsouzení požadují propuštění či zkrácení trestů, mají o to usilovat soudní cestou a odvolat se. Ximba a ostatní policisté, které IPID vyšetřuje, odmítli kauzu komentovat.
Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je tam za mřížemi. Odsouzen byl za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami. Zároveň čelí obvinění mimo jiné z pokusu o útěk z vězení a spiknutí, jehož cílem bylo podle obžaloby zavraždit právě Nkosanu Ximbu a právního konzultanta Paula O’Sullivana.
Krejčíř si na jihoafrické úřady stěžuje pravidelně, například si stěžoval na nekvalitní matraci, na jídlo ve vězení, nedostatečnou lékařskou péči či na málo prostoru v cele, která prý neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních.
Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007, jihoafrická justice loni v březnu rozhodla, že vydání připustí. Loni v září jeho právník vzkázal ministru spravedlnosti JAR, který má ve věci učinit závěrečné rozhodnutí, že pokud Krejčíř vydán nebude, pokusí se znovu z vězení utéct.
Pražský vrchní soud loni v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů.
Krejčíř byl svého času považován za jednoho z nejbohatších Čechů. K velkému majetku mu údajně pomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat. Byl však také podezírán z různých obchodních machinací, například při obchodu s lihem.
Související
Soud zamítl žádost Krejčíře o nové hlavní líčení v jeho přítomnosti. Verdikt z roku 2018 by musel být zrušen
Krejčířova vila je opět na prodej. Dům prošel rekonstrukcí, stojí desítky milionů
Radovan Krejčíř , jihoafrická republika , Cyril Ramaphosa
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rusko poslalo 50 tisíc vojáků včetně Severokorejců, aby vytlačili Ukrajince z Kurské oblasti
před 2 hodinami
První den COP29: Státy dojednaly mechanismus uhlíkového trhu, Trump může USA vyvázat z Pařížské dohody
před 3 hodinami
Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová
před 3 hodinami
Kreml opět blouzní. Obvinil Evropu, že se snaží zničit Rusko
před 4 hodinami
COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán
před 5 hodinami
COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí
před 6 hodinami
Třeba Trump překvapí? Francouzi zatím neztrácení naději
před 7 hodinami
Skrytá stránka diskuzí o počasí: Státy si vzájemně nerozumí, budoucnost světa závisí na neviditelném povolání
před 8 hodinami
Boj proti změnám počasí skončil? Obavy se naplňují, i USA se bojí, co udělá Trump
před 8 hodinami
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
před 9 hodinami
Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA
před 9 hodinami
NATO má nad Ruskem výraznou vojenskou převahu, ukázala analýza. Až na jednu oblast
před 10 hodinami
Trump měl kvůli válce na Ukrajině mluvit s Putinem. Kreml to popírá, USA mlčí
před 10 hodinami
Nekončící houkání sirén, útoky každou noc. Jak se žije Ukrajincům pod ruským náporem?
před 11 hodinami
Trump se připravuje na druhé funkční období. Plánuje dramatické změny ve Washingtonu i ve světě
před 12 hodinami
COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí
před 12 hodinami
Změny počasí jsme nezastavili. 2024 bude nejteplejším rokem v historii, Pařížská dohoda padla
před 13 hodinami
Trump klimatickým změnám nevěří. Jak jeho zvolení ovlivní snahy o zastavení změn počasí?
před 13 hodinami
„Jste 38 dní od ztráty kapesného“. Trumpův syn se na Instagramu vysmál Zelenskému
před 14 hodinami
Chybíš mi, Kime. Nezájem. Trump se musí připravit na zcela jiného vůdce KLDR, než se kterým se setkal
Žádný americký prezident se nevěnoval vztahům se Severní Koreou takovým způsobem jako Donald Trump. Bývalý prezident přešel od vyhrožování severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi „ohněm a hněvem“, pokud bude pokračovat v raketových testech, k udržování osobního kontaktu a několika setkáním, během nichž Trump tvrdil, že se do Kima „zamiloval“.
Zdroj: Libor Novák