V Čadu propuklo etnické násilí. Boje rolníků s pastevci mají mnoho mrtvých

Nejméně 37 lidí zemřelo začátkem týdne při nejnovější vlně násilností mezi arabskými pastevci a rolníky z kmene Ouaddai na východě Čadu. S odkazem na sdělení čadského prezidenta o tom dnes informovala agentura AFP. Prezident Idriss Déby Itno také prohlásil, že násilí mezi těmito komunitami je celonárodní obavou.

Podle místní neziskové organizace násilnosti vypukly v pondělí, kdy se našlo tělo mladé pastýřky. Nález vyvolal střety mezi příslušníky její komunity a ouaddaiskými rolníky, při kterých zemřeli nejméně tři lidé.

V úterý násilnosti pokračovaly v lokalitě Chakoya, kde po sobě příslušníci obou skupin stříleli bojovými zbraněmi. Když na místo přijely bezpečnostní složky, zaútočili ozbrojenci i na ně.

"Držitelé zbraní neváhali střílet na pořádkové síly. Proti těm, kteří nosí zbraně a zabíjejí lidi, musíme vést totální válku," řekl prezident. Dodal, že se chystá na místo násilností vypravit osobně.

Oblast Ouaddai je dějištěm podobných střetů mezi těmito dvěma skupinami už několik desetiletí. Rozbroje se přitom často odehrávají podle podobného scénáře. Stádo dromedárů, které patří nomádským pastevcům, vtrhne na pole či zahradu obdělávanou místním zemědělcem a kvůli tomu vznikne spor, který často přejde do otevřeného střetu mezi oběma skupinami.

Násilnosti se však podle prezidenta v poslední době rozšiřují i do regionů, které byly dříve poklidné. Ve vedlejší oblasti Sila podle Itnoa od letošního ledna při střetech zemřelo 40 lidí.

Konflikt mezi oběma etniky prohlubuje i stále větší sucho, které pastevce nutí hnát stáda do oblastí, kde hospodaří zemědělci, tvrdí jeden z expertů, na něhož se odvolává AFP.

Při zatím poslední vlně násilností mezi oběma skupinami v Ouaddai zemřelo letos v květnu 35 lidí. Policie tehdy zatkla ve spojitosti s boji 30 lidí.

K obdobným konfliktům mezi zemědělci a pastevci dochází i v dalších afrických zemích, například v Nigérii či Mali.

Související

Jean Castex

Francouzský premiér Castex stráví Silvestra na základně v Čadu

Francouzský premiér Jean Castex bude na Silvestra a Nový rok na vojenské základně v Čadu. Ctí tak tradici svátků strávených s příslušníky ozbrojených sil na zahraničních misích, v tomto případě s vojáky, kteří v Mali nedávno přišli o tři své kolegy, píše agentura AFP. Castexova návštěva regionu podle AFP nic nevypovídá o francouzském angažmá v oblasti Sahelu.

Více souvisejících

Čad

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy