Súdánská armáda a opozice uzavřely dohodu o vedení země

Súdánská vojenská rada a zástupci opozičního hnutí dnes po téměř čtyřech měsících přerušovaných jednání a nepokojů parafovali dohodu určující, jakým způsobem se budou obě strany podílet na vládě do voleb. Zemi v tomto přechodném období, které potrvá 39 měsíců a na jehož konci by se měly konat volby, povede rada složená ze zástupců armády a cilivistů, úřednická vláda a zákononodárné shromáždění.

Dohodu dnes parafovali místopředseda přechodné vojenské rady, která vede zemi od dubnového převratu, generál Mohamed Hamdan Dagalo, a lídr opoziční hnutí Ahmad Rabíja. Ceremoniálu byli přítomni i zástupci Africké unie a Etiopie, kteří pomáhali dohodu zprostředkovat. Už v noci podle televizní stanice France 24 vyšly do ulic dohodu oslavit tisíce Súdanců.

Slavnostní podpis dokumentu je plánován do Chartúmu na 17. srpna, den poté má být oznámeno vytvoření jedenáctičlenné rady, v jejímž čele bude prvních 21 měsíců zástupce armády a poté 18 měsíců civilista.

Úřednickou vládu vyberou demokratičtí aktivisté; její předseda bude jmenován 20. srpna a kabinet 28. srpna. Do tří měsíců má také vzniknout 300členné legislativní shromáždění, v němž bude mít 67 procent křesel Aliance pro svobodu a změnu (AFC, též FFC), která byla hlavní silou letošních protivládních protestů. Zbytek křesel obsadí další politické skupiny nespojované s bývalou vládou prezidenta Umara Bašíra.

V Súdánu panuje chaos od dubna, kdy armáda svrhla diktátorského prezidenta Bašíra, jenž vládl 30 let. Převratu předcházelo několik měsíců masových protivládních protestů. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě. Po převratu moc v zemi převzala přechodná vojenská rada.

Rozhovory vojenské rady se zástupci protestního hnutí se vlekly od dubna a byly několikrát přerušeny kvůli neshodám o vedení země i kvůli potlačení demonstrací. Začátkem června je přerušil masakr v Chartúmu, kde muži ve vojenských uniformách brutálně potlačili pokojný protest před sídlem armády. Podle organizátorů demonstrací při nich zemřelo 127 lidí a za násilnostmi zřejmě stály prorežimní polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF).

Jednotky RSF jsou nejspíš zodpovědné i za smrt čtyř středoškoláků a dalších dvou osob při pondělní demonstraci studentů ve městě Ubajjid. Po této události v Chartúmu opět vyšly do ulic desetitisíce lidí.

Související

Více souvisejících

Súdán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy