Súdán zavírá školy v celé zemi, při demonstracích zabito několik studentů

Súdánské úřady oznámily uzavření školních zařízení v celé zemi od dnešního dne "až do odvolání", uvedla agentura AFP s tím, že tento krok následoval po zabití šesti demonstrantů, včetně pěti středoškoláků během pondělních protestů ve městě Ubajjid v centrální části země. Zabití středoškoláků vedlo i k odvolání rozhovorů mezi vládnoucí vojenskou juntou a občanským hnutím, naplánovaných původně na úterý.

"Ředitelé dostali rozkazy od guvernérů všech států zavřít mateřské, základní a střední školy až do dalšího pokynu," informovala státní agentura.

Studenti v súdánském státu Severní Kurdufán, jehož je Ubajjid hlavním městem, v pondělí podle AFP protestovali kvůli nedostatku chleba a paliva. Střelci ze zálohy pět z nich zabili a dalších šest desítek zranili.

"they will tell God everything... ??"#Sudan #شهداء_الابيض pic.twitter.com/6PzqAiZ0B5

— Fox Vlogs?????? ?? (@yasein1A1Awad) July 29, 2019

Server BBC uvedl, že smrt studentů vyvolala v několika městech včetně metropole Chartúmu v pondělí večer novou vlnu protestů. Súdánské úřady následně v několika městech vyhlásily zákaz nočního vycházení na dobu neurčitou. V úterý stovky školáků s vlaječkami znovu protestovaly v ulicích hlavního města. "Zabít studenta je jako zabít národ," skandovali podle zpravodaje AFP mladí demonstranti, z nichž někteří byli ve školních uniformách.

Vůdce súdánské armády Abdal Fattáh Burhán v úterý zabití studentů odsoudil."Co se stalo v Ubajjidu je politováníhodný a smutný čin, zabíjení nevinných občanů je nepřijatelné a odmítáme to," uvedl Burhán. Incident označil za zločin a vyzval viníky, aby okamžitě přijali odpovědnost.

Demonstranti z palby podle AFP obviňují polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF), kterým velí "dvojka" ve vojenské juntě generál Mohamed Hamdan Dagalo. Odbory, které vybízejí k novým demonstracím, za násilím vidí milice, z jejichž řad se rekrutují příslušníci RSF. K vyšetřování vyzvala také OSN.

Podle lékařů mezitím zemřel šestý demonstrant, který byl zasažen do hlavy. Zdravotníci neupřesnili, zda šlo o studenta.

Súdánem zmítají masivní protivládní demonstrace už od loňského prosince. Protestující v ulicích zůstali i poté, co armáda v dubnu svrhla prezidenta Umara Bašíra, a požadovali rychlý přechod k civilní vládě.

V polovině července vládnoucí vojenská rada a představitelé opozice vyjednali dohodu, podle které se obě strany budou v zemi podílet na vládě v přechodném období před volbami. Jednání ale narušuje nespokojenost opozice i protestujících, podle kterých musí vojenská rada nejprve přijmout zodpovědnost za mrtvé, které zabily bezpečnostní složky během protestů.

Od prvních protestů z loňského 19. prosince přišlo podle opozice o život více než 250 lidí. Dalších 1353 lidí bylo zraněno. Úřady uvádějí nižší počet obětí.

Související

Více souvisejících

Súdán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy