Burundi prohrává boj s malárii, letos už zemřelo 1800 pacientů

Již přes 1800 obětí má za letošní rok na svědomí malárie ve východoafrickém státě Burundi, tedy zhruba stejný počet jako epidemie eboly v sousedním Kongu.

Ačkoliv má podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) výskyt nemoci v zemi "rozměry epidemie", místní úřady stále epidemii nevyhlásily i přes opakované požadavky mezinárodních organizací, napsala agentura AFP.

Podle zprávy OCHA se nemocí nakazilo již přes 5,7 milionu lidí, přičemž Burundi má 11,5 milionu obyvatel. Úřad však uvádí, že je možné, že někteří lidé se nakazili vícekrát.

V týdnu od 15. do 21. července bylo zaznamenáno 152.243 případů ve 39 zdravotnických obvodech z celkových 46, přičemž 65 lidí nemoci podlehlo. Oproti stejnému týdnu loni je to nárůst počtu onemocnění o 164 procent.

OCHA uvádí, že příčinou šíření nemoci jsou nedostatečná preventivní opatření, nedostatek pracovníků a prostředků. Úřad rovněž napsal, že nemůže epidemii v zemi vyhlásit, jelikož takové právo přísluší pouze burundské vládě.

Burundi epidemii malárie vyhlásilo v březnu roku 2017, kdy bylo zaznamenáno asi 1,8 milionu případů nákazy. Tentokrát se však zdá, že vláda prezidenta Pierra Nkurunzizy je zdrženlivější. "Do prezidentských voleb už zbývá méně než rok. Nkurunziza, který čelí mnoha krizím, nechce přiznat něco, co by mohlo být považováno za selhání jeho zdravotní politiky," řekl AFP vysoce postavený činitel burundského režimu pod příslibem anonymity.

Burundi je od roku 2015 v ekonomické a společenské krizi. V dubnu úřady vyhlásily epidemii cholery, v zemi je nedostatek paliva a léků a celkově veškerého dováženého zboží.

Kvůli Nkurunzizově represivní politice v zemi nepůsobí již žádné zahraniční humanitární organizace, mezinárodní dárci ani zemi neposkytují pomoc. Prezident se snaží prostředky získat tím, že pověřil mládežnické křídlo vládnoucí strany vybíráním takzvané volební daně. Mladíci vyzbrojeni tyčemi však terorizují místní obyvatelstvo a zastrašují disidenty.

Na začátku letošního července varovali členové Vyšetřovací komise OSN pro Burundi před zužováním demokratického prostoru a porušováním lidských práv v zemi. V září má komise o situaci v tomto východoafrickém státě zveřejnit zprávu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v roce 2017 ve světě nakazilo malárií asi 219 milionů lidí, 435.000 jich zemřelo, z toho 93 procent v Africe.

Související

Komáři

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba 70procentní ochranu proti těžkému průběhu onemocnění, hospitalizaci a úmrtí na tuto infekci. Vyplývá to z klinické studie vědců z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM).

Více souvisejících

Malárie Burundi nemoci

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 20 minutami

před 53 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy